У пошуку згоди

Паблик рилейшнз

У пошуку згоди

У 1955 р. нова книга Бернейса “Інженерія згоди” викликала неоднозначну реакцію. Деякі критики вважали, що інженерія згоди передбачає маніпуляцію мас-медіа. У книзі чи в інших роботах Бернейса немає нічого, що могло б виправдати такі звинувачення. Він користувався терміном інженерія в її правильному розумінні “конструювати, управляти, розпоряджатися чи здійснювати”. Тому я гадаю, що назва книги була правильною й описує нашу мету досягнення згоди методами паблік рилєйшнз, а не маніпуляцією. Бернейс

був одним із перших, хто підкреслював двосторонню симетричну модель паблік рилєйшнз, коли її проводять успішно.

На жаль, саме цей аргумент про значення назви відвернув багатьох від читання цієї виняткової книги. Наступний уривок із вступної глави Бернейса з “Інженерії згоди” так само важливий сьогодні, як і в 1955 р., коли він був написаний.

“Книги з паблік рилєйшнз звичайно роблять непотрібний акцент на дрібницях паблік рилєйшнз. Вони обговорюють правильне застосування засобів – вибір списків, правила підготовки копій та інші теми, – але ігнорують фундаментальну філософію, техніку, яка дає

можливість засобам ефективно застосовуватися. Це однаково, як коли б книги про хірургію присвячувалися переважно формі й гостроті хірургічних інструментів і тому, як ними володіти”.

Паблік рилєйшнз є спробою за допомогою інформації, переконання й пристосування інженерувати публічну суспільну підтримку діяльності, мотиву, руху чи інституції.

Професійно її діяльність планується і втілюється в життя навченими практиками відповідно до наукових принципів, заснованих на результатах соціальних наук.

Доказ сили паблік рилєйшнз показує будь-якій людині необхідність розуміння громадськості, пристосування до неї, інформування її, здійснення перемоги над нею. Вміння робити це є тестом лідерства. ГІаблік рилєйшнз необхідно розуміти не тільки професіоналам, а й середній людині, яка звертається до експертів за порадою… У паблік рилєйшнз клієнт чи наймач, який не може оцінити експерта, може серйозно постраждати.

“Паблік рилєйшнз можуть бути правильно оцінені тільки за допомогою ясного розуміння процесу паблік рилєйшнз”.

Наведене висловлювання є чудовим резюме практики паблік рилєйшнз і далеке від будь-яких припущень про маніпуляцію. Едвард був реалістом і все своє життя він підкреслював важливість паблік рилєйшнз, але протестував проти перебільшення їх сили.

Багато з нас були здивовані, коли почули на відкритті Другого всесвітнього конгресу ІПРА у Венеції в квітні 1961 р. висловлювання італійського міністра: “Паблік рилейшнз мають важливе значення не тільки для людей, а й для тварин”.

Особисті якості

На меморіальній службі, проведеній у Гарвардському факультетському клубі 21 квітня 1995 р., я говорив від імені його численних друзів зі всього світу. Усі, хто виступав, згадували те, як Едвард був завжди готовий вислухати друзів, яким він був привітним до студентів, котрих навіть не зустрічав до цього. Його офіційна порада коштувала 1000 доларів за годину, але його особиста порада і допомога давалися просто так.

Список осіб та організацій, які зверталися до Бернейса за порадою, читається як історія першої половини століття. У ньому є Альфред П. Слоун, Генрі Форд, Томас Едісон, Генрі Дюс, місіс Елеонора Рузвельт і Самуель Голдвін.

Більшість американських президентів від Кальвіна Куліджа до Дуайта Ейзенхауера шукали його поради, але Бернейс протягом усієї своєї кар’єри відмовлявся братися за справу, якій не вірив. Він відкинув запрошення диктаторів Франко, Гітлера й Самоси, котрі хотіли бути його клієнтами. Десятиліття по тому він усе ще непокоївся через повідомлення, що Йозеф Геббельс, міністр пропаганди Гітлера, тримав книгу “Кристалізація громадської думки” в себе на столі.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: У пошуку згоди