Відмінювання порядкових числівників

МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ

ЧИСЛІВНИК

§35. Відмінювання порядкових числівників

310. Прочитайте словосполучення. Поясніть, від чого залежать рід, число й відмінок числівника двадцятий.

Двадцятий кілометр, двадцята година, двадцяте число, до двадцятого року, після двадцятого місяця.

Порядкові числівники змінюються за числами, родами (в однині) й відмінками.

311. Письмово провідміняйте словосполучення перший весняний день, третя і остання зустріч. Зробіть висновок про відмінювання порядкових числівників.

Порядкові числівники

відмінюються як. прикметники твердої групи. Лише числівник третій відмінюється як прикметник м’якої групи.

312. Спишіть речення, вставляючи пропущені букви й розкриваючи дужки.

1. (Третій) рік він с..дить у (другий) класі, до книжки, до уроків не пp.. женеш (Панас Мирний). 2. Іван був (дев’ятнадцята) дитиною в гуцул..с..кій родині Палійчуків. (Двадцята) і останньою була Анничка (М. Коцюбинський). 3. Гості (перший) дня – золото, (другий) дня – срібло, (третій) дня – мідь, хоч додому їдь. 4. Без (сьома) клепки в голові. 5. Дбає про нього, як пес про (п’ята) ногу (Нар. творчість).

Складені порядкові числівники пишуться

окремо. У них відмінюється тільки останнє слово: тисяча сьомий, тисяча сьомого, тисяча сьомому.

313. Спишіть текст, замінюючи цифри словами.

За часів князювання Володимира Святославовича в 980-1015 роках Київська Русь досягла значного розвитку. У державі давно назрівала потреба заміни язичництва християнством. Ще в 70-х роках IX століття князь Аскольд відвідав Візантію, прийняв нову релігію і поширював її на Русі. У 882 році князь Олег захопив Київ, зруйнував християнські храми й віднови в язичництво. Княгиня Ольга 957 року охрестилася у Візантії. Ольжин син Святослав не підтримував поглядів матері. У 980 році Володимир Святославович зробив спробу відновити язичництво, а влітку 988 року “охрестив Русь”, тобто проголосив християнство державною релігією (Із довідника).

Порядкові числівники, що закінчуються на – сотий, – тисячний, – мільйонний, – мільярдний, пишуться разом: п’ятитисячний, двохсотий, двадцятимільйонний, трьохмільярдний.

Орфограма Написання разом, порядкових числівників на – сотий, – тисячний, – мільйонний, – мільярдний

314. Усно провідміняйте словосполучення 2000 рік, 2003рік, 2014рік.

315. Утворіть від поданих кількісних числівників порядкові. Складіть із ними словосполучення.

Сім, одинадцять, чотирнадцять, п’ятдесят п’ять, шістдесят, дві тисячі, п’ятдесят п’ять мільйонів, два мільярди.

Якщо порядковий числівник входить до складу назви свята чи видатної події, то він пишеться з великої букви: Восьме березня, Дев’яте травня.

Якщо порядковий числівник написаний цифрою, то з великої букви пишеться наступне за числівником слово: 8 Березня, 9 Травня.

316. Попрацюйте в парах. Складіть і запишіть три-чотири речення, що містять назви свят.

317. Перекладіть текст українською мовою і запишіть.

Археологи еще в тысяча девятьсот восьмом году обнаружили на Старокиевской горе остатки небольшой крепости. Относят их к пятому-шестому векам – времени славянского князя Кия. С той поры Киев постепенно развивается. Древнейшее упоминание о городе приведено в летописи восемьсот шестьдесят второго года, когда тут княжили Аскольд и Дир. В девятом веке Киев объединил вокруг себя полян, древлян, северян, уличей и тиверцев. В начале десятого века ему подчинялись почти все восточнославянские племена (Із довідника).

Обнаружить – виявити

Остаток – тут: залишок

Упоминание – згадка

Подчиняться – підпорядковуватися

Почти – майже

ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ

ВІДГУК ПРО ЛІТЕРАТУРНИЙ ТВІР

Свої враження від прочитаної книги, переглянутого кінофільму чи телепередачі, прослуханої радіопрограми можна висловити у формі відгуку.

У відгуку передають враження, які справляє твір мистецтва, дають оцінку героям.

Відгук можна написати у вигляді листа, статті в газету, щоденникових записів.

318. І. Виразно прочитайте текст. Визначте його тему та основну думку.

