ВОДИ СУХОДОЛУ АФРИКИ. ГОЛОВНІ РІЧКОВІ СИСТЕМИ, ОЗЕРА, ПІДЗЕМНІ ВОДИ І ЇХ ГІДРОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ. ЗНАЧЕННЯ ДЛЯ ПРИРОДИ ТА НАСЕЛЕННЯ


Розділ II

МАТЕРИКИ

Урок № 20

Тема. ВОДИ СУХОДОЛУ АФРИКИ. ГОЛОВНІ РІЧКОВІ СИСТЕМИ, ОЗЕРА, ПІДЗЕМНІ ВОДИ І ЇХ ГІДРОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ. ЗНАЧЕННЯ ДЛЯ ПРИРОДИ ТА НАСЕЛЕННЯ

Мета: сформувати в учнів уявлення про особливості вод суходолу; систематизувати знання учнів про гідрологічні особливості; продовжити виховання в учнів ощадливого ставлення до природи.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: фізична карта Африки, фізична карта світу, атласи, картини природи Африки, слайди для мультимедійної дошки.

Опорні та базові поняття:

Ніл – найдовша річка світу; Конго – друга за повноводністю річка у світі; Танганьїка – друге за глибиною озеро у світі; артезіанський басейн Сахари – один з найбільших у світі, річка і її частини; озера і їх типи за походженням озерних улоговин.

Географічна номенклатура: річки: Ніл, Конго, Нігер, Замбезі, Оранжева; озера: Вікторія, Танганьїка, Ньяса, Чад; водоспад: Вікторія.

ЗМІСТ УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

– Яку частку від загальної кількості води на Землі складає прісна вода?

– Чи вичерпуються запаси прісної води?

– Які води

належать до внутрішніх?

– Від яких компонентів природи залежить густота річкової сітки?

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Прийом “Мікрофон”

– З якою метою вивчається тема?

– Чи зможуть учні знання теми використати в подальшому?

– Чому вода – найцінніший мінерал на Землі?

– Яке значення вода має для окремих регіонів Африки?

IV. Вивчення нового матеріалу

Учитель. Річки Африки належать до трьох басейнів: Антлантичного, Індійського океанів та внутрішнього стоку.

Дивовижне відкриття зробили учені в 1958 р. За допомогою радіоізотопів ними була виявлена річка, що протікає під Нілом. Причому її середньорічна витрата води в 6 разів більша, ніж у Нілу, і складає близько 500 км3.

Дві щонайдовші річки у світі – це Ніл, що впадає в Середземне море, і Амазонка в Південній Америці, що впадає в Атлантичний океан. Географи дотепер сперечаються, яка з них довша. Більшість віддає перевагу Нілу, вважаючи його довжину рівною 6670 км, а Амазонки – 6448 км.

Вважається, що найбільше у світі підземне озеро знаходиться на глибині 60 м в Намібії (Африка), в печері Драхенхаухлох. Воно виявлене в 1986 році. Площа його акваторії складає більше 2 га, максимальна глибина – 90 м.

1. Прийом “Творча лабораторія”

Учні, об’єднавшись у групи, визначають за допомогою карт атласу річки Африки, що відносяться до різних басейнів та тип їх живлення.

2. Прийом “Мандрівка”

Учні запрошують клас у мандрівку, розповідаючи цікавий додатковий матеріал про водні об’єкти материка – річки, озера, водоспади.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Прийом “Лови помилку”

Вчитель показує на карті географічні об’єкти з теми уроку, припускається помилок, які учні повинні знайти та виправити.

VІ. Підсумок уроку

1. Прийом “Естафета”

Учні по черзі показують на карті географічні об’єкти й одним реченням дають їх характеристику.

2. Прийом “Що? Де?”

Називають географічний об’єкт та коротко визначають місце його розташування.

VІІ. Домашнє завдання

– Опрацювати текст підручника.

– Скласти кросворд з географічних понять, термінів та номенклатури з теми уроку.

– Підготувати додатковий матеріал до наступного уроку.

Додатковий матеріал до уроку

– У світі існує озеро, вода якого яскраво-рожевого кольору. Воно знаходиться недалеко від Дакара – столиці Сенегалу. Сам факт появи води рожевого кольору науково не пояснений. Одна з існуючих гіпотез говорить про підвищену концентрацію у воді мікроорганізмів, які і забарвлюють воду в такий незвичайний колір. Інше припущення пояснює це великою насиченістю магнієм. Вода рожевого озера містить також багато солі і має гірко-солоний присмак.

– Озера дивують не тільки забарвленням. Не можна не згадати про таку чудасію, як озеро з чорнила. Побачити його, а також випробувати на папері якість його чорнила можна, але для цього треба побувати в Алжирі і розшукати там селище Сиді-бель. Поблизу нього і знаходиться чорнильне озеро. Рецепт природного чорнила простий. В озеро впадають дві річки: вода однієї з них приносить багато розчинених солей заліза, у воді іншої містяться гумінові речовини, що утворюються в грунті при розкладанні рослинних залишків. Змішуючись, ці речовини і дають чорнильну рідину.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)Контрольна робота з фізики світлові явища.
Ви зараз читаєте: ВОДИ СУХОДОЛУ АФРИКИ. ГОЛОВНІ РІЧКОВІ СИСТЕМИ, ОЗЕРА, ПІДЗЕМНІ ВОДИ І ЇХ ГІДРОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ. ЗНАЧЕННЯ ДЛЯ ПРИРОДИ ТА НАСЕЛЕННЯ