Як К. Маркс трактує капітал?

Історія економічних вчень

ВИНИКНЕННЯ І РОЗВИТОК МАРКСИСТСЬКОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ТЕОРІЇ

Як К. Маркс трактує капітал?

Від розгляду сутності грошей Маркс переходить до визначення сутності капіталу, досліджуючи перетворення грошей у капітал. “Капітал – це гроші, – наголошує Маркс, – але гроші – це ще не капітал”.

У “Капіталі” можна знайти трактування капіталу.

По-перше, вже у визначенні категорії “капітал” її сутність порівнюється Марксом із “засобами експлуатації робітника і встановлення влади капіталіста

над робочою силою”, тобто капітал розглядається як система капіталістичної експлуатації найманої праці.

По-друге, капітал трактується як самозростаюча вартість, коли “приєднуючи до мертвої предметності товарів живу робочу силу, капіталіст перетворює вартість – минулу, уречевлену, мертву працю – в капітал, у самозростаючу вартість, в оживлене чудовисько, яке починає “працювати” ніби під впливом любовної пристрасті, що його охопила”, примножуючи застосовану у виробництві вартість.

По-третє, Маркс доводить, що капітал приносить прибуток (самозростає) лише у поєднанні з робочою силою, яка створює додаткову вартість, тобто вартість понад вартість самої робочої сили. Тільки той робітник для капіталіста продуктивний, який виробляє додаткову вартість, тобто слугує самозростанню капіталу.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...Хомінг це.
Ви зараз читаєте: Як К. Маркс трактує капітал?