Вправи 200-243

Вправа 200

Підписаний документ кардинально міняв справу. Фірма, з якою була укладена угода на будівництво, несподівано збанкрутувала. Змінити скрутне економічне становище держави не здатен був жоден проголошений закон. Значно полегшив роботу надрукований посібник з підготовки до ЗНО.

Вправа 201

1. Багато лиха зазнало тихівське жіноцтво за дні окупації. Оселі їхні зруйновано, господарство пограбовано, а самих примушувано каторжно робити на німецькі потреби (Ю. Смолич). 2. Про нас забуто, наче ми й не пройшли тридцяти п’ять кілометрів

(В. Земляк). 3. Декілька стебел було зламано, а качани, які найповніші, догризено (О. Донченко).

Вправа 202

1. Працюючи наполегливо (робота була закінчена раніше; він закінчив роботу раніше). 2. Проходячи недалеко від будинку (блиснуло світло; ми помітили відблиски світла). 3. Сівши за книжку (йому нічого не було чути; він уже не чув нічого). 4. Проходячи повз книгарню (їй впали в око книги на вітрині; вона затрималась перед вітриною, щоб переглянути книги).

Вправа 203

1. Скупавшись у холодній воді, він захворів на ангіну. 2. Зібравшись на спортмайданчику, діти (учні) розпочали тренування. З. Супроводжуючи гостей, ми були

приємно вражені Тим, що гості зацікавилися нашим краєм. 4. Не засвоївши добре правил уживання апострофа, я знову допустив помилки. 5. Увалено прослухавши пояснення вчителя, він не мав потреби багато вчити вдома.

С. 127 “Назустріч тестуванню”

1. в); 2. в); 3. б); 4. в); 5. б); 6. б); 7. в); 8. б); 9. в); 10. в); 11. в); 12. в); 13. б); 14. б); 15. а); 16. в); 17. б) 18. б); 19. б).

Вправа 205

III. Лист-поздоровлення

Шановна Надіє Михайлівно!

Щиро вітаємо Вас із 35-літнім ювілеєм Вашої педагогічної діяльності. Ви завжди були і є для нас прикладом високого професіоналізму, відповідальності, відданості своїй справі. Разом із тим ви стали нам справжнім старшим другом, порадником та наставником, який завжди надихав і спрямовував своїх вихованців на добрі справи.

Зичимо Вам міцного здоров’я, творчих успіхів, вдячних учнів та довгих років щасливого життя.

З повагою – учні 11-А класу

Вправа 210

Заголовки. Чари рідного краю. Похід до церкви.

Словосполучення: придніпрові балки, наймолодші діти, сонячного ранку, польового зілля, кожен краєвид.

Вправа 211

Ми надіслали повідомлення. Лось жував гілочку. Танк прорвав огорожу.

Вправа 215

II. У давні часи Україна межувала з Диким Полем. Звідти на села часто набігали войовничі кочівники -. половці, татари. Тому хліборобам у поле доводилося брати не тільки плуг, а й меч або лук і стріли.

Якось навесні вийшли селяни в поле, захопилися сівбою й не помітили, що до них підібрався загін нападників. Бій був короткий, чимало ворогів полягло, але загинули й усі юнаки та чоловіки – чорнобриві, чубаті, дужі й веселі. Гірко плакали жінки й діти за полеглими. Принесли хлопців у село та зажурилися ще більше, думаючи про свою долю й долю своїх дітей. Хто їх тепер боронитиме, хто оратиме й сіятиме? Із жіночих сліз виросли дивні квіти яскраво-оранжеві з чорним, на струнких зелених стебельцях. Назвали ці квіти чорнобривцями. Де вони ростуть, туди не може ступити нога жодного ворога. Садять ці квіти на клумбах і до сих пір. Цвітуть вони довго-довго, звеселяючи людей, які склали про чорнобривці прекрасні пісні.

Вправа 217

А) за будовою:

Відчути точку опори – складне (відчути землю під ногами) неспокійна людина – просте (стривожена людина) чистої години – просте (вільної години)

Б) за головним словом:

Височать на землі – дієслівне (стоять на землі) пам’ятники духа – іменникове (духовні пам’ятки) саму себе – займенникове (власну особистість)

В) за синтаксичними відношеннями:

Теплої землі – означальне (рідної землі) несеться назустріч ночі – обставинне (мчить у ніч) спробувати щось – об’єктне (спробувати дещо, що-небудь)

Вправа 218

Прості словосполучення: тривалий час, квіти з поля, писати твір, дівчина з чорними бровами, хлопець років вісімнадцяти, Зелена галявина, дивитися зачарованим поглядом, сьомий поверх, сім з половиною років, двадцять дев’ять днів.

