Вплив на здоров’я тютюнового диму

СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я

Tема 5 ЗВИЧКИ І ЗДОРОВ’Я

Урок 11 Вплив на здоров’я тютюнового диму

На цьому уроці ви дізнаєтесь:

– про негативний вплив тютюнокуріння на дітей та дорослих;

– про те, як можна запобігти шкідливій звичці – тютюнокурінню.

Пригадайте

Що ви знаєте про пасивне куріння?

Найпоширенішою і тому найнебезпечнішою серед шкідливих звичок є пристрасть до куріння тютюну. Вона загрожує багатьма смертельними хворобами.

Чим шкідливий тютюн

Куріння тютюну поширилося в Європі після

відкриття Христофором Колумбом Америки. Звідти було завезено насіння рослини тютюн (жал. 27). Листки цієї рослини висушували, подрібнювали та використовували для куріння. Спочатку вважалося, що тютюн має лікувальну дію. Однак дуже скоро був помічений шкідливий вплив куріння на здоров’я людини.

Вплив на здоровя тютюнового диму

Мал. 27. Рослина тютюн

Чому й тепер куріння є дуже серйозною проблемою, на боротьбу з якою піднявся весь цивілізований світ? З тютюновим димом в організм людини потрапляють сотні хімічних речовин, більшість з яких діє шкідливо. Вони спричиняють рак легенів і ротової порожнини, хвороби

серця та дихальних шляхів (мал. 28).

Вплив на здоровя тютюнового диму

Мал. 28. Органи в організмі людини, які найбільше вражає нікотин

Найнебезпечнішою речовиною у складі тютюну є нікотин. Саме він справляє на організм наркотичну дію і призводить до рабської залежності від сигарет.

Як нікотин отруює організм

Нікотин є отрутою. Перша спроба закурити завжди завершується сильним кашлем, нудотою (часто блюванням), запамороченням, різким розслабленням м’язів, зблідненням. Так організм намагається протидіяти потраплянню до нього будь-якої отрути. Він ніби попереджає – зупинись, не роби цього!

Що змушує людину свідомо повторювати ці неприємні відчуття, аж допоки не з’явиться психологічна та фізична залежність? Здебільшого курцями стають ті, хто призвичаївся до тютюнокуріння з дитинства чи підліткового віку. Зазвичай, подорослішавши, людина завжди шкодує, що почала курити, але позбутися цієї звички надзвичайно складно. Нікотин призводить до психічної та фізичної залежності організму від цієї отрути. Людина-курець, позбавлена змоги закурити, відчуває головний біль, роздратування, неспокій, пригнічення, непереборне бажання закурити.

Запам’ятайте

– Нікотин є отрутою для організму.

– Нікотин – наркотична речовина, яка впливає на психіку людини і спричиняє залежність.

– Серед курців найвища смертність від раку легенів і серцево-судинних хвороб.

– Тютюновий дим, який вдихають люди під час так званого пасивного куріння, містить удвічі більше смол і нікотину, ніж їх вдихає курець. Але це не означає, що в компанії курців краще самому курити, ніж вдихати біля них тютюновий дим.

Часто курці виправдовують свою звичку тим, що нікотин, начебто, знімає напруження, заспокоює. Насправді це нетривалий ефект, оскільки організм уже звик до нікотину і не може нормально без нього функціонувати. Викурена сигарета дає лише тимчасове полегшення.

Організм, що росте, удвічі чутливіший до нікотину, ніж дорослий. Тому звикання настає набагато швидше.

Запам’ятайте

– Унаслідок куріння відбувається спазм кровоносних судин, погіршується постачання кров’ю залоз, які регулюють фізичний та психічний розвиток організму підлітка.

– У підлітків, які курять, знижується успішність, погіршується пам’ять, увага, апетит, вони стають дратівливими і млявими, частіше хворіють на респіраторні захворювання.

– Вигляд курця зі стажем дуже непривабливий: сіруватий колір обличчя, хрипкий неприємний голос, поганий запах із рота, тхне від волосся, зуби жовтіють, інтенсивно виділяється харкотиння.

Поміркуйте

Розгляньте малюнок 29. Порівняйте вигляд дівчинки, що не курить, і дівчинки з цією шкідливою звичкою. Знайдіть відмінності.

Вплив на здоровя тютюнового диму

Мал. 29

Як ви вважаєте, відмова від куріння тютюну – це прояв сили волі чи слабкості?

Основні причини залучення підлітків до куріння:

1. Мода, бажання бути незалежним, здаватися дорослішим.

2. Прагнення самоствердитися, довести одноліткам свою значущість.

3. Нудьга, безпорадність.

4. Тиск з боку приятелів, бажання не виділятися з-поміж інших.

5. Приклад дорослих.

6. Цікавість, бажання відкрити для себе нові відчуття, спровоковані рекламою.

Виробництво сигарет – надприбутковий бізнес. Тому, щоб заохотити людей до куріння, створюють дуже привабливу рекламу. Це насамперед вигляд гарних, упевнених у собі, щасливих молодих людей поряд з красиво

Оформленими стильними пачками сигарет, різні акції з привабливими призами тощо.

Поміркуйте

Чи погоджуєтеся ви з тим, що:

Кращий спосіб відмовитися від куріння – не починати зовсім; нешкідливих сигарет не буває; у будь-якій компанії поважають насамперед того, хто має власну думку та силу волі.

ЯК БУТИ

Ви прочитали про шкідливість куріння. Ця тема для вас не нова. Можливо, ви вже вирішили, що ніколи не будете курити. Але деякі ваші знайомі у школі та дворі, копіюючи не дуже розумних старшокласників, намагаються курити і пропонують вам. Де взяти сміливість відмовити їм і не втратити добрі стосунки? У цьому вам допоможе насамперед спорт, який несумісний із курінням, а також друзі – однодумці. Вони підтримають ваше небажання курити у компанії (мал. 30).

Вплив на здоровя тютюнового диму

Мал. 30. Друзі завжди допоможуть

Доведіть, що ви знаєте

1. Як тютюн діє на організм людини?

2. Чому нікотин вважають наркотиком?

3. Що б ви відповіли на пропозицію закурити: а) чужої компанії; б) приятелів?

4. Чому куріння тютюну несумісно зі спортом?

5. На кого розрахована реклама сигарет?

Домашнє завдання

Разом із однокласниками підготуйте для молодших школярів лекцію про шкідливість тютюнокуріння. Для наочності спробуйте створити образ курця зі стажем.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Вплив на здоров’я тютюнового диму