УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ТВІР-РОЗПОВІДЬ ЗА ТЕМОЮ “ЯСКРАВІ КРАПЛИНИ ЛІТНІХ КАНІКУЛ”

Мета: вчити учнів складати твори-розповіді про пережите, побачене під час канікул; збагачувати лексичний словник; викликати бажання передавати свої враження влучними образними виразами; розвивати зв’язне мовлення, творче мислення, уяву, увагу, пам’ять, спостережливість; виховувати бережливе ставлення до природи, любов до родини, Вітчизни, інтерес до вивчення української мови.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Уроки творчості, натхнення уроки,

Добра і радості, і мудрості глибокої,

Усі шляхи тернисті перейти

Уроки

творчості поможуть вам завжди.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні ми розпочнемо роботу словами великого Кобзаря.

Ну що б, здавалося, слова?

Слова та голос… більш нічого.

А серце б’ється, ожива,

Як їх почує…

– Замисліться над цими рядочками. Давайте сьогодні на уроці ми оживимо свої серця і душі красою рідного українського слова. Нехай наші серця затріпочуть від того, що ми самостійно можемо словом створити красу.

– Уважно подивіться на дошку і спробуйте розкодувати тему твору, який ми напишемо згодом.

ЯСКРАВІКРАПЛИНКИЛІТНІХКАНІКУЛ

(Яскраві

краплинки літніх канікул)

– Як ви вважаєте, про які саме “яскраві краплинки” йдеться у нашій темі?

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. “Гронування”

– Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте словосполучення літні канікули?

УРОК РОЗВИТКУ ЗВЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ТВІР РОЗПОВІДЬ ЗА ТЕМОЮ ЯСКРАВІ КРАПЛИНИ ЛІТНІХ КАНІКУЛ

2. Складання діалогів про літні канікули

Робота в парах

– Розкажіть, будь ласка, своєму сусідові по парті, де і як ви провели літні канікули. Пам’ятайте про правила ведення діалогу.

– Що цікавого ви дізналися від свого сусіда по парті?

3. Гра “Розумова розминка”

1-ша група із розрізаних стрічок складає і розтлумачує прислів’я.

– Влітку з потом, а взимку з повним ротом.

– Липень – вершина літа.

– У серпні хліборобові три роботи – косити, орати й сіяти.

2-га група у певній послідовності розміщує назви літніх свят.

[ ] … День незалежності України

[ ] … Івана Купала

[ ] … Спаса

[ ] … Петра і Павла

[ ] … День Конституції України

[ ] … Маковія

[ ] … День захисту дітей.

[ ] … Зелені свята (Трійця)

– Назвіть серед них державні свята.

3-тя група – доримовує вірш, добираючи із довідки потрібні слова.

Канікули, канікули – чудова це… (пора).

“Канікули, канікули!” – гукала… (дітвора).

Та сплило тепле… (літечко),

Настав осінній… (час).

Ми радо поспішаємо у наш веселий… (клас).

Довідничок: урок, школа, клас, літо, парта, дітвора, дзвінок, пора, річка, літечко, ставок, час.

IV. РОБОТА З МОВНИМ МАТЕРІАЛОМ

1. Слово вчителя

– Завдяки спілкуванню ви пригадали тепле літечко, веселі канікули і, мабуть, в кожного із вас на згадку в пам’яті залишиться якась “яскрава краплинка”, найкраща мить цієї чудової пори.

2. Мовна розминка “Доберіть влучне слово”

– Щоб написати гарний твір, потрібно навчитися влучно добирати слова. Складімо словничок.

Мальовниче село – садок, роса, город, господарство, ліс, гриби, фрукти, овочі, річка, ставок, сіно, рибалка, соловейко, художні твори…

Морський прибій – шум моря, хвилі, чайки, пісок, мушлі, сонечко, морозиво, аквапарк, екскурсія.

Табір відпочинку – веселі ігри, змагання, перемога, нагороди, екскурсії, парк, каруселі, вожаті, друзі.

– Молодці, діти! Ці та інші слова допоможуть вам написати твір.

3. Фізкультхвилинка

4. Робота над пам’яткою

– У кожного з вас на парті є пам’ятка. Прочитайте її мовчки і пригадайте умови написання твору.

ПАМ’ЯТКА

1. Кожну частину тексту писати з абзацу.

2. Речення будувати невеликі.

3. Давати повні відповіді на запитання.

4. Послідовно викладати свої думки.

5. Стежити за мовленням.

6. Уникати повторів слів.

7. Під час написання складних слів користуватися орфографічним словником.

5. Структурний аналіз тексту. Складання плану

План

1. Початок канікул.

2. Від’їзд на відпочинок.

3. Найяскравіші краплини канікул.

4. Мої сподівання.

6. Усне складання твору

7. Орфографічна підготовка

Слова з орфограмами: влітку, велосипед, увечері, криниця, додому, аквапарк, змагання.

8. “Спроба власного пера”. Самостійна робота учнів

– Отже, беріться до найвідповідальнішої і найцікавішої роботи – написання творів-розповідей на тему “Яскраві краплини літніх канікул”.

9. Самоперевірка виконаної роботи

10. Зачитування 2-3 робіт

V. ПІДСУМОК УРОКУ

– Діти, якими є ваші враження від уроку?

– Скажіть, чи справдилися ваші надії?

– Дякую вам за чудову роботу, підтримку, взаєморозуміння.

– Любіть нашу Вітчизну, свою родину, рідну мову!


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ТВІР-РОЗПОВІДЬ ЗА ТЕМОЮ “ЯСКРАВІ КРАПЛИНИ ЛІТНІХ КАНІКУЛ”