Використання і охорона природних багатств водойм

ПРИРОДА УКРАЇНИ

&51. Використання і охорона природних багатств водойм

Пригадай! Які водойми України ти знаєш? Які риби живуть у солоних, а які – в прісних водоймах?

Природним багатством водойм України є їх рослинний і тваринний світ. Важливе значення для українців мають рибні багатства.

У водоймах нашої країни водиться багато видів риб. їх м ясо та ікра – джерело вітамінів та корисні продукти харчування для людини. Риб’ячий жир використовують у медицині. З кісток виготовляють кісткове борошно, яке додають до корму

свійських тварин, використовують як добриво для підвищення родючості грунтів.

Серед цінних морських риб, які виловлює людина, – шпроти, скумбрія, камбала, оселедець, тюлька, кілька.

Білуга чорноморська – одна з найбільших цінних риб України. Довжина її тіла може сягати більше 5 м, а вага – до 1000 кг.

Білуга – хижак, який живиться переважно рибою. Постійно живе в Чорному і Азовському морях, а на нерест заходить у річки Дунай, Дніпро та Дністер. Занесена до Червоної книги України.

Прісних водоймах живуть цінні для людини карась, короп, лящ, окунь, щука. У гірських річках – форель, чисельність якої

у природі незначна.

Надмірний вилов риби, забруднення водойм ведуть до зменшення рибних запасів. Тому заборонено виловлювати види, занесені до Червоної книги України і ті, чисельність яких різко зменшилася. Протизаконно рибалити під час нересту, використовувати недозволені знаряддя і способи вилову. Рибні багатства слід використовувати раціонально. Задля збереження і збільшення запасів цінних для людини видів риб у природі їх розводять у ставках.

Використання і охорона природних багатств водойм

Білуга

У Чорному морі живуть зграями морські ссавці дельфіни, які живляться рибою. Ще донедавна з них добували жир, виготовляли м’ясні консерви. Нині дельфінів занесено до Червоної книги України.

У водоймах України водяться і ракоподібні: раки, креветки, краби. Раки живляться черв’яками, молюсками, личинками водяних комах, пуголовками. Охоче поїдають водорості і мертвих тварин, виконуючи роль природних санітарів. Морські дрібні рачки – креветки – харчуються здебільшого водними комахами та їх личинками. М’ясо креветок дуже поживне і багате на вітаміни. У Чорному морі живуть і краби. Найбільшим серед них є кам’яний краб, занесений до Червоної книги України.

Поміркуйте! Чому рибні багатства слід використовувати раціонально?

Обговоріть! Які заходи спрямовані на охорону рибних багатств?

Раціональне використання рибних багатств.

Перевір свої знання

1. Які види риб виловлюють у водоймах України?

2. Наведи приклади мешканців водойм, занесених до Червоної книги України.

3. Наталочка назвала види цінних морських риб: скумбрія, камбала, дельфін, оселедець. Що зайве серед названого дівчинкою? Чому?

Зроби підсумки

Водойми України багаті на рибу та ракоподібних. Люди виловлюють їх і вживають у їжу. Природні багатства водойм потрібно використовувати раціонально.

Розробіть проект “Водойми рідного краю: їх стан та охорона”.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 votes, average: 3.50 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Використання і охорона природних багатств водойм