ВЕСНЯНІ РОБОТИ НА ПАСІЦІ

ВЕСНЯНІ РОБОТИ НА ПАСІЦІ – основним завданням бджоляра є створення сприятливих умов для розвитку й росту бджолиних сімей. Бджолина сім’я активно росте навесні й у першу половину літа. Бджоли швидко старіють, тому за один сезон у сім’ї змінюється чотири-п’ять поколінь бджіл. Пасічник повинен до моменту головного узятку підійти з великою кількістю бджіл і печатним розплодом у кожній сім’ї.

В. р. складаються з таких пунктів:

1. Контроль за бджолами перед виставкою із зимівника.

Останні тижні зимівлі бджіл дуже важливі,

у цей період у гнізді з’являється розплід, підвищується температура повітря до 34-35 °С, бджоли активізуються, споживають більше корму, через що може виникнути пронос. Щоб уникнути цього, у зимівнику підсилюють вентиляцію, знімають утеплювальні подушки.

2. Підготовка точка.

Збирання снігу та сміття на території, де стоятимуть вулики.

3. Виставка бджіл із зимівника.

Виставку бджіл проводять у теплий (6-8 °С), сонячний день. У полях уже сходить сніг, у природі з’являється перший узяток, зацвітають чагарникові, верба, мати-й-мачуха, пролісок.

4. Роботи в день виставки бджіл:

А) контроль за весняним обльотом

бджіл для виявлення неблагополучних сімей;

Б) надання першої допомоги неблагополучним сім’ям: підсаджування матки, складання гнізда, постановка рамок з кормами, скорочення гнізд;

В) перевірки утеплень гнізд, при необхідності гнізда утеплюють;

Г) скорочення льотків;

Д) чищення дна від підмору. Якщо дно неокреме, збирання відкладають до весняної ревізії бджолосімей.

5. Весняна ревізія бджіл.

Ціль весняної ревізії – з’ясування стану бджолосімей, надання необхідної допомоги для подальшого благополучного розвитку. Проводиться в найближчі кілька днів після виставки бджіл із зимівника, при температурі повітря не нижче за 13-14 “Степла. Установлюють: наявність у сім’ї матки, її якість; силу сім’ї; кількість рамок з розплодом; кількість і якість кормових запасів; загальний стан сім’ї. Виявлені недоліки усувають відразу.

Одночасно з ревізією бджіл бджоляр очищає рамки від воску й прополісу, екскрементів бджіл, пересаджує бджіл у чисті вулики, заражені дезінфікує. Із гнізд віддаляються стільники з дефектними, витягнутими чарунками, у яких багато трутневих чарунок зі цвілою пергою, які стемніли від старості або зіпсовані мишами. Замість вилучених розміщають правильно відбудовані стільники. Погані стільники, уже зайняті розплодом, відсувають ближче до краю гнізда й після виходу з них бджіл видаляють. Після закінчення огляду гніздо слід утеплити.

6. Скорочення й утеплення гнізд.

Скорочують у гнізді не тільки кількість рамок, але й вулички (до 8,5-9 мм). Гнізда утеплюють із боків і зверху.

7. Робота після весняної ревізії.

При весняній ревізії в сильній сім’ї має залишатися не менше ніж 10 кг доброго меду та дві рамки з пергою, у середній сім’ї – не менше ніж 6 кг. Відсутню кількість корму поповнюють медом або цукровим сиропом. Якщо на пасіці є вулики з рамкою завбільшки 230 х 435 мм, то навесні сім’ям дають кормову надставку з медом першого збору минулого року.

При непостійному ранньовесняному узятку бджолам дають спонукальну підгодівлю: невеликі порції цукрового сиропу або розпечатують на стільниках невеликі ділянки (з долоню) з медом. Із цією метою можна використовувати й зацукрований мед, перед даванням бджолам його потрібно переробити.

Обов’язково встановлюють у гніздах або на пасіці поїлки. Вода не повинна бути крижаною.

При відсутності в природі узятку пасічник докладає усіх зусиль, щоб не виникло бджолине злодійство.

8. Одержання нових сімей із використанням маток, які перезимували.

ВЕСНЯНІ РОБОТИ НА ПАСІЦІ

За рахунок сильних сімей посилюють нуклеуси з молодими бджолами, ділять сім’ї на півльоту, використовуючи в одній із них перезимовану запасну плодову матку.

У другій половині весни займаються виведенням нових маток, які потрібні для формування нових відводків і зміни старих маток на якісні.

Для збільшення кількості бджолосімей використовують природне роїння й штучне розмноження. Приріст доцільно одержувати тільки від сильних і здорових сімей, у яких із кожного яйця, відкладеного маткою, вирощуються личинки й виводяться молоді бджоли. Розмножувати ж слабкі сім’ї немає рації, тому що при роботі з ними вони дробляться, що ще більше зменшує кількість бджіл, вони слабшають, продуктивність таких сімей знижується, бджоли занедужують і гинуть.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ВЕСНЯНІ РОБОТИ НА ПАСІЦІ