У ЧОМУ ОСОБЛИВОСТІ СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНОЇ БОРОТЬБИ В РИМІ в II-І ст. до н. е

Розділ IV ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОГО РИМУ

Тема 1. СТАРОДАВНІЙ РИМ ЗА ЦАРСЬКОЇ ТА РЕСПУБЛІКАНСЬКОЇ ДОБИ

§ 47. У ЧОМУ ОСОБЛИВОСТІ СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНОЇ БОРОТЬБИ В РИМІ в II-І ст. до н. е.

1. ПРИЧИНИ КРИЗИ РИМСЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ

– Криза – занепад, загострення протиріч, переломний момент у житті суспільства.

Зробіть висновок про причини кризи Римської республіки.

Завойовницькі війни значно вплинули на життя римлян: вони збагачували римську знать, водночас розорюючи селян Італії. Селян, які служили у війську, надовго відривали від

роботи на землі, тому їх господарства поступово занепадали. Вільна селянська праця витіснялася працею рабів, бо виготовлені ними товари були значно дешевші. Розорення селян ослаблювало громадянську общину і відповідно римську армію.

Крім того, війни мали ще один негативний наслідок. Селяни-воїни з часом неохоче займалися тяжкою хліборобською працею, починаючи жити за рахунок військової здобичі та солдатської платні. Тому між походами вони вважали за краще байдикувати в місті, аніж працювати в полі.

Міську бідноту, яка жила за рахунок суспільства та продавала свої голоси на виборах, називали пролетаріатом.

Усіма

справами в державі керувала купка знатних сімей, яким народ за зви чаєм доручав вищі посади. Лише з їхнього середовища обирали чиновників і поповнювали сенат. Так влада поступово зосередилася в руках най багатшої знаті.

Римська республіка увійшла в період кризи.

2. СУТНІСТЬ РЕФОРМ БРАТІВ ГРАКХІВ

У чому суть реформ братів Гракхів? Чому навколо земельної реформи розгорнулася така запекла боротьба?

Дехто із знатних римлян розуміли, що розорення селян та зосередження влади в руках небагатьох багачів загрожує республіканському устрою, і виступали за земельну реформу. У 133 р. до н. е. римляни обрали народним трибуном Тиберія Гракха. Він запропонував прийняти земельний закон, за яким римська сім’я могла користуватись не більш як 250 гектарами державної землі. Решта поверталася державі й заново ділилася поміж збіднілими плебеями. Ця земля навічно залишалася в селянина і передавалася в спадок, але її не можна було продавати.

Більшість сенату, що складалася з найбагатших землевласників, виступила проти Гракха, на його закони було накладено вето одного з трибунів. Утім, за пропозицією Тиберія, народні збори позбавили цього трибуна влади і прийняли земельний закон Гракха. Комісія з розподілу землі успішно вела свої справи. Тому для Тиберія було надзвичайно важливо бути обраним у трибуни на наступний рік. Але вороги Тиберія звинуватили його в прагненні царської влади.

Поширювані ворогами Тиберія чутки про його намір позбавити сенат влади і правити одноосібно викликали обурення сенаторів. Розлючені, озброївшись палицями, вони кинулися на площу, де перебував Тиберій Гракх зі своїми прихильниками. Люди за звичаєм розступилися перед сенаторами. Виникла сутичка, під час якої Тиберій загинув. Того ж дня було вбито 800 його прихильників. Після вбивства Тиберія Гракха діяльність комісії з переділу земель була припинена.

Зробіть припущення, з якими промовами зверталися брати Гракхи до римлян.

Через дев’ять років після загибелі Тиберія народним трибуном був обраний його молодший брат Гай Гракх, який продовжив справу брата. Десятки тисяч селян отримали ділянки. Крім того, він запропонував закон про створення колоній за межами Італії. Жителі-переселенці отримували наділи землі.

Для забезпечення Рима хлібом Гай будував комори та дороги. Він постійно був в оточенні ремісників, учених, землемірів, сам керував роботами. Чимало рішень проводив через народні збори всупереч сенату й іншим посадовим особам.

