Аплікація із соломки
УРОК 8
Тема. Робота з природним матеріалом. Виготовлення аплікації “Метелик” із насіння ясена та клена
Мета: прищеплювати учням уміння, навички роботи з природними матеріалами; розвивати увагу, уяву, естетичні почуття; виховувати відповідальність за доручену справу, охайність, взаємодопомогу.
Обладнання: папір, картон, клей, насіння клена, жолуді, ножиці, ілюстрації осінньої тематики, різні види метеликів.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
1. Перевірка готовності до уроку.
2. Упорядкування робочого місця.
II.
1. Оголошення теми та мети уроку.
– Послухайте вірш і скажіть, про яку пору року йде мова?
Стоять осінні клени
У барвах золотих
І дивляться на мене,
А я дивлюсь на них.
Ось листячко упало,
Нагнувсь я до листка:
Він жовтий і трипалий,
Мов лапка гусака.
– Так, це осінь. Розгляньте картини осені. Чи схожі вони на опис у вірші? Що намальовано?
– Хто з вас гуляв осіннім лісом?
– У вірші розповідається про кленове листя, але з листям опадає і насіння клена – крилатки. З цим матеріалом ми і будемо працювати сьогодні на уроці. А що ми будемо робити, ви дізнаєтесь
На дорозі лежить квітка,
Пелюстки згортає.
Я хотів її підняти,
А вона літає. (Метелик)
2. Вступна бесіда.
– Метелики дуже гарні! У природі існують різні види метеликів. Один із найбільших стародавніх метеликів – жалобниця (траурниця). Він вишневого кольору, майже чорного, із широкою кремовою облямівкою. Біля облямівки – маленькі сині цяточки. З’являються ці метелики у другій половині липня – на початку серпня, а літають аж до жовтня. Коли починають холоднішати ночі, то вони ховаються у дупло, під кору пня, в глибоку розщелину дерева. І там, склавши крила та підібгавши лапки, засинають на довгу зиму.
– А яких метеликів ви можете бачити на городах, дорогах?
Над капустою літав,
Під листочки заглядав,
Наробив велику шкоду
Він для нашого городу. (Метелик-капусниця)
– А цей метелик із красивою назвою – ведмедиця-господиня. Гусениці вкриті чорним волоссям. Точнісінько як ведмежата, бурі та чорні. Їх можна побачити вночі, але яскравих ведмедиць можна побачити і вдень.
– На півдні Далекого Сходу живе хвостоносий Маака (хвостоносець Маака). Яких тільки кольорів на ньому немає: зелений, темно-синій, чорний, червоний! А у самця-метелика є ще й оксамитові темні краї. Є метелики, що своїм яскравим кольором ніби попереджують птахів – ми отруйні! Це метелик монарха. А ще відомі такі метелики: бояришниця, махаон, олександр, аполон.
ІІІ. Демонстрація та аналіз зразка
1. Аналіз зразка.
– Подивіться на метелика, якого ми будемо робити. З чого він зроблений?
– З якого природного матеріалу?
– Що використовували для виготовлення тулуба?
– Як можна розкласти крилатки?
– Із чого можна виготовити голівку, вусики?
2. Інструктаж учителя.
– Обводимо шаблони метеликів на кольоровому папері.
– Починаємо наклеювати крилатки з країв, поступово наближаючись до тулуба.
– Тулуб можна зробити аплікацією, використовуючи різний рослинний матеріал: листя дерев, насіння ясена та соняшника, різні плоди, жолуді тощо.
ІV. Фізкультхвилинка
Чітко руки піднімаєм,
Пальці вгорі розтискаєм.
Руки вже за головою,
Тож дивись перед собою.
Виправляємо хребет, лікті зводимо вперед.
Мов метелики, злітаєм,
Крильця зводим – розправляєм.
Тепер на поясі руки тримати,
Будем вставати та присідати.
V. Практична робота учнів
1. Перевірка готовності.
– Що потрібно зробити на першому етапі?
– На другому? Третьому?
– Як необхідно наклеювати крилатки? Інші рослинні матеріали?
2. Інструкція з техніки безпеки.
– Наклеювати крилатки потрібно так: намастити їх дуже тонким шаром клею, інакше буде неохайно, якщо залишки клею залишаться на виробі. З крилатками необхідно поводитися дуже акуратно, тому що вони засушені і легко можуть зламатися.
– Ножицями користуйтеся обережно, щоб не поранити себе та сусіда.
– Кладіть ножиці на парту так, щоб вони не звисали з краю.