Складні словосполучення: час великих перемог, вияв глибокої пошани, твір видатного письменника, почуття глибокої вдячності, книжка з кольоровими ілюстраціями, засіяти лан пшеницею.

Вправа 219

Гратися – грайся в міру, але й діло знай. Довелося брати справу у свої руки й переробляти все чи не з самого, початку. Мене неочікувано викликали до дошки доводити теорему. Василь кидав спідлоба сердиті погляди на дівчат, які глузували з нього. Воротар противників впевнено ловив м’ячі, і рахунок голів ніяк не змінювався. Май мужність визнати свої помилки. Складати іспит тепер уже доведеться перед самим життям.

Вправа 224

Відгук про твір мистецтва

Нещодавно ми відвідали виставу Харківського драматичного театру імені Т. Г. Шевченка “Украдене щастя” за однойменною п’єсою І. Франка. Її режисер-постановник – заслужений. діяч мистецтв України Ігор Борис.

У виставі піднімається одвічна проблема “любовного трикутника”. Анна й Михайло щиро кохають одне одного, але парубка забирають до армії. Брати, щоб не, виділяти сестрі посагу, говорять Анні, що Михайло загинув, і навіть показують фальшивого листа, а потім видають її за нелюбого чоловіка в дальнє село. Через кілька років Михайло Гурман (його роль майстерно виконує актор Валерій Брильов) повертається, зустрічається з Анною (у виконанні артистки Оксани Стеценко). їхня любов, як виявляється, не згасла, а розгорілася ще сильніше, і герої не можуть із цим упоратися. Поки Микола Задорожний, чоловік Анни (артист Сергій Бережко), сидить у в’язниці за підозрою у вбивстві, закохані зустрічаються на очах у всього села, яке не сприймає такої зневаги до народної моралі, звичаїв і неписаних законів. За всім цим постійно спостерігає Дух Карпат – величний Мольфар. Кожен із героїв і винен, і не винен у нещастях інших. Одне спільне – у всіх них украдене щастя.

Гра акторів на фоні чудового інтер’єру дуже прониклива. Вистава насичена музикою, піснями й танцями, показом обрядів і традицій бойків. Попри своє трагічне закінчення, п’єса справляє світле враження, адже справжнє кохання – то завжди і радість, і журба.

Порадували глядачів і численні режисерські знахідки, і майстерне оформлення, і представлений яскравий національний колорит.

Вправа 225

Відгук про картину І. Марчука “Пробудження”

Дивишся на картину Івана Марчука ” Пробудження “, і в пам’яті одразу зринає образ Мавки з поеми Лесі Українки “Лісова пісня”. Лісову дівчину зрадив коханий, одружившись на хазяйновитій вдові. Мавка не може цього знести й віддається в обійми Того, що в скелі сидить, у забуття. Ніхто ще звідти не повертався, не виривався з рук Марища. Але така вже сила кохання, що Мавка, почувши, як страждає Лукаш, перетворений на вовкулаку, прокидається, виходить із мороку й допомагає коханому знову стати людиною.

Перед нами прекрасне молоде лице дівчини з тонкими, виразними рисами, сумне й трохи замріяне. Навколо щось незрозуміле – чи килим з торішнього листя, чи кора дерева. Щось ніби цупко тримає красуню, не пускає і треба докласти великих зусиль, щоб вирватися зі сну, і забуття.

На мій погляд, картина “Пробудження” має глибокий філософський підтекст, змушує замислитися. Можливо, ми теж знаходимося в полоні своїх шкідливих звичок, хибних уявлень про цінності справжні й фальшиві? І нам також важко пробудитися? Мабуть, дійсно варто над цим задуматися.

Вправа 227

Іменникові: справжнє свято.

ПрикмЕтникові: потрібний людям, вдячний батькам.

Займенникові: всіх своїх, когось із гімназистів, щось цікаве.

Числівникові: один із десяти.

Дієслівні: писати сонети, тішачись морем, посвячений у наміри.

Прислівникові: далеко від річки, пізно ввечері.

Вправа 228

А) сторінка щоденника;

Б) ясний день;

В) якась (будь-яка) гімназія;

Г) другий місяць;

Г) мудрість прощати;

Д) читання вголос.

