Вправи на визначення відмінка прикметників у реченні за відмінком іменника

Урок 58

Тема. Вправи на визначення відмінка прикметників у реченні за відмінком іменника

Мета: продемонструвати учням тісний морфологічний зв’язок прикметника з іменником, вчити визначати відмінок прикметника у реченні за допомогою відмінкової форми іменника; розвивати мовні вміння, словарний запас учнів; виховувати любов до рідного краю.

Обладнання: картки індивідуального опитування.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Робота із вправою 222

2. Картки індивідуального опитування

Картка 1

Провідміняй

іменники разом з прикметниками. Виділи закінчення прикметників. Визнач їх рід.

Ясний день, ясна усмішка, ясне небо.

Картка 2

Провідміняй прикметники разом з іменниками. Визнач число і познач закінчення прикметників.

Хоробрі воїни, мужні бійці.

Картка 3

Спиши речення. Познач закінчення прикметників з основою на твердий приголосний. Визнач відмінок прикметників.

Грамотний – видющий і на все тямущий. Мудрим ніхто не родився, а навчився. Ранній пар родить пшеничку, пізній – мет – личку. Дружній череді вовк не страшний. З добрим дружись, а лихих стережись.

II. Актуалізація опорних

знань та мотивація навчання

– Вставте закінчення, визначте відмінок прикметників.

Нахиляє дуб висок___

Серед пишн___ долини

Віти дуж___ і висок___

До червон___ калини.

(Б. Грінченко)

Запропонувати дітям звірити з сусідом результати своєї роботи. Можливе виникнення суперечностей при визначенні відмінків прикметників, особливо слів дужі, високі. Якщо проблема не виникає, вчитель сам створює її.

– Як же нам розв’язати цю проблему?

III. Оголошення теми і мети уроку

– Не завжди закінчення прикметників можуть підказати відмінок. Значить, необхідно знайти інший спосіб визначення відмінків прикметників. Цим ми й будемо займатися сьогодні на уроці.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Творча робота (з дошки)

– Визначте відмінок прикметників та іменників у кожному стовпчику.

Родючого (?) пронизливим (?) зимовою (?)

Вітром (?) поля (?) погодою (?)

– Спробуйте поєднати іменники з прикметниками таким чином, щоб утворилось словосполучення. Визначте головне слово у словосполученнях.

– Що цікавого помітили? (Відмінки іменників і прикметників збігаються.)

– А чи можна до іменника в орудному відмінку приєднати прикметник у родовому?

– Про що це свідчить?

– А як це може нам допомогти при визначенні відмінка прикметника?

– Звірте наші висновки із правилом на с. 113.

2. Хвилинка чистопису

Батьківщина – це й наші пісні.

– Звірте свою роботу із зразком на с. 113.

– Підкресліть буквосполучення, які у вас вийшли не дуже добре.

– Спробуйте їх прописати каліграфічно (п’ять разів).

– Знайдіть підмет і присудок. Що цікавого помітили? (Присудок виражений іменником.) Визначте відмінки іменників.

– Поширте речення прикметниками.

– Як ви думаєте, у якому відмінку стоять ці прикметники? Чому?

V. Закріплення та систематизація знань

1. Самостійна робота за варіантами

I варіант – вправа 223 (1, 2); II варіант – вправа 224 (1, 2).

Завдання 224 (3, 4) опрацювати колективно.

2. Вибірковий диктант

– Виберіть із речень і запиши словосполучення “іменник + прикметник”. Визначте рід, число і відмінок прикметників.

Від щирого слова світ радіє. На похиле дерево і кози скачуть. Хто чисте сумління має – спокійно спати лягає. Чужим добром не забагатієш. Доброму слову ціни немає. У дірявому глеку вода не втримається.

– Розкажіть, як ви визначали відмінок прикметників.

– А що цікавого помітили? (Збігаються ще рід і число.)

3. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

VI. Підсумок уроку

Тест із самоперевіркою (з дошки)

1. Відмінок прикметника залежить від:

А) закінчення;

Б) іменника, з яким він пов’язаний;

В) від кінцевого приголосного основи.

2. Щоб визначити відмінок прикметника, треба:

А) подивитись на закінчення;

Б) поставити питання;

В) визначити відмінок іменника, з яким він пов’язаний.

– Обміняйтесь зошитами. Перевірте.

– Обговоріть результати роботи.

– Хто хоче оприлюднити результат своєї роботи?

– Що ми навчилися робити сьогодні на уроці?

VII. Домашнє завдання

Правило на с. 113, вправа 225, повторити словникові слова.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Вправи на визначення відмінка прикметників у реченні за відмінком іменника