ЛЕЛЕЧИЙ СУД

Якось восени я йшов полем і побачив: на великому лузі зібралося багато лелек. Вони утворили коло, а в колі тім з опущеною головою стояв один, красень, і слухав стрекотливу, тривожну мову своїх побратимів. Коло то звужувалося, то знову розширювалося, одні поступалися місцем іншим. Була саме пора відльоту лелек, і вони, певно, так я думав, зібралися на цьому лузі з навколишніх сіл і гаїв, щоб звідси разом рушити в далеку путь. Спочатку я гадав, що в центрі стоїть їхній ватаг, але невдовзі відкинув цей здогад. По якомусь невловимому знаку всі лелеки піднялись, а він залишився, він навіть побоявся підвести голову. Вони зробили над ним прощальне коло і полетіли.

Відмінювання порядкових числівників

Крилата зграя

Лелека не стрекотав, не бився об землю, не просив прощення чи помилування. Він стояв, убитий горем. Тільки тепер я здогадався, що відбувся лелечий суд, можливо, найсправедливіший і водночас найжорстокіший з усіх судів. Осуджений не рухався, не ворушився, аж поки його побратими зникли з виднокола. Потім уже він піднявся і полетів у протилежний бік. Його покинули, йому заборонили летіти з ними, і він залишився в самотині…

Згодом лелеку підібрали діти, не знаючи про те, що він учинив злочин, відігріли, привчили до іншого життя, назвали його X а лимоном.

Лелеки щовесни прилітали, виводили діток, знову відлітали, а Халимон усе жив самітником і більше ніколи не піднімався в небо.

Зовсім випадково я довідався, за що покарали лелеку. Може, то просто людська вигадка, а може, правда – не знаю. Мені розповіли, що того літа в сусідньому селі під час грози блискавка підпалила хату, на якій багато років жили лелеки. Господар хати майже з вогню виніс дітей і дружину. Лелека ж, рятуючи себе, одразу полетів геть од пожежі, забувши про свою родину. На виручку прилетіли інші лелеки, але було вже пізно – мати з двома маленькими нелітками загинули у вогні. Лелека все літо ховався, а коли настала пора відльоту, він тихенько пристав до зграї. Але там його упізнали й осудили на вічну самотність (В. Земляк).

II. Поміркуйте, який епізод з тексту відповідає поданій фотоілюстрації.

III. Складіть план стислого переказу оповідання.

319. І. Прочитайте відгук шестикласниці про оповідання Василя Земляка “Лелечий суд”.

Хто з нас у дитинстві не захоплювався казками про тварин? Коли я була маленькою, мріяла підслухати розмову Лисички-Сестрички та Вовчика-Братика. Мабуть, саме казки, які розповідала бабуся, навчили мене любити тварин. Тож книга Василя Земляка “Маленькі оповідання”, яку порадила прочитати вчителька природознавства, зворушила до глибини душі. Тут дуже цікаві розповіді про різних птахів: гусей, ластівок, горобців. Найбільше мені сподобалося оповідання ” Лелечий суд “.

У цій невеликій розповіді йдеться про те, що герой-оповідач став свідком незвичайної події впору відльоту птахів. Здавалося, лелеки оточили свого ватажка й виконували прощальний танець. Несподівано крилата зграя піднялася в небо, а той, кого вважали ватажком, став вигнанцем. Це був лелечий суд, що прирік птаха на самотність. Мені було дуже шкода Халимона, який більше ніколи не знявся в небо разом зі зграєю.

Лелечий суд насправді був справедливим. Побратими жорстоко покарали птаха за боягузтво й байдужість. Він злякався пожежі, залишив свою родину на страшну смерть у полум’ї.

Оповідання змушує нас задуматися над дуже важливими проблемами, пам’ятати про те, що необдуманість учинків і боягузтво можуть призвести до трагедії.

II. Розгляньте пам’ятку. Чи відповідає твір учениці всім зазначеним вимогам?

Як писати відгук про літературний твір

1. Ще раз перегляньте літературний твір. З’ясуйте, чи все вам зрозуміле.

2. Визначте тему, адресата й мету висловлювання.

3. Поміркуйте, в якій формі краще написати відгук.

4. У вступній частині не забудьте зазначити назву твору та автора.

5. Подумайте, чим вас найбільше зворушив твір, які герої сподобалися.

6. Зазначте, які висновки ви зробили, прочитавши твір.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Відмінювання порядкових числівників