ТРАДИЦІЇ ВИТИНАННЯ

Сюжетна витинанка

ТРАДИЦІЇ ВИТИНАННЯ

ТРАДИЦІЇ ВИТИНАННЯ

Як у хаті внтинанка,

То й добро стоїть на ганку.

Народна мудрість

Надзвичайний винахід людства – папір, з якого можна зробити багато цікавих і неповторних речей. Технології роботи з папером різні: вирізування та відривання, аплікація та мозаїка, створення об’ємних композицій – вироби оригамі. Серед цих технологій особливе місце належить витинанкам.

ТРАДИЦІЇ ВИТИНАННЯ

А б в

Традиційні українські витинанки: а, в – “дерево

життя”, б – сюжетна вити нанка “весілля”

1. Пригадай, які вироби можна виготовити з паперу.

2. Що таке витинанка?

Українські народні паперові витинанки як прикраси сільських хат з’явилися у середині XIX ст. Люди оздоблювали ними вікна, мисники, сволоки (балки, які підтримували стелю в будівлях), груби, комини, печі. Витинанки наліплювали за допомогою тіста.

У кожної витинанки своє призначення. Наприклад, стрічкова прикрашала вікно, сволок, полиці, мисники. Витинанку “деревце” (весільне, великоднє, до народження дитини) вирізували до свят.

Такі витинанки завжди прикрашали в хаті почесне

місце – між вікнами або на печі. Висіли вони два-три тижні, потім їх знімали. Також були витинанки, що висіли цілий рік, їх називали лиштвою.

ТРАДИЦІЇ ВИТИНАННЯ

Лиштва

ТРАДИЦІЇ ВИТИНАННЯ

Фіранка

Паперові прикраси різних місцевостей мають свої особливості, притаманні лише цьому регіону. Наприклад, у західних областях вони розмиті, дрібно орнаментовані. Традиції народних килимів, вишиванок продовжують подільські витинанки. На Дніпропетровщині вони нагадують петриківський розпис.

Розташування витинанок на стінах характерне для Поділля. На Придністров’ї частіше використовували ажурну паперову стрічку (лиштву), якою прикрашали полички та вікна. На Поділлі та Прикарпатті витинанки називали фіранками. Поступово в різних регіонах України з’являються паперові рушники, рамочки.

ТРАДИЦІЇ ВИТИНАННЯ

Інтер’єр української хати, оздоблений витинанками

На простінках між вікнами в українській хаті висіли витинанки із зображенням “дерева життя”. На гілках цих дерев часто зображували птахів, внизу біля дерева – людські постаті чи силуети звірів. Це символ родини, роду. Такі витинанки поширені в усіх регіонах України. Сюжетна витинанка відображає певні події або явища.

ТРАДИЦІЇ ВИТИНАННЯ

Практична робота

СЮЖЕТНА ВИТИНАНКА “ПАПЕРОВА КАЗКА”

Сюжет – це система відтворених чи створених уявою художника подій, взаємин між персонажами, послідовна розповідь про них.

Роботу розпочинай з повторення правил безпечної праці на с. 103 (3).

Для роботи потрібні: білий та чорний (синій) папір, картон, ножиці, клей ПВА, пензлик.

Виготов сюжетну витинанку в такій послідовності:

1. Визнач сюжет своєї історії.

2. Добери колір паперу для основи, намалюй персонажів або скористайся зображеннями силуетів з підручника, виріж підготовлений малюнок.

3. Розклади деталі, формуючи картинку.

4. Добери та виріж деталі (траву, сонечко, зорі тощо).

5. Розташуй і приклей усі деталі на основу.

ТРАДИЦІЇ ВИТИНАННЯ

ТРАДИЦІЇ ВИТИНАННЯ

ТРАДИЦІЇ ВИТИНАННЯ


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ТРАДИЦІЇ ВИТИНАННЯ