Як людина змінює природу. Охорона природних комплексів

Розділ 2 МАТЕРИКИ

Тема 5. Північна Америка

§60 Як людина змінює природу. Охорона природних комплексів

Пригадайте

Що таке заповідники? З якою метою їх створюють?

Значна щільність заселення Євразії і багатовікова господарська діяльність на її території спричинили помітні зміни природи мате­рика. Це торкнулося навіть крайніх північних районів, де природна рівновага надзвичайно хистка. Особливо характерно це для тундри (мал. 202).

Факти сьогодення

Дороги будувати – небезпечно! Саме так вважає в деяких північних країнах

материка влада. Вона пильно стежить, щоб дуже тонкий шар грунту, який вкриває мерзлоту, не був ушкоджений. Через це, наприклад, на архіпелазі Шпіцберген доріг дуже мало і будувати їх не дозволяється. Навколо поселень архіпелагу можна побачити таблички з написом: “Рух транспорту заборонено”.

Як людина змінює природу. Охорона природних комплексів

Мал. 202. Застосування сучасного транспорту в тундрі порушує хистку природну рівновагу

Дуже великих змін зазнала природа в помірному поясі. Так, у Західній Європі на великих рівнинних площах ліси майже повністю вирубані. На їхньому місці тепер сільськогосподарські лани. Окремі ділянки

колишньої суцільної зони широколистих лісів Середньої Європи збереглися лише в невисоких горах. Саме тому в назві бага­тьох гірських масивів є слово “ліс”: Чеський Ліс, Тюрінгенський Ліс.

Східна та Південна Азія – найзаселеніші регіони Землі, окремі райони яких були освоєні кілька тисячоліть тому. Через це на місці колишніх густих лісів тепер простяглися лани й плантації рису, бавовнику, чайного куща, тютюну, зернових культур.

Рівнини Західної Азії – це здебільшого тропічні й субтропічні пустелі та напівпустелі. Незважаючи на це, регіон – давній осередок людської цивілізації. Завдяки можливості зрошувального землеробства саме тут колись виникли одні з перших держав світу. І дотепер в оазисах вирощують зернові культури, бавовник, фінікову пальму. Західна Азія є батьківщиною багатьох культурних рослин: пшениці, вівса, ячменю. Звідси поширилися по всьому світу інжир, виноград, гранати.

Колосальних змін унаслідок господарської діяльності людини за­знали найбільші озера материка – Каспійське й Аральське моря.

Упродовж багатьох років рівень Каспію стрімко знижувався, а со­лоність його вод збільшувалася. Це поставило під загрозу існування найцінніших у світі осетрових риб. Виникали й серйозні проблеми в сільському господарстві, яке використовувало води Каспію для зро­шення. Вважалося, що причиною обміління Каспійського моря була його затока – Кара-Богаз-Гол, із поверхні якої випаровується занадто багато води. Тому 1980 року вузьку протоку, що з’єднувала море й затоку, перекрили дамбою. Затока швидко висохла, а вітер почав розвіювати сіль. Лани втрачали родючість. Застигли на приколі кораблі, зникли цілі селища та містечка, життя яких було пов’язане з морем (мал. 203). Непоправної втрати зазнали тваринний і рослин­ний світ, докорінно змінився навіть клімат прилеглих областей.

Люди були змушені побудувати трубопроводи, якими вода знову почала надходити до затоки. Нині рівень Каспію з маловідомих причин почав зростати, що створює нову небезпеку – затоплення прибереж­них міст і нафтопромислів на шельфі.

Як людина змінює природу. Охорона природних комплексів

Мал. 203. Застиглі на приколі кораблі

Особливо катастрофічний стан нині з Аральським морем-озером. Здавна води Амудар’ї та Сирдар’ї, що впадають в Аральське море, брали для зрошення. Однак із ча­сом потреби у воді зросли настіль­ки, що з початку 1960 років потоки води в Арал з Амудар’ї і Сирдар’ї почали зменшуватися і озеро по­чало стрімко всихати. Воно від­ступило від берегів на десятки кілометрів, і колишні порти нині перебувають за 80 км від моря. Унаслідок обміління різко (у 2,5 ра­за) зросла солоність Аралу. Зникла ціла галузь господарства – рибальство. Колишнє дно перетворилося на нову пустелю – Аралкум. Якщо не вдатися до рішучих заходів, то в 2010 році Аральське море може зникнути зовсім.

Дуже серйозні проблеми, які постали перед багатьма країнами Євразії, пов’язані також із забрудненням навколишнього середовища.

Для збереження первинної природи створено мережу національ­них парків і заповідників (мал. 204). Серед них є українські, зокрема Канівський, Розточчя, Медобори. Тут охороняють природні комплекси лісостепу. Ділянки степу нині збереглися лише в таких українсь­ких заповідниках, як Асканія-Нова, Михайлівська Цілина.

Як людина змінює природу. Охорона природних комплексів

Мал. 204. Тварини, яких охороняють у національних парках і заповідниках

На територіях Польщі та Білорусі розташований лісовий заповід­ник Віловезька Пуща, в якому охороняють тварин, яких уже немає в інших районах Європи, наприклад зубрів, оленів та ін.

ПІДСУМКИ

Значна щільність заселення Євразії та багатовікова господарська діяльність на її території спричинили помітні видозміни природи материка – заміну вирубаних лісів на лани сільськогосподарських культур, надмірне використання поверхневих вод, забруднення навколишнього середовища.

Для збереження первинної природи створюють заповідники.

Запитання і завдання для самоперевірки

Запропонуйте заходи щодо боротьби з негативними видо­змінами природи у вашій місцевості.

Поясніть, у чому полягає спільність проблеми видозмін природи внаслідок діяльності людини в Євразії та Північній Америці.

Які компоненти природи і в яких районах Євразії найбільше по­страждали від діяльності людини?

Природа яких регіонів Євразії зазнала найбільшого впливу людини? По­ясніть відповідь.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Як людина змінює природу. Охорона природних комплексів