Зв’язок слів у реченні. Підсумковий урок

Тема: Зв’язок слів у реченні. Підсумковий урок

Мета: закріпити знання учнів про зв’язок слів у реченні; вчити встановлювати зв’язок між словами у словосполученнях і реченнях; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мовне чуття; виховувати бережливе ставлення до хліба.

Тип уроку: урок формування мовної компетенції.

Обладнання: підручник, зошит.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

Дзвоник всім нам дав наказ –

До роботи швидше в клас.

Попрацюєм всі старанно,

Щоб пройшов урок немарно.

ІІ.

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (вправа238, с. 98)

– Прочитайте записаний текст.

– Які спільнокореневі слова дібрали до слова будівлі?

– Який корінь у цих словах?

2. Робота за вправою 243 (с. 99)

– Прочитайте виразно вірш.

– Знайдіть слова, вжиті в переносному значенні.

– Випишіть із вірша підкреслені слова.

– Позначте в них префікс.

– Доберіть до виділених слів спільнокореневі.

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ми закріпимо знання про зв’язок слів у словосполученнях і реченнях.

ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО

МАТЕРІАЛУ

1. Підготовча вправа

– З поданих слів утворіть словосполучення. Боротися (за що?) приїхати (куди?) любити (що?) учитися(як?) розповідати (про кого?) підійти (до чого?) говорити (як?) любов (до чого?)

– Що допомогло вам утворити словосполучення?

2. Робота за вправою 244 (с. 99)

– Прочитайте словосполучення.

– Визначте головні і залежні слова в словосполученнях. (Головне слово – це те слово, від якого ми ставимо питання. Залежне слово – це те слово, до якого ми ставимо питання.)

– До якої частини мови належать головні слова? (До іменника)

– До якої частини мови належать залежні слова? (До прикметника)

– Отже, іменник тісно пов’язаний з прикметником. У словосполученнях іменника з прикметником питання ставимо від іменника.

3. Вибіркове списування

– Випишіть словосполучення, у яких слова вжиті в переносному значенні.

(Веселе сонце, гострий зір, світла думка)

V Фізкультхвилинка

4. Словникова робота

– Відгадайте загадки.

· На городі молода

Пишні коси розпліта,

У зелені хустинки

Золоті хова зернинки. (Кукурудза)

– Має жовтий вусок,

Запашний колосок.

Буде з мене мука

Й паляниця золота. (Пшениця)

– Це злакові рослини. Синонімами до слова кукурудза є слова маїс, пшеничка, пшінка. З них виготовляють крупу, борошно, з кукурудзи – олію.

5. Хвилинка каліграфії

– Складіть прислів’я і запишіть його каліграфічно в зошит. На чор ній зем лі біла пше ниця ро дить.

– Підкресліть головні члени речення.

– Установіть зв’язок слів у цьому реченні (усно).

6. Робота за вправою 245 (с. 100)

– Прочитайте виразно текст.

– Чому хліб має золотаву шкоринку?

– Які дії виконували “золоті руки?” (Посіяли, доглянули, зібрали, змолотили, замісили, спекли)

– Як ви будете ставитися до хліба? Чому?

7. Вибіркове списування із завданням

– Спишіть другий абзац із вправи 245, вставляючи пропущені букви.

– Підкресліть слова, вжиті в переносному значенні.

8. Зв’язок слів у реченні

– Випишіть виділене речення з другого абзацу вправи 245.

– Покажіть зв’язок слів у цьому реченні. Золоті руки зерно посіяли.

Руки (що зробили?) посіяли; руки (які?) золоті; посіяли (що?) зерно.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

– Які слова є у словосполученні? (Головне і залежне)

– Як установити зв’язок слів у словосполученні?

– Як установити зв’язок слів у реченні?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 246, с. 100.

Звязок слів у реченні. Підсумковий урокЗвязок слів у реченні. Підсумковий урок

Кульбабки

Біля доріг, вздовж лісових стежин, по луках, навіть біля самих порогів будинків упродовж літа цвіте кульбаба.

Всім знайомі ці прості квіти. Вони подібні на маленьке сонце з золотими пелюстками-промінцями. Ціле літо квітнуть кульбабки, а достигле їхнє насіння – легка пухнаста кулька. Дмухнеш на кульку – попливе, полетить у повітрі легке липуче насіння.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Зв’язок слів у реченні. Підсумковий урок