Загальна характеристика підгрупи хрому – МЕТАЛИ ПОБІЧНИХ ПІДГРУП

ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ

Частина II. НЕОРГАНІЧНА ХІМІЯ

Розділ 14. МЕТАЛИ ПОБІЧНИХ ПІДГРУП

§ 14.1. Загальна характеристика підгрупи хрому

До металів побічних підгруп періодичної системи Д. І. Менделєєва належать всі d-елементи. Таких підгруп 10: скандію, титану, ванадію, хрому, мангану, феруму, кобальту, ніколу, купруму та цинку. Тут розглядаються загальні характеристики підгрупи хрому і родини феруму.

Побічну підгрупу VI групи складають елементи хром Сr, молібден Мо та вольфрам W. На зовнішньому

енергетичному рівні атомів хрому і молібдену міститься по одному електрону, вольфраму – два електрони, що зумовлює металічний характер цих елементів і відмінність їх від елементів головної підгрупи. Відповідно до числа валентних електронів вони виявляють максимальний ступінь окиснення +6 і утворюють оксиди типу RO3, яким відповідають кислоти загальної формули H2RO4. Сила кислот закономірно знижується від хрому до вольфраму. Більшість солей цих кислот у воді малорозчинні, добре розчиняються тільки солі лужних металів і алюмінію.

Елементи підгрупи хрому виявляють також ступені окиснення +5, +4, +3, +2. Але найтиповішими

є сполуки вищого ступеня окиснення, які багато в чому подібні до відповідних сполук сульфуру. З гідрогеном елементи підгрупи хрому сполук не утворюють. Зі збільшенням порядкового номера в підгрупі зростає температура плавлення металів. Вольфрам плавиться при3390°С. Це найбільш тугоплавкий метал. Тому він використовується для виготовлення ниток в електричних лампах розжарювання.

Метали підгрупи хрому за звичайних умов дуже стійкі до дії повітря і води. При нагріванні взаємодіють з киснем, галогенами, азотом, фосфором, вугіллям, кремнієм та ін. Відомі їх численні сплави з іншими металами. Сплави і самі метали – дуже цінні матеріали сучасної техніки.

За фізичними і хімічними властивостями молібден і вольфрам подібні між собою і дещо відрізняються від хрому. Хімічна активність металів у ряду хром – молібден – вольфрам помітно знижується.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...Переказ з елементами роздуму 5 клас брати.
Ви зараз читаєте: Загальна характеристика підгрупи хрому – МЕТАЛИ ПОБІЧНИХ ПІДГРУП