ЗЮССМІЛЬХ (SUSSMILCH) Йоганн ПетерСоціологія короткий енциклопедичний словник

ЗЮССМІЛЬХ ( SUSSMILCH ) Йоганн Петер (1707 – 1767) – нім. армійський пастор, один з основоположників статистики й демографії, представник школи “політ, арифметиків” у Німеччині, автор книги “Роздуми про божественний порядок у змінах людського роду на підставі народження, смерті та розмноження людей” (1741). Аналізуючи статист, дані про народжуваність, смертність, одруження в Пруссії, Данії, Швейцарії, Швеції, спираючись на дослідження Дж. Граунта, В. Петті та ін., відкрив наявність закономірностей

співвідношення новонароджених хлопчиків і дівчаток, чоловіків та жінок шлюбного віку, сталості показників як заг., так і вікової смертності населення, в т. ч. унаслідок суїдиду та вбивств, що він показує в розроблених ним табл. “Про дивовижний порядок смертності залежно від віку”.

З. як віруюча людина сприйняв концепцію англ. священика У. Дерхема (1657 – 1735), котрий стверджував, що наявність певних демогр. пропорцій визначена наперед божественним промислом. Виходячи з цього З. інтерпретував домінанту народжуваності над смертністю як “божественний порядок” (закон), даний богом Адаму і Єві у заповіді:

“Будьте плідні й множтеся і наповнюйте землю…” Аналізував також різні соціальні чинники, котрі негативно позначаються на демогр. процесах. Він довів, що смертність у містах вища, ніж у сільській місцевості. З. протестує проти злиденних умов існування одних і осуджує надмірне багатство інших, критикує війни, феодальну залежність селянина від пана, вважаючи, що все це порушує встановлений “божественний порядок” і негативно відбивається на процесах зростання населення. Вважав, що заповідь “наповнюйте землю” передбачає встановлення гармонійного існування людського роду на землі.

В творчості З. мають місце елементи “моральної статистики”, “соціальної гігієни” та переконаність у можливості прогнозування соціальних процесів, коли за випадковими явищами і знаннями їх глибинних причин “будемо спроможні одержати правильні уявлення про сферу моральних явищ і відкрити взаємну залежність між ними”.

Дослідження З. разом з відкриттям деяких екон. законів представниками англ. політ. економії перетворювали гіпотези про наявність соціальних законів на наук. факт.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (No Ratings Yet)
Loading...


Будова нефрона.
Ви зараз читаєте: ЗЮССМІЛЬХ (SUSSMILCH) Йоганн Петер