Зв’язне мовлення. Загальне уявлення про стилі мовлення, сфери вживання кожного з них

ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ

Урок № 19

Тема: Зв’язне мовлення. Загальне уявлення про стилі мовлення, сфери вживання кожного з них

Мета: дати уявлення про стилі мовлення, пояснити головну функцію та сферу вживання кожного стилю, дати уявлення про основні жанри кожного зі стилів; розвивати спостережливість, уміння виділяти головне, пам’ять, увагу, мислення й мовлення, уточнювати й збагачувати словниковий запас учнів.

Обладнання: підручник, таблиця.

Хід уроку

І. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.

ІІ.

Вивчення нового матеріалу (засвоєння мовленнєвознавчих понять).

Робота з підручником.

Виконання вправ 104, 105 (усно).

Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу (стор. 42).

Опрацювання таблиці.

СТИЛІ МОВЛЕННЯ

Назви стилів

Де використовуються

Основні жанри висловлювань

Розмовний

У побуті

Розмови на побутові теми

Науковий

У науці, техніці, освіті

Наукова доповідь, лекція, стаття, підручник, науковий журнал

Художній

У текстах

художньої літератури

Оповідання, повість, роман, вірш, поема, п’єса

Публіцистичний

У суспільно-політичному житті

Промова, виступ на зборах, мітингу, листівка, радіо – та телепередача

У службових стосунках

Закон, наказ, постанова, заява, протокол, угода

Конфесійний (церковний)

У церковному житті

Проповідь, молитва, богослужебні книги

ІІІ. Виконання вправ на закріплення.

Прочитати (прослухати) висловлювання. Визначити cферу вживання й можливого адресата (адресатів) кожного з них.

1. Конфесійний (церковний) стиль.

Молитва дитини за матір

Господи Ісусе Христе, що привертав малих дітей до свого серця, я знаю, що Ти радісно вислухаєш, Спасителю, молитву кожної людини, тому вислухаєш і мою щиру молитву. Я не молю Тебе, Христе любий, ні про що більше, тільки про свою рідну неньку. Пошли їй, Предобрий Господи, здоров’я та силу, щоб вона могла так далі працювати для мене і опікуватися мною, як зараз. І дай мені, Ісусе Дорогий, аби я виріс (виросла) моїй дорогій матері на втіху. Це буде моїм найбільшим щастям. А я буду славити Тебе вічно. Амінь.

З молитовника.

2. Художній стиль.

Хата моя, біла хата,

Рідна моя сторона.

Пахне любисток і м’ята,

Мальви цвітут край вікна.

В хаті спокійно й затишно,

Вечір заходить в сім’ю.

Мати задумливо й ніжно

Гладить голівку мою.

В’ється дорога далека

В хату крізь синю парчу.

Мамо, до вас, як лелека

В горі і щасті лечу.

Д. Луценко.

3. Офіційно-діловий стиль.

Стаття 51.

… Батьки зобов’язані утримувати дітей до їх повноліття. Повнолітні діти зобов’язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків.

Сім’я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Конституція України.

4. Науковий стиль.

Сімейно-побутові стосунки тісно пов’язані з соціальними та матеріальними умовами життя. Матеріальна незабезпеченість, соціальна незахищеність, безробіття, нестабільність суспільного життя – ці та інші соціальні явища деформують людські стосунки, роблять людей дратівливими та заздрісними. Психологічний дискомфорт зганяється на дітях і передається наступним поколінням.

Із словника етики.

Cловник.

Соціальний – суспільний; такий, що стосується відносин у суспільстві. Деформувати – спотворити. Дискомфорт – брак належних умов, потрібних для спокою, врівноваженості; відчуття незручності.

Робота біля дошки.

Записати речення, з’ясувати стильову приналежність кожного. Свою думку довести.

1. З піснею, з казкою, з словом, з молитвою муза явилась моя. (Г. Чупринка.) 2. Походження слова “музей” пов’язане із словом “муза”. У Давній Греції музеєм називали місце, що було присвячене науці, дослідженням. Слово “музика” походить також від слова “муза”. (З підручн.) 3. Громадянам гарантується свобода літературної, художньої, наукової й технічної творчості. (З Конституції України.)

Словник.

Муза – у давньогрецькій міфології одна з дев’яти покровительок мистецтв і наук; перен. – джерело поетичного натхнення. Гарантувати – забезпечувати.

Прочитати. Вказати стилістичні помилки. Відредагувати речення (усно).

На листі зелених насаджень сяяла роса. Мій олівець припинив функціонування. Учителька прорекламувала батьківські збори. У магазині прокупцеві забули вручити решту.

Робота з підручником. Виконання вправи 109.

ІV. Підбиття підсумків уроку.

V. Домашнє завдання.

Вправа 110.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Зв’язне мовлення. Загальне уявлення про стилі мовлення, сфери вживання кожного з них