Внутрішні процеси Землі. Землетруси

РОЗДІЛ 3 ГЕОГРАФІЧНА ОБОЛОНКА

Тема 1. Літосфера

§ 24. Внутрішні процеси Землі. Землетруси

Пригадайте

Які бувають рухи земної кори? (Див. § 23.)

Землетруси – підземні поштовхи і коливання земної поверхні

Вони відбуваються внаслідок раптових зміщень і розривів у земній корі або верхній частині мантії. Місце розривів і зміщень у земній корі називають вогнищем землетрусу, яке може виникнути на різній глибині. Однак здебільшого вогнища землетрусів перебувають на глибині від 10 до 70 км. Ділянку земної поверхні, розташовану над

вогнищем, називають епіцентром землетрусу (мал. 61). У цьому місці інтенсивність поштовхів найбільша. Чим далі від епіцентру, тим вона менша. Інтенсивність землетрусів вимірюють у балах за дванадцятибальною шкалою. Чим сильніші руйнування спричинив землетрус, тим більше балів він отримує.

Внутрішні процеси Землі. Землетруси

Мал. 61. Схема землетрусу

Географія культури

Землетрус за Робінзоном Крузо. Герой відомого роману Даніеля Дефо “Життя й незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо” описує природне явище, яке йому довелося спостерігати: “Земля піді мною хиталась, і за яких-небудь вісім хвилин

сталися три такі сильні удари, що від них розсипалася б найміцніша будівля, якби вона стояла тут. Від скелі біля моря… відвалилась верхівка й упала з таким гуркотом, якого я не чув зроду. Море теж хвилювалось і клекотіло…”.

У далекому минулому люди не розуміли причини землетрусів. Наприклад, грецькі селяни вважали, що землетрус – це руйнування будівель підземних велетнів, які, маючи неймовірну силу, глибоко під землею споруджували собі помешкання, кладучи скелю на скелю. Іранці й таджики пояснювали землетруси у горах витівками злих духів, які живуть у надрах землі. Нині добре відомо, що землетруси є одним зі свідчень рухів земної кори і зумовлені передусім процесами, які відбуваються у надрах планети.

Наука стверджує

Землетруси може спричинити людина. Кілька землетрусів сталися на початку 1960-х років у США, коли в зону тектонічного розлому закачали рідкі промислові відходи. Наслідком масованих бомбардувань у Югославії 1999 року стали землетруси в районі Белграда, в Адріатичному морі, Карпатах, Чехії, Словаччині й у Криму. Серію сильних землетрусів спостерігали й після бомбардування в Іраку навесні 2003 року.

“Вікно” в Україну

У Криму є вогнища землетрусів. Це зумовлено рухом літосферних плит, який спричинив розлом земної кори на дні Чорного моря. Цей розлом підходить до кримського узбережжя поблизу мису Аюдаг. Вогнища землетрусів виникли неподалік міст Судак, Алушта, Ялта та в районі гірських масивів Демерджі й Чатирдаг. У вересні 1927 року стався найсильніший (8-9 балів) землетрус на території України. Він спричинив значні руйнування на всьому південному узбережжі – обвали, каменепади, тріщини в грунті, народження нових водних джерел і навіть невеликі морські припливи.

Землетруси стаються по всьому світу. Проте більшість із них відбуваються на краях літосферних плит, де розташовані рухливі ділянки земної кори. Місця розходження або зіткнення літосферних плит, де землетруси стаються найчастіше, назвали сейсмічними поясами. Грецькою мовою “сейсмос” означає “коливання”.

Сейсмічні пояси простягаються на тисячі кілометрів на материках і в океанах. Але найнебезпечніші осередки вогнищ землетрусів – це Середземноморсько-Гімалайський (у Євразії) і Тихоокеанський (навколо Тихого океану) сейсмічні пояси. Землетруси на узбережжі Тихого океану небезпечні ще й тим, що майже завжди супроводжуються велетенськими хвилями – цунамі.

Більшість землетрусів тривають усього кілька секунд, інколи кілька хвилин. Проте нищівна сила цієї природної стихії приголомшує. Під час землетрусу земна поверхня здіймається хвилями, різко вигинається в різні боки і розламується, утворюючи провалля. Дуже небезпечними є спричинені землетрусами стихійні лиха: руйнівні морські хвилі, величезні зсуви грунту, обвали, велетенські тріщини в земній поверхні, пожежі, каменепади. Ці наслідки землетрусу призводять до великих руйнувань і численних людських жертв (мал. 62).

Внутрішні процеси Землі. Землетруси

Мал. 62. Тріщина в земній поверхні (1 ) і руйнування (2) – наслідки землетрусу

Учені-сейсмологи поки що не можуть завчасно і точно вказати місце і час настання землетрусу. Проте вони знають місця, де їх слід очікувати, і мають дані про можливу інтенсивність поштовхів. Нині на всіх материках і океанах діють 88 сейсмічних станцій. Вони обладнані чутливими приладами – сейсмографами, які реагують навіть на дуже слабкий землетрус. Отримана інформація про рухи у надрах Землі через кожні 30 секунд надходить до кількох центрів, розташованих у різних куточках світу. Це дає змогу сейсмологам завжди “тримати руку на пульсі Землі”.

ПІДСУМКИ

– Землетруси – підземні поштовхи і коливання земної поверхні.

– Сейсмічні пояси – місця розходження або зіткнення літосферних плит, де найчастіше стаються землетруси.

Запитання і завдання для самоперевірки

У Біблії Ісус Христос передрікає: “І будуть землетруси великі…”. Де саме на Землі можуть статися великі землетруси?

Поясніть, які ділянки території України є сейсмічно небезпечні.

Яка різниця між вогнищем і епіцентром землетрусу?

Що таке землетруси? Де виникають землетруси?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Внутрішні процеси Землі. Землетруси