Значення дієслівних форм на

Урок 101

Тема. Значення дієслівних форм на – ся (-сь). Вимова і написання дієслів на – ся (-сь)

Мета: познайомити із зворотними формами дієслова (без уживання терміна), вчити правильно вимовляти, записувати й уживати у мові такі дієслівні форми; розвивати мовне чуття, фонематичний слух; виховувати вміння уважно слухати й аналізувати почуте.

Обладнання: картки індивідуального опитування.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Вправа 144

– Які дієслова минулого часу ви виписали?

– Як ви визначали їх рід?

2.

Картки індивідуального опитування

Картка 1

У ЛІСІ

Одягся ліс у срібний іній. Непорушно стоять сосни і дуби. Приїхали лісоруби рубати ліс, і закипіла робота. Дзвінко лунали удари сокир. Падали високі дерева на землю. Швидко працювала бригада лісорубів. Вони заготовляли будівельний матеріал. У селі будують нову школу.

Запиши речення, якому відповідає схема:

Значення дієслівних форм на

Картка 2

Випиши з тексту дієслова, вкажи їх час, особу, число, дієвідміну, рід.

Поглядаю, поглядаю у вікно частенько,

Дожидаю, дожидаю із роботи неньку.

І на кухні, і в світлиці підмела, прибрала,

І

водиці у криниці два відра набрала.

І посуду перемила – буде рада ненька.

Картка 3

Зроби розбір поданих дієслів за таблицею.

Число

Особа

Час

Рід

Дієвідміна

Працює

Підемо

Записав

Читаєш

З’їхав

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

– Що спільного мають і чим різняться подані дієслова?

Мию – миюся;

Граю – граюся;

Одягаєш – одягаєшся.

– А що ви можете сказати про значення цих дієслів?

III. Оголошення теми й мети уроку

– Сьогодні ми познайомимось із дієсловами, які закінчуються на – ся, – сь, з’ясуємо, як їх правильно писати й вимовляти.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Пошукова робота (за вправою 145)

– Якого значення надають дієсловам постфікси – ся, – сь?

2. Робота в парах (за вправою 149)

– Визначити закінчення дієслів.

– Колективно зробимо звуко-буквений аналіз слова порадитися.

– Прочитайте правило на с. 78.

– Працюючи у парах, потренуйтеся у правильній вимові дієслів на – ся, – сь (з дошки).

Змагається

Бореться

Вітається

Одягаєшся

Зустрівся

Смієшся

Повертався

Листуєшся

– Коли нам можуть стати у пригоді ці знання і вміння? (Під час написання диктанту)

V. Закріплення та систематизація знань

1. Тренувальний диктант з коментуванням (за вправою 150) Вчитель диктує прислів’я із вправи, відразу після написання, пропонуючи учням розповісти, як вони записали дієслова на – ся (-сь).

– Чи можна писати ці дієслова так, як чуєш?

2. Самостійна робота з підручником (вправа 147)

– Що треба знати про вимову і написання дієслів на – ся (-сь)?

VI. Підсумок уроку

1. Бесіда

– Роздивіться малюнок до вправи 146.

– Доберіть дієслова на – ся.

– Як змінюється значення дієслова постфікс – ся?

– Що треба пам’ятати про правопис цих дієслів?

2. Коментар до домашнього завдання

VII. Домашнє завдання

Правило на с. 78; вправа 151; повторити словникові слова.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Значення дієслівних форм на