У ЧОМУ ОСОБЛИВОСТІ СУСПІЛЬНО ПОЛІТИЧНОЇ БОРОТЬБИ В РИМІ в II І ст. до н. е

Брати Гракхи (давньоримська скульптура)

Вороги Гая докладали зусиль, аби підірвати його авторитет серед виборців. Програвши вибори, Гракх і його прихильники спробували захистити свої реформи зброєю. Вони зайняли Авентинський пагорб. Проти повсталих сенат послав війська. Під час штурму Авентина загинули сотні його захисників. Гай Гракх, щоб не потрапити в руки ворогів, наказав своєму рабу вбити його.

Незабаром після загибелі Гая Гракха розподіл землі припинився. Але простий народ зберіг вдячну пам’ять про своїх трибунів, їм спорудили пам’ятники. Встановили і статую їхньої матері з написом: “Корнелія, мати Гракхів”.

3. ГРОМАДЯНСЬКА ВІЙНА І ДИКТАТУРА СУЛЛИ

Чи була диктатура Сулли ще одним кроком на шляху руйнування республіканського ладу? Чoмy?

Після придушення руху Гракхів відбувалося масове обезземелення селян.

Розорені селяни подалися в Рим, де роздавали дешевий хліб і можна було отримати хоч якусь роботу. Багатші та заповзятливіші римляни переселялися в провінції, де, як колоністи, мали значні земельні наділи. Відтепер не всі римські громадяни бажали працювати на землі та “задарма” служити у війську.

Зубожіння римлян негативно впливало й на римську армію, адже збіднілі громадяни вже не мали свого озброєння. Тоді консул Гай Марій провів військову реформу і дозволив приймати у військо всіх бажаючих – незалежно від їхнього майнового стану. Солдати стали озброювати ся за рахунок держави та одержувати платню, а після завершення служби – земельну ділянку. Термін служби в армії визначався 20-25 роками. Таким чином, римське народне ополчення перетворилося на добровільно наймане професійне військо.

Весною 88 р. до н. е. розпочалася війна Рима з Понтійським царством, у якій римляни розраховували на чималу здобич.

У ЧОМУ ОСОБЛИВОСТІ СУСПІЛЬНО ПОЛІТИЧНОЇ БОРОТЬБИ В РИМІ в II І ст. до н. е

Гай Марій

У ЧОМУ ОСОБЛИВОСТІ СУСПІЛЬНО ПОЛІТИЧНОЇ БОРОТЬБИ В РИМІ в II І ст. до н. е

Корнелій Сулла

Тому навколо призначення головнокомандувача розгорнулася боротьба між двома полководцями Гай Шарієм та Корнелієм Суллою. Це протистояння переросло в першу в історії Риму громадянську війну, яку супроводжували вбивства та грабунки, знищення пам’яток мистецтва і культури.

Громадянська війна – військова боротьба за владу між громадянами однієї країни.

Під час першої громадянської війни загинула велика кількість людей, похитнулася внутрішня міць Римської держави. Війна закінчилася перемогою Сулли. Він був проголошений диктатором на необмежений термін для наведення порядку в державі.

Влада народних зборів значно обмежувалася: тепер трибуни могли пропонувати народу тільки ті закони, які ухвалював сенат. Диктатор припинив роздавати хліб.

Однак правив Сулла недовго. Через два роки після своєї перемоги він склав із себе владу диктатора і невдовзі помер.

Перевірте засвоєне на уроці

1. Розкажіть про діяльність Тиберія і Гая Гракхів як народних трибунів.

2. Як боролися з братами Гракхами їхні супротивники? Чим завершилася ця боротьба?

3. У чому полягала військова реформа Гая Марія? Які наслідки вонамапа?

4. Чим відзначилася в історії Стародавнього Риму диктатура Сулли?

5. Що таке громадянська війна? Чим вона відрізняється від інших воєн?

Домашнє завдання

1. Як ви ставитеся до історичних діячів цього часу: братів Гракхів, Марія і Сулли?

2. Поясніть, чому брати Гракхи зазнали невдачі. За яких умов, на вашу думку, вони могли перемогти?

3. Дізнайтеся, яка подія з життя Гая Марія зображена на ілюстрації.

У ЧОМУ ОСОБЛИВОСТІ СУСПІЛЬНО ПОЛІТИЧНОЇ БОРОТЬБИ В РИМІ в II І ст. до н. е

Джованні Батиста Тьеполо. Битва при Верцелах (Битва Гая Марія з давньогерманським племенем)


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: У ЧОМУ ОСОБЛИВОСТІ СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНОЇ БОРОТЬБИ В РИМІ в II-І ст. до н. е