ТВОРЕННЯ Й ВІДМІНЮВАННЯ АКТИВНИХ І ПАСИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ ТЕПЕРІШНЬОГО Й МИНУЛОГО ЧАСУ

Мета:

– навчальна: навчити семикласників утворювати активні й пасивні дієприкметники, сприяти зміцненню навичок їх написання;

– розвивальна: удосконалювати творчі вміння використовувати активні й пасивні дієприкметники в мовленні;

– виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу знайомити зі звичаями і традиціями рідного краю, виховувати повагу до національної культури.

Внутрішньопредметні зв’язки:

– Лексикологія і фразеологія: засвоєння фразеологізмів, до складу яких входять

дієприкметники.

– Фонетика. Орфоепія: правильне наголошення дієприкметників.

– Текст (риторичний аспект): створення текстів з уживанням дієприкметників.

– Культура мовлення і стилістика: правильне вживання дієприкметників у власному мовленні.

Міжпредметні зв’язки: використання дієприкметників у наукових текстах (історія).

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань.

Перебіг уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Мозковий штурм

– Чим відрізняється дієприкметник

від прикметника?

– Яку ознаку називають активні, а яку – пасивні дієприкметники?

– Визначити стан названих дієприкметників.

IV. УСВІДОМЛЕННЯ ТЕОРЕТИЧНОГО МАТЕРІАЛУ У ПРОЦЕСІ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ З ТЕМИ

Спостереження над мовним матеріалом

Прочитати наведені словосполучення і з’ясувати, якого виду є і від яких дієслів утворені (перехідних чи неперехідних).

Активні дієприкметники

Пасивні дієприкметники

Палаюче вогнище

Засіяне поле

Затихлий ліс

Вишита сорочка

Робота з підручником

Прочитати теоретичний матеріал § і запам’ятати.

Мовна лабораторія

Провідміняти письмово в однині й множині словосполучення.

Позеленіла галявина, вишита сорочка.

Розповісти про відмінювання активних і пасивних дієприкметників.

V. УСВІДОМЛЕННЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ У ПРОЦЕСІ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ

Ти – редактор

Прочитати наведені речення, знайти помилки, яких припустився автори, аргументувати свій вибір за допомогою правила.

Творча робота

Від дієслів першої групи утворити активні, а від дієслів ІІ – пасивні дієприкметники, виділити суфікси.

І

ІІ

Постаріти,

Сфотографувати

Порідіти,

Розмалювати

В’янути,

Оздобити

Покинути,

Виростити

Позеленіти,

Зробити

Лексична п’ятихвилинка

Прочитати виразно крилаті вислови, з’ясувати, що вони означають. Увінчаний лаврами; обітована земля; прикутий Прометей.

Довідка: увінчання переможців – лауреатів; багатий і щедрий, омріяний край.

Тестова робота

1. Не можна утворити дієприкметник від усіх дієслів у рядку.

А Рвати, реабілітувати, редагувати, резервувати.

Б Ратифікувати, регулювати, реєструвати, реконструювати.

В Радити, рапортувати, радувати, реагувати.

Г Реалізувати, рекламувати, рекомендувати, рекомендувати.

2. Позначити рядок дієприкметників, при творенні яких допущено помилку.

А Вимитий, сяючий, написаний.

Б Зроблений, напоєна, спущений.

В Співавший, гріючийся, крокувавший.

Г Наповнений, обсаджений, вимощений.

Гра – естафета

Учні об’єднуються у дві команди, кожній із яких запропновано утворити від наведених слів дієприкметники активного і пасивного стану. Перемагає команда, яка впорається найшвидше.

І команда

ІІ команда.

Привезти

Звозити

Загострювати

Загострити

Загоїти

Загоювати

Подвоїти

Зберігати

Подвоювати

Зберегти

Запросити

Прикрутити

Запрошувати

Прикручувати

VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ

– Чим відрізняється активні дієприкметники від пасивних?

– Як творяться активні й пасивні дієприкметників?

– Від яких дієслів не можна утворити дієприкметники? Чому?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити матеріал параграфа.

Виконати вправу за підручником.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ТВОРЕННЯ Й ВІДМІНЮВАННЯ АКТИВНИХ І ПАСИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ ТЕПЕРІШНЬОГО Й МИНУЛОГО ЧАСУ