Відступ Червоної армії

Тема 1. УКРАЇНА В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ (1939-1945). ВЕЛИКА ВІТЧИЗНЯНА ВІЙНА (1941-1945)

§ 2. ОБОРОННІ БОЇ В УКРАЇНІ 941-1949 рр. ОКУПАЦІЯ УКРАЇНИ

2. Відступ Червоної армії.

Радянське керівництво, готуючись тільки до наступальної війни, раптом постало перед необхідністю вести оборонну війну, до якої воно не було готове. Насамперед це проявилося кризою вищого військового керівництва, яке майже втратило спроможність керувати бойовими діями Червоної армії. Тому проти добре керованої німецької армії з радянського боку воювали розрізнені з’єднання

та підрозділи. Начальник Генерального штабу сухопутних військ вермахту генерал Гальдер із цього приводу записав у щоденнику: “Верхівка командування противника очевидно зовсім не бере участі в керівництві операціями військ. Причини таких дій противника незрозумілі”.

Частина командного складу Червоної армії не мала відповідних знань і досвіду. Командування Київського, Харківського та Одеського військових округів, які з початком війни були реорганізовані на Південно-Західний та Південний фронти, зазнало в передвоєнний час необгрунтованих репресій. Унаслідок цього командування корпусів було

оновлене на 100 %, дивізій та укріплених районів – на 96, полків – на 70, батальйонів – на 80 %. Лише 7 % командирів мали вищу освіту. Натомість командний склад нацистської армії мав досвід Першої світової війни та кампаній 1939-1941 pp.

Раптовий напад гітлерівців позбавив Червону армію переваг у технічній оснащеності. Унаслідок бомбардувань і швидкого просування в глиб радянської території до рук ворога потрапили склади стрілецької зброї, боєприпасів і пального, топографічних мап, амуніції. Уже в перший день війни Червона армія втратила майже всю авіацію першого ешелону. Німецька авіація руйнувала мости, залізничні вузли, бензино – і соляркогони, розстрілювала з повітря радянських бійців, що рухалися до лінії фронту чи йшли на допомогу оточеним.

Від самого початку ведення війни противник мав перевагу в тактиці ведення бою. За допомогою танкових ударів сили вермахту розчленовували військові порядки радянських дивізій, беручи їх у “кліщі”, а потім оточували силами мотопіхоти й знищували поодинці

Відступ Червоної армії

А. Гітлер і Ф. фон Паулюс обговорюють план воєнних дій

Відступ Червоної армії

Нацистські окупанти на українській землі. Липень 1941 р.

Одну за одною. Червона армія втратила 850 тис. бійців і командирів, 3,5 тис. літаків, понад 6 тис. танків, 9,5 тис. гармат. З 170 дивізій діючої армії боєздатність зберігали лише 70. Утрати вермахту були в 10 разів менші. Це дало можливість гітлерівцям до кінця першого місяця війни захопити понад третину території України.

До рук ворога потрапили Луцьк, Львів, Чернівці, Рівне, Станіслав (нині Івано-Франківськ), Тернопіль, Проскурів (нині Хмельницький), Житомир. Загроза нависла над Києвом і Одесою.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Відступ Червоної армії