ВЕГЕТАТИВНА НЕРВОВА СИСТЕМА – НЕРВОВА СИСТЕМА – ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ’Я


Довідник з біології

ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ’Я

НЕРВОВА СИСТЕМА

ВЕГЕТАТИВНА НЕРВОВА СИСТЕМА

Складається з центру і периферичної частини. Центри її зна­ходяться у вигляді скупчень нейронів в області проміжного, сере­днього, довгастого мозку і в бічних рогах спинного мозку. Вищий контроль функцій вегетативної нервової системи здійснюється корою головного мозку (лобові частини). Периферична частина вегетативної нервової системи включає нерви, що відходять від центрів, нервові вузли і сплетення. За анатомічними і функціона­льними

особливостях вегетативну нервову систему підрозділяють на два відділи: симпатичний і парасимпатичний. Бі­льшість органів іннервує з обох відділів.

ВЕГЕТАТИВНА НЕРВОВА СИСТЕМА   НЕРВОВА СИСТЕМА   ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВЯ

Рис. 111. Вегетативна нервова система (схема): а – парасимпатичний і б – симпатичний відділи.

Симпатичний відділ має тіла нейронів у бічних рогах грудно­го і в трьох сегментах поперекового відділу спинного мозку. Від­ростки нейронів закінчуються в нервових вузлах двох ланцюж­ків, що йдуть уздовж хребта. Від цих вузлів відходять нервові гілля до всіх внутрішніх органів і складовим їх тканин.

Парасимпатичний

відділ має ядра в середньому, довгастому мозку і в бічних рогах крижового відділу спинного мозку. Безпо­середньо від них до органів відходять декілька пар нервів. Тіла других нейронів розташовуються у вузлах нервових сплетень, які лежать поблизу внутрішніх органів (наприклад, серцеве, легене­ве, сонячне) або усередині органів (в стіні шлунково-кишкового тракту). Найбільший парасимпатичний нерв – блукаючий (nervus vagus). Симпатичні і парасимпатичні нерви, як правило, надають протилежну дію на функції органів. Таксимпатичні нер­ви учащають ритм і посилюють силу серцевих скорочень, а пара­симпатичні (блукаючий нерв) уповільнюють ритм і зменшують їх силу. За деяких умов вони можуть бути синергістами. Завдяки подвійній іннервації здійснюється швидка і точна регуляція дія­льності органів.1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)Тектонічні структури рівнин.
Ви зараз читаєте: ВЕГЕТАТИВНА НЕРВОВА СИСТЕМА – НЕРВОВА СИСТЕМА – ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ’Я