Велике переселення народів і утворення варварських держав
НАРОДЖЕННЯ СЕРЕДНЬОВІЧНОГО СВІТУ, ОСОБЛИВОСТІ ЙОГО РОЗВИТКУ
§ 1. Народження середньовічної Європи
2. Велике переселення народів і утворення варварських держав
Воїн вестготів. Мініатюра. XII ст.
Період в історії, який поклав початок формуванню національних спільнот у Європі, прийнято називати епохою Великого переселення народів. У результаті міграційних процесів на руїнах Західної Римської імперії виникли нові державні утворення бургундів, лангобардів, англів, саксів та інших (про них ви вже знаєте з курсу історії Стародавнього світу).
Першою варварською державою на території Західної Римської імперії стало королівство вестготів (418 р.) з центром у м. Толозі (сучасна Тулуза).
У 429-435 pp. вандали заснували свою державу в Північній Африці зі столицею на місці давнього Карфагена. Бургунди спочатку утворили власну державу в районі Вормса. А в 457 р. постало друге Бургундське королівство з центром у Ліоні.
Германські племена англів, саксів, ютів і фризів, які населяли узбережжя Північного й Балтійського морів, у середині V ст. почали
Формальною датою падіння Західної Римської імперії вважається 476 рік. Та на цьому Велике переселення народів не припинилося. Колишні союзники гунів – осготи – багато в чому повторили долю та історичний шлях вестготів. Остготи також стали союзниками-федератами правителя Східної Римської імперії, а згодом під проводом свого короля Теодоріха в 493р. вони заснували Остготське королівство зі столицею в Равенні.
Король Теодоріх (бл. 454,-526) був добре обізнаний із культурою і звичаями римлян, тому що виріс у Константинополі, а його дружиною була візантійська принцеса. У своєму королівстві він зберіг багато римських установ і правових норм.
Теодоріх увійшов в історію як правитель, що всебічно підтримував розвиток науки й мистецтва. Остготський король сприяв обдарованим творчим особистостям, прислухався до порад найосвіченіших римських письменників і філософів – Боеція, Кассиодора та ін. Культурне піднесення в Остготській Італії за Теодоріха отримало назву “Остготське відродження”.
Гробниця Теодоріха Великого, короля остготів. Равенна. VI ст.
Теодоріху належить вислів: “Хто тремтів перед різкою вчителя, той ніколи не стане справжнім воїном
Секретар Теодоріха, відомий філософ Боецій, написав трактат “Про втіху філософією”, де стверджував, що справжнім щастям є доброта, а зло – завжди нещастя; зла людина рідко щаслива, хоча й може бути дуже заможною, багатою.
Отже, велике переселення народів змінило карту Європи. На руїнах Західної Римської імперії виникли нові державні утворення – варварські королівства. Найжиттєздатнішим серед них виявилося королівство франків.
Як наслідок, Британію почали називати за іменем германського племені англів – Англією, на честь вандалів в Іспанії з’явилася Андалусія, від лангобардів отримала свою назву історична область в Італії – Ломбардія, завдяки франкам Галлія стала Францією.
Мікроскоп будова.