УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. НАПИСАННЯ ТВОРУ “ЗИМА”

Мета: навчати учнів писати твори на основі власних спостережень; розвивати вміння добирати влучні слова для передачі власних спостережень, вражень, почуттів; розширити та поглибити знання учнів про природні зимові явища; збагатити словниковий запас учнів; розвивати зв’язне мовлення, творче мислення, фантазію; виховувати любов до природи

Хід УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Робота над загадками

Народився восени, навесні вмираю,

Узимку своїм тілом землю зігріваю. (Сніг)

Їхала пані в

білому вбранні,

Як посипалось убрання –

Всю землю вкрило. (Зима)

Баба-віхола ішла,

Велетенський міх несла.

Як махнула раз тим міхом –

Вся земля укрилась снігом. (Зима)

– Які слова допомогли відгадати те, що описується?

– Поставте до них питання.

– Як названа зима в останній загадці?

2. Добирання синонімів

– Згадайте, будь ласка, синоніми до слова віхола. А допоможе вам виконати це завдання вірш.

ХТО ДІД?

З’їжджаються дочки у гості до діда:

Ось там Завірюха санчатами їде,

За нею Метелиця слідом мете,

Хурделиця Хугу з собою веде.

А тільки-но вітер

у полі завіє

Як стануть на межі Хуртеча й Завія.

Нарешті, удвох з Заметіллю приїхала

Найменша – улюблена донечка Віхола.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

– Зима – чудова пора року.. Про неї пишуть поети, складають музику композитори, малюють картини художники. Сьогодні і ви спробуєте розповісти про красу зими.

IV. СКЛАДАННЯ ТВОРУ

1. Робота за таблицею “Сніг”

Дієслова

Сріблом сіяв, виблискував, іде, рипить, сіється, лежить, повалив, наткав полотна, засипав, носиться, обліпив, кружляє

Прикметники

Блискучий, іскристий, мерехтливий, синій, срібний, чистий, брудний, колючий, крижаний, кришталевий, лапатий, мокрий, нерозталий, неходжений, пухнастий, скрипучий, талий, тихий, казковий, незайманий, сумний

Синоніми

Снігові зірочки, снігова пороша, снігова крупа, віхола, завірюха, завія, метелиця, заметіль, сніговій, хуга, сніговиця, хурделиця, хуртовина

Порівняння

Мов прозорий білий метелик; як тонке дороге полотно

Словосполучення

Чистий аркуш грудневого снігу; білі шати дерев; талого снігу платочки сивенькі, строга урочистість снігів

2. Творча робота за рядами

1-й ряд: добирає іменники до слова зима;

2-й ряд: прикметники;

3-й ряд: дієслова.

Іменники: чарівниця, красуня, чаклунка, художниця, витівниця, чародійка, королева…

Прикметники: весела, холодна, сніжна, біла, морозна, чарівна, чудова, казкова…

Дієслова: настала, заморозила, вкрила, побіліла, закружляла, налякала, розфарбувала…

3. Робота в групах

Кожній групі пропонують скласти опис зимового лісу. Кінцівка тексту має бути такою: “Чудово! Яка краса довкола! Зима – справжня чарівниця!”.

4. Складання плану

План

1. Настала зима.

2. Зимова природа.

3. Люба зимонько!

5. Самостійна робота учнів

Картки-підказки

Картка 1

Зачин. Завітала у гості зима-чарівниця.

Основна частина. Опорні слова: снігова хмара, затанцювали сніжинки, наче пух, як зірочки, білою ковдрою, казкове вбрання, срібно-білі, пахне морозом, пливуть хмари, ніби великі білі кораблі, срібні мережані пишні сукні на верхівках дерев.

Кінцівка. Це зима створила таку красу! За це ми її і полюбляємо.

Картка 2

Прилетіла на білому коні.

Торкнулася, дерев і кущів, подихом верхівок, заіскрилися, кришталеві шати, срібні сукні, вкрила теплою ковдрою, дрімають замріяні ліси.

Пахне морозом, холодному небі, повільно пливуть хмари, ніби великі білі кораблі. Ясного дня, сніжинки іскряться, різнобарвною веселкою, кружляють у вальсі.

Люблять зиму, радісна і весела, вітряна і морозна, срібна і красива, серйозна чи сварлива.

6. Перевірка виконаної роботи

1) Самоперевірка.

2) Гра “Крісло автора”.

Учні зачитують свої твори. Виправляють помилки.

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

1. Поетична хвилинка

Робота в групах

– Доберіть слова в риму до кожного другого рядочка вірша (за строфами).

А яка зима буває,

Скаже той, хто добре ЗНАЄ.

Чи ж вона буває ніжна?

Ні! Холодна й БІЛОСНІЖНА!

Так. Холодна, вітер віє,

І від снігу все БІЛІЄ.

В небі темна хмара висне,

Іноді мороз аж ТИСНЕ,

Чудеса на склі малює,

На річках мости БУДУЄ,

Не прості, а льодяні,

Дуже гарні, мов СКЛЯНІ.

Під ногами сніг рипить,

Звір від холоду ТРЕМТИТЬ.

Є хурделиця, природно.

Є метелиця ХОЛОДНА.

Хуга є, і є завія,

Сонце світить, та не ГРІЄ.

І його частіш немає –

Хмара сонце ЗАКРИВАЄ.

Часом сніг летить лапатий,

Бігти хочеться із ХАТИ,

Щоб зловити біле диво,

Бо повсюди так КРАСИВО!

Хоч носи в усіх червоні,

Мокрі ноги та ДОЛОНІ,

Та додому йти пора…

Шкода, йде весела ГРА.

Тож зима буває різна:

Біла, радісна і ГРІЗНА.

І весела, і сумна,

Як розплачеться ВОНА.

2. Гра “Мікрофон”

– Чи задоволені ви тим, як пройшов урок?

– Чи було вам цікаво? Чому?

– Чи задоволені ви своєю роботою на уроці?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. НАПИСАННЯ ТВОРУ “ЗИМА”