Ядро – БУДОВА КЛІТИНИ

Біологія. Комплексний довідник – підготовка до ЗНО та ДПА

БУДОВА КЛІТИНИ

Ядро

Характерною рисою еукаріотичних клітин є наявність одного або кількох ядер. Ядро містить ДНК і завдяки цьому виконує функцію зберігання й відтворення спадкової інформації, а також регулює процеси росту і розвитку клітини. Деякі організми (наприклад, інфузорії) мають ядра різних типів: вегетативні та генеративні. Ядро здебільшого має округлу форму. У клітинах рослин, де об’єм клітини заповнений в основному вакуолями, ядро може бути сплюснуте, у лейкоцитів

ядра лопатеві тощо.

Ядро   БУДОВА КЛІТИНИ

Рис. 4. Схема будови ядра еукаріотів:

1. Ядерна мембрана.

A. Зовнішня мембрана.

B. Внутрішня мембрана.

2. Ядерце.

3. Нуклеоплазма.

4. Хроматин.

A. Гетерохроматин.

B. Еухроматин.

5. Рибосоми.

6. Ядерна пора.

Ядро оточене ядерною оболонкою – подвійною мембраною, яка відсутня лише протягом клітинного поділу. У ядерних мембранах є пори діаметром 60-100 нм; стінками цих пор внутрішня мембрана переходить у зовнішню, яка в свою чергу переходить у мембрану ендоплазматичної сітки. Зовнішня частина ядерної оболонки може бути вкрита рибосомами.

Під ядерною оболонкою міститься ядерний сік (каріоплазма, або нуклеоплазма) – напіврідка речовина. У ній містяться ядерця і сітка тонких ниток, між якими розташовані щільніші маси речовини, яка здатна до забарвлення. Речовина, що забарвлюється, – це хроматин; тонкі його нитки складають еухроматин, а щільні маси – гетерохроматин. Саме хроматин внаслідок конденсації і стискання під час клітинного поділу перетворюється на хромосоми. Кількість ДНК в ядрі постійна для кожного виду організмів. Кількість ядерець в ядрі може бути різною (від одного до десяти і більше). У процесі клітинного поділу ядерце зникає, а потім знову з’являється. Ядерце та хроматин, який з ним пов’язаний, беруть участь в утворенні рибосом, які потім переходять у цитоплазму.

Будова ядра. Функції його частин

Ядро   БУДОВА КЛІТИНИ

ЦЕ ЦІКАВО

Провідна роль ядра в успадкуванні певних ознак організму була доведена, зокрема, за допомогою дослідів над одноклітинною водорістю ацетабулярією. Декілька видів цієї водорості ростуть у Середземному морі.

Вони розрізняються за формою шапки на верхньому кінці тонкого стебельця, в основі якого розташовано ядро. Якщо в одного з видів ацетабулярп штучно видалити шляпку, а до стебельця підсадити ядро іншого виду, то через деякий час на водорості з підсадженим ядром утворюється шляпка, характерна для того виду, чиє ядро було підсаджене, а не того виду, чиє було стебельце.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Ядро – БУДОВА КЛІТИНИ