Змішана виборча система



Політологічний словник

Змішана виборча система – різновид виборчої системи, яка включає елементи мажоритарної та пропорційної виборчої систем. Потреба у 3. в. с. з’являється у країнах, де відбувається пошук і становлення виборчих систем, або там, де необхідно досягти компромісу між принципом представництва у парламенті різних політичних сил та стабільністю сформованого на коаліційній основі уряду. Іноді така система є перехідною від мажоритарної до пропорційної виборчої системи і застосовується з метою активізації та консолідації

політичних партій – головних учасників виборчого процесу за пропорційною виборчою системою. З в. с. нині діє як у країнах з усталеними демократичними традиціями – Італії, ФРН, так і в нових демократіях та незалежних державах – Литві, Польщі, Угорщині, Україні, Російській Федерації та ін.

Найпростішим різновидом З. в. с. є вибори до однопалатного парламенту, коли кількість виборчих округів ділиться пополам. Внаслідок цього одна половина депутатів обирається за окремими мажоритарними округами, а друга половина – за партійними списками у єдиному загальнонаціональному округу.

У країнах з двопалатною

структурою поділ відбувається за палатним принципом: 50 % депутатів нижньої палати обирається за мажоритарним принципом, а 50 % – за партійними списками до верхньої палати. Саме так відбуваються вибори до законодавчого органу Німеччини. Натомість у таких країнах, як Австралія, Італія, Польща З. в. с. діє за принципом структурного змішування: одна палата парламенту повністю обирається за мажоритарною системою, інша – за пропорційною. Різновидом принципу лінійного змішування можна вважати виборчу систему Угорщини, де третина місць належить депутатам, обраним за мажоритарним системою, а решта – за партійними списками. У Російській Федерації третина нижньої палати Державної Думи обирається за пропорційною системою виборів, а дві третини – за мажоритарною.

В Україні до 1998 р. вибори відбувалися за мажоритарною виборчою системою. Починаючи з 1998 р. до 2002 р. вибори до Верховної Ради України проходили за З. в. с. У 2004 р. сталися чергові зміни до виборчого закону, згідно з яким відтепер вибори до законодавчого органу влади в нашій країні відбуваються за пропорційною виборчою системою. При цьому внесено зміни до прохідного бар’єра для політичних партій і виборчих блоків партій. Віднині він становить З % для партій і 6 % для виборчих блоків.

Погорілко В. Ф. Змішана виборча система: Юридична енциклопедія. – Т. II. – К., 1999.

Л. Шкляр


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (No Ratings Yet)
Loading...


Професіограма фінансист.
Ви зараз читаєте: Змішана виборча система