Внутрішні процеси Землі. Рухи земної кори

РОЗДІЛ 3 ГЕОГРАФІЧНА ОБОЛОНКА

Тема 1. Літосфера

§ 23. Внутрішні процеси Землі. Рухи земної кори

Пригадайте

Що таке земна кора? (Див. § 21.)

Чи є нерухомою тверда оболонка Землі? (Див. § 22.)

Процеси у надрах Землі. Здається, побачити те, що відбувається у земних глибинах неможливо. Проте насправді прояв внутрішніх процесів Землі можуть спостерігати тисячі людей, наприклад, під час виверження вулканів чи потужних землетрусів. Будь-які гори також є наслідком внутрішніх процесів Землі. Отже, земна кора рухається.

Головна причина

рухів земної кори – це переміщення речовини мантії, зумовлені внутрішньою енергією планети.

Горизонтальні рухи земної кори – це прояв внутрішніх процесів Землі. Вони дуже повільні і часто невідчутні. Однак про те, що вони відбуваються, свідчать обриси нинішніх материків і океанів. До того ж за умов вічного спокою земної кори гірські породи завжди залягали б лише горизонтально (мал. 58,1). Тим часом їхні шари часто нахилені під певним кутом (мал. 58,2). А нерідко на гірських крутосхилах або на високих схилах річкових долин шари гірських порід перекручені і зім’яті у складки (мал. 59).

Наука стверджує

Альпи

“розірвані”! Найвищі гори Європи – Альпи дуже складно побудована гірська система. Рухи земної кори утворили тут численні складки, а деякі з них навіть розірвали. Це сталося через те, що гірські породи в Альпах мають різну міцність. По відносно м’яких шарах верхні частини деяких складок перемістилися на десятки кілометрів у горизонтальному напрямку на північ.

Складки утворюються внаслідок зустрічних горизонтальних переміщень шарів гірських порід. І навпаки, коли окремі ділянки земної кори розтягуються, утворюються розломи – велетенські тріщини (мал. 60).

Вертикальні рухи земної кори – це також прояв внутрішніх процесів Землі. Вони надзвичайно повільні, і на рівнинах їх можна визначити лише за допомогою спеціальних приладів. Саме так, наприклад, було з’ясовано, що Придніпровська височина щороку підіймається на 9,5 мм. Крайній північний схід Східноєвропейської рівнини, навпаки, опускається майже на 12 мм за рік.

Внутрішні процеси Землі. Рухи земної кори

Мал. 58. Залягання гірських порід: 1 – горизонтальне, 2 – під кутом

Вертикальні рухи земної кори спричинювали наступ морів. Так, учені встановили, що на місці сучасної Східної Європи колись було море. Кілька десятків мільйонів років тому внаслідок висхідних рухів земної кори його дно піднялося і зрештою перетворилося на суходіл. Ось звідки тут рештки давніх морських тварин, які тепер учені знаходять далеко від океанів.

“Вікно” в Україну

То суходіл, то море. У далекому минулому територія України неодноразово то опускалась, то піднімалась. Причому коли окремі її частини опускалися, наступало море. Сотні мільйонів років тому на місці сучасних Донецької, Дніпропетровської, Херсонської, Волинської та багатьох інших областей плескалися морські хвилі. Наступні вертикальні рухи земної кори спричинювали чергове “народження” суходолу. Востаннє це сталося вже в нашу еру, коли море остаточно відступило.

Вертикальні рухи земної кори спостерігають і в зонах розломів (мал. 60). Обабіч таких розломів одні ділянки земної кори можуть опускатися, інші – підніматися. Опущені ділянки земної кори інколи заповнюються водою. Так утворилися, наприклад, долина річки Рейн у Західній Європі та озеро Байкал у Сибіру.

Знання про горизонтальні і вертикальні рухи земної кори допомагають зрозуміти й певною мірою спрогнозувати такі небезпечні внутрішні процеси у земній корі, як землетруси і вулканізм.

Внутрішні процеси Землі. Рухи земної кори

Мал. 59. Складка гірських порід у Кримських горах

Внутрішні процеси Землі. Рухи земної кори

Мал. 60. Утворення розломів унаслідок рухів земної кори (стрілочками показано різні напрямки руху земної кори )

ПІДСУМКИ

Внутрішні процеси Землі відбуваються у її надрах.

– До внутрішніх процесів Землі належать вертикальні і горизонтальні рухи земної кори.

Запитання і завдання для самоперевірки

Поясніть, чи може людина, навіть залишаючись на місці, повільно рухатися по поверхні Землі.

Чим пояснити існування на території Східної Європи давніх морів?

Завдяки яким рухам – горизонтальним чи вертикальним – утворилися материки й улоговини океанів?

Наведіть приклади, що свідчать про горизонтальні рухи земної кори.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...Які ознаки організмів властиві бактеріям.
Ви зараз читаєте: Внутрішні процеси Землі. Рухи земної кори