Where the Information Comes From

І семестр

UNIT 1. MASS MEDIA: THE PRESS

УРОК 4

Тема. Where the Information Comes From

Мета: вдосконалювати навички читання й усного мовлення; формувати навички конкретного й логічного висловлювання з використанням вивчених лексико-граматичних структур; повторити граматичні структури часів Present і Past Simple, уживання фраз наповнення; розвивати аналітичне та критичне мислення, елементи аналізу й самоаналізу.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу. Привітання

II. Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

III. Основна частина уроку

А)

Ех. 4, р. 10 – Read the article about modern electronic and print media and say which of them you use every day.

– up-to-date

– discs

– broadcasting

– tapes

– publishing

– podcasts

– entertainment

– blogs

B) Ex. 5, p. 10 – Work in pairs.

– Take turns to ask and answer the questions given below:

– Why do we say that the 20th century started the age of information?

– Where does the news usually come from?

– What inventions help the news travel very fast?

– Which of the modern media can we interact with?

– Do you agree that modern world is getting smaller nowadays?

C) Ex. 6, p. 11 – Read the definitions and find the corresponding words in the article of Ex. 4, p. 10.

D) Complete the sentences with the new lexical units:

– broadcasting; media; entertain; publishing; disc; podcast; tape; games; blog.

E) It is interesting to know (handouts):

Radio was invented

by Russian professor A. S. Popov who demonstrated the first radio-receiving set in the world on May, 7, 1895. And it is on this day that we mark the anniversary of the birth of the radio. After Hertz had published his experiments proving the existence of electromagnetic waves, Popov thought of a possibility of using Hertz waves for transmitting signals over a distance. Thus the first wireless (radio) receiving set was created. On March 24, 1896 Popov demonstrated the transmission and reception of a radiogram consisting of two words; Heinrich Hertz. On that day radio-telegraphy became a real fact.

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання

Ех. 9, р. 11.

Підсумки уроку

Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Where the Information Comes From