Вправа 229

Творчість Башкирцевої – це аристокрАтичний жесТ, грайлива молодість, що розквітла в барвах феєрично яскравих із подихом розкішного саду. Природа, з якої вона черпала свої творчі сили й кольористичні враження, дала їй змогу висловити Свою думкУ зі смаком і глибоким виявом почуттів.

Марія Башкирцева народилася 23 листопада I860 року біля Полтави. Батько її, багатий дворянин, був маршал у Полтаві, мати походила з українізованої, колись татарської, родини Бабаніних, родини дуже шляхетної і давньої. Перші літа Молодості прожила Башкирцева на Харківщині у свого діда, багатого дідича, людини високоосвіченої. Року 1870 родина Бабаніних-Башкирцевих-Романових виїжджає з України до Флоренції. Відвідує Австрію, Німеччину та Швейцарію, а потім поселяється в Ніцці, Перебування в тому місті мало-великий вплив на молоду Башкирцеву. Марія Башкирцева з наймолодшого віку виявила талант артистки. Вже на тринадцятім році життя складає собі програмі науки, до якої входять природознавство, філологія та музика. Ще раніше вчиться малювати у київського майстра Котарбінського. У чотирнадцять років читає класиків, грецькі та латинські твори, складає іспити зрілості, вільно розмірковує про модерні імітації, читає Колінса, Діккенса, Шекспіра. Велика туга за знанням і працею стелиться безперервною ниткою через ціле її життя. Малі успіхи не задовольняли її ніколи, тож прагла чимраз більшого вдосконалення. А природа була до неї щедра. Осягнувши перші лаври, Башкирцева іде далі в пошуках ідеалу. Вона прагне до того шляхетного пошуку форми, яка дає їй душевну вартість і насолоду (В. Шевчук).

Вправа 232

Я глибоко перекоНаний, що не існує мертвих мов. Слова живі, радіоактивні.

У них різна енергетИчна наповненість. Але існують мови спотворені, слова-покручі, Слова-потвори, слова-вампіри, які висмоктують людську енергію, збіднюють таКим чином Світ, поглинаючи космічну Енергію… Треба боятися цих слів, паразитів нашої свідомосТі, які вампіризують у нас. Слова ці не мироносні, а житіє, згубні.

З ними потрібно боротися, протиставляючи їм слова духовНі. Хвороба мови – це хвороба світу, це Космічний дисбаланс… Потрібні великі загальнонародні зусилля для оздоровлення наШої мови… (За Д. Мовчаном).

Вправа 234

1) місто Київ, жовте листя, довга дорога, відома гімназія, велике здивування, старанний учень, допитлива дівчина;

2) слухати новини, надсилати бандероль, вишні із саду, тканина з льону, писати у щоденнику, дослідження з біології, досвід керування, ми з ним, вивчити мову, конспектувати першоджерела;

3) відвідати поспіхом, прибути вчасно, думає по-своєму, говорити тихо, бігти швидко, виходити разом.

Вправа 235

До наведених слів доберіть ще три приклади паронімів (слів, близьких за звучанням, але різних за значенням). Складіть словосполучення.

Крона, корона; морозний, морожений; описка, відписка; виборчий, виборний; сито, ситно; тупіти, тупити.

Вправа 236

Купити цукор, купити цукру; похід Ігоря, похід Ігорів; книга Ольги, Ольжина книга; казки бабусі, бабусині казки; твори Івана Франка; передай лист, передай листа; справжня фальш; зал для урочистостей, зала для урочистостей; син Нечипоренка, Нечипоренків син; гарний тюль; злий собака; головний біль; два дні.

Вправа 237

Слово до слова (керування), гостре словечко (узгодження), глибше ранить (прилягання), вимовиш язиком (керування), того не виб’єш (керування), не виб’єш кілком (керування), солодких слів (узгодження), буває гірко (прилягання), теплого слова (узгодження), ціна скарбу (керування).

Вправа 238

Вправи 200 243

Вправа 242

Захоплена праця, пливти на катері, калиновий цвіт, любов матері, читати вголос, зустріч з актором, весняний ліс, подорож Україною.

Вправа 243

Вправи 200 243

Вправи 200 243

С. 149 “Назустріч тестуванню” 1 – б); 2 – б); 3 – а); 4 – б); 5 – а); 6 – а); 7 – б)


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Вправи 200-243