Застосування карбонових кислот

Хімія підготовка до ЗНО та ДПА
Комплексне видання

ЧАСТИНА І

ЗАГАЛЬНА ХІМІЯ

ОРГАНІЧНА ХІМІЯ

КАРБОНОВІ КИСЛОТИ

Застосування карбонових кислот

1. Застосування мурашиної кислоти.

Оскільки при нагріванні мурашиної кислоти з оцтовою виділяється чадний газ, то її часто використовують у лабораторії для добування чистого чадного газу.

Мурашину кислоту широко використовують в органічному синтезі, як протраву при фарбуванні текстилю, у бджільництві проти вароатозу, для добування пестицидів тощо. У медицині мурашину

кислоту застосовують у вигляді 1% спиртового розчину (мурашиний спирт) як розтирку при невралгіях, міозитах та інших захворюваннях.

2. Застосування оцтової кислоти.

Оцтова кислота належить до найбільш використовуваних з органічних кислот. У цьому сенсі її можна порівняти із сульфатною кислотою.

Реакцією плюмбум(ІІ) оксиду з оцтовою кислотою добувають плюмбум(ІІ) ацетат Рb(СН3СОО)2 (його також називають свинцевим цукром, унаслідок солодкого смаку), розчин якого застосовують у медицині (свинцева примочка).

Взаємодією ферум(ІII) гідроксиду з кислотою добувають ферум(ІІІ) ацетат Fе(СН3СОО)3, відомий як протрава

при фарбуванні: нанесений на тканину, він, з одного боку, міцно втримується волокнами, з іншого боку, добре втримує барвник.

Найчастіше оцтова кислота утворює із важкими металами солі, в складі яких поряд з кислотними залишками містяться гідроксильні групи, наприклад Рb(СН3СОО)2 ∙ Рb(ОН)2.

На мову хімії можна перекласти й використання оцтової кислоти для добування естерів, наприклад етилового естеру та інших естерів, які через їхній приємний запах використовують в парфумерній та харчовій промисловості.

У сільському господарстві та харчовій промисловості оцтову кислоту, а також її найближчі гомологи – мурашину й пропіонову – використовують як консерванти, що запобігають гнильним процесам і зберігають високу поживність кормів.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Застосування карбонових кислот