Загальна характеристика хордових

Тема 7. ТИП ХОРДОВІ

Опрацювавши цей розділ, ти дізнаєшся, які тварини належать до типу Хордові ознайомишся з особливостями їх будови, зрозумієш, чому саме цих тварин вважають найдосконалішими у тваринному світі.

§ 30. Загальна характеристика хордових

Хордові – це тварини з внутрішнім осьовим скелетом, основу якого становить хорда. Хорда є віссю всього організму і являє собою пружний еластичний стрижень. До неї прикріплюються скелет, м’язи і внутрішні органи.

Усі тварини, що належать до типу Хордові, мають спільні ознаки будови

(мал. 81):

– головна опора тіла – хорда, яка тягнеться вздовж усього тіла;

– на спинному боці над хордою проходить нервова трубка;

– м’язи розміщуються по боках тіла у вигляді тяжів;

– внутрішні органи (кишечник, який відкривається на передньому кінці тіла ротом і закінчується анальним отвором, травні залози, серце, нирки і статеві органи) містяться в порожнині тіла під осьовим скелетом.

Хордові – це найвисокоорганізованіші представники царства Тварини. Розвинена нервова система хордових тварин забезпечує певну розумову діяльність і складну поведінку, яка у високорозвинених

тварин виявляється в піклуванні про потомство, утворенні родинних угруповань, в яких особини одного виду об’єднані певними взаємовідносинами. Вони пересуваються найшвидше від усіх тварин, тому спроможні легко Добувати їжу і уникати небезпеки. Завдяки досконалій системі внутрішніх органів представники типу Хордові пристосувалися до різноманітних середовищ існування: на землі, під землею, у воді. Не випадково серед багатоклітинних тварин єдиними жителями Антарктиди (континенту, де температура повітря не буває вищою від +1 °С) є саме хордові птахи та ссавці.

Загальна характеристика хордових

Мал. 81. Схема будови хордової тварини:

1 ротовий отвір; 2 – хорда; 3 – нервова трубка; 4 – анальний отвір;

5 – кишечник; 6 – кровоносні судини; 7 – зябра.

Головною ознакою досконалості хордових тварин є наявність внутрішнього осьового скелета (пригадай типи скелета), який забезпечує організму надійну опору, захист і одночасно легкість. Хордові позбав лені необхідності носити важкий панцир, тому вони мають змогу нарощувати масу м’язів, розвивати системи внутрішніх органів і, найголовніше,- нервову систему, яка керує всіма життєвими процесами Збільшення розмірів головного мозку допомагає хордовим тваринам не лише швидко реагувати на зміни в навколишньому середовищі, тікати від ворогів або добувати їжу, а й засвоювати уроки життя. Завдяки легкості скелета, а також його здатності рости протягом усього життя навіть найменші хордові тварини стають велетами порівняно з найчисленнішою групою безхребетних тварин – комахами. Пічкурі й карасі миші й жаби, маленькі ящірки й найдрібніші пташки – колібрі порівняно із середніми за розмірами комахами співвідносяться навіть не як слон і людина, а як велетенський динозавр і людина.

Тип Хордові поділяють на два підтипи: підтип Безчерепні та підтип Хребетні.

До підтипу Безчерепні належать примітивні морські хордові тварини, які утворюють клас Головохордові.

Підтип Хребетні об’єднує хордових тварин, що мають скелет голови – череп, а їхня хорда перетворюється на хребет, що складається з окремих сегментів – хребців.

Внутрішній скелет хребетних здебільшого складається з трьох відділів.

Скелет тулуба (осьовий скелет), або хребет, – це видозмінена хорда, її складають кісткові або хрящові структури – хребці, які запобігають механічному ушкодженню нервової трубки.

Скелет голови (череп) – невід’ємний елемент структури скелета усіх хребетних тварин,- складається з великої кількості кісток і хрящів. Череп захищає головний мозок від шкідливих впливів навколишнього середовища.

Скелет кінцівок утворюють кістки або хрящі, що є опорою кінцівок, а також кістки, за допомогою яких кінцівки прикріплюються до осьового скелета.

Хордові тварини мають внутрішній осьовий скелет, основу якого становить хорда – вісь усього організму.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...Коли стався напад німеччини на польщу.
Ви зараз читаєте: Загальна характеристика хордових