– Передавайте ножиці у закритому вигляді.
3. Самостійна робота учнів.
Учитель приділяє увагу поставі, стежить за роботою учнів, здійснює допомогу за потреби.
VІ. Виставка та оцінювання робіт
1. Аналіз робіт.
– Знайдіть помилки. Як можна уникнути таких помилок?
– Що ще сподобалося? Що приваблює у виробах?
2. Оцінювання.
VІІ. Підсумок уроку
– З яким матеріалом ми сьогодні працювали?
– З якими видами метеликів ознайомилися?
– Що ви запам’ятали?
– Чому так говорять: ведмедиця-господиня?
– Як захищаються метелики?
Я метелика малювала,
Крильця білі-білі
Я йому розмалювала
Фарбами своїми.
Навкруги червоно-сині
Обідки зробила,
А серединку такою,
Як була, лишила.
Зверху дала голубого,
Мов шматочок неба.
І метелик – кольоровий,
Кращого не треба.
Варіант
Тема. Аплікація із соломки
Мета: навчити працювати з соломкою; прищеплювати навички та практичні вміння під час роботи з природним матеріалом; розвивати естетичні почуття, увагу, мислення; виховувати любов до природи.
Обладнання: набір соломки для уроків трудового навчання, ножиці, клей, серветка, картон, папір.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
1. Перевірка готовності до уроку.
2. Упорядкування робочих місць.
II. Новий матеріал
Для роботи на уроці використовують готовий набір соломки для уроків трудового навчання, або вчитель заохочує до роботи батьків, які допомагають заготовити соломку. Для виготовлення аплікацій використовують солому із зернових культур – пшениці, вівса, жита, ячменю. Із зібраної соломи вирізають вузлики, збирають листя та сортують за довжиною. Стебелини замочують у гарячій воді. Солома стає еластичною та не ламається. М’які соломинки розрізають ножем уздовж стебла. Потім розгладжують праскою: спочатку із внутрішнього боку, а потім – із зовнішнього. Гарячу праску не можна тримати на одному місці, тому що до неї прилипне соломка. Вже готову соломку можна наклеїти на тонкий папір, покласти під гніт, щоб висох клей.
1. Оголошення теми та мети уроку.
– Сьогодні ми продовжуємо працювати з природним матеріалом, а з яким саме, ви зараз дізнаєтесь. У кожному рядку викресліть всі літери, що повторюються.
– Так, молодці, це солома. Аплікаційні роботи з соломки можуть бути ілюстраціями до оповідань, казок, а також використовуватися як пейзажі, вітальні листівки, подарунки.
2. Підготовка до роботи.
– Нарізаючи соломку смужками, квадратами, ромбами, трикутниками, можна створити за власним задумом орнамент та прикрасити ним різні вироби.
Сьогодні ми спробуємо зробити геометричний візерунок у квадраті або смужці. Перевірте, чи все у вас готово до роботи.
ІІІ. Фізкультхвилинка
Проти сонця на горбочку
Випинаються дубочки.
Свіжий вітер повіва,
Міцне гілля нагина.
Так щоранку всі дубочки
Роблять вправи на горбочку –
І тому вони гінкі,
І тому вони стрункі.
ІV. Демонстрація та аналіз зразка
1. Інструктаж із техніки безпеки.
– Ножиці зберігати в закритому вигляді.
– Різати сидячи; ножицями не розмахувати; стежити за пальцями.
– Не тримати ножиці лезом догори.
– Передавати ножиці товаришем кільцями уперед.
2. Інструктаж учителя.
– Підготуйте основу для аплікації – цупкий папір, картон або шматок оксамитового паперу
– Наріжте соломку трикутниками, кругами, ромбами, квадратами.
– Викладіть геометричні фігури візерунком на папері.
– Наклейте аплікацію.
V. Практична робота учнів
Учитель надає допомогу окремим учням індивідуально.
VІ. Виставка та оцінювання робіт
1. Аналіз робіт.
– Розгляньте роботи товаришів. Чим вони вам сподобались? Які помітили помилки?
2. Оцінювання.
VІІ. Підсумок уроку
– З яким природним матеріалом ми працювали сьогодні на уроці?
– Як готують соломку до роботи?
– Які аплікації можна зробити із соломки?
Примітка. На наступному уроці можна організувати спільну роботу всього класу і зробити тематичну аплікацію (колективна робота). Завдання роздати у групи.
Наприклад:
– перша група – дерева;
– друга група – будинок;
– третя група – птахи тощо.