Армія
Політологічний словник
Армія (від лат. armare – озброювати) – з погляду політології А. – орган держави, призначений для здійснення її політики засобами збройного насильства. Основні ознаки А., що характеризують її як політичний інститут: 1) А. – державний орган, який, як і держава загалом, є виразником інтересів певних класів і соціальних груп. Водночас на А. покладено функцію захисту загальнодержавних і загальнонаціональних інтересів. Як реальна сила вона є опорою верховної влади, неодмінною складовою держави. Діяльність А. та її
А. як політичний інститут – явище історичне. Її поява і розвиток пов’язані з виникненням і розвитком держави. Як державний орган А. безпосередньо й органічно залежить від рівня розвитку і стану суспільства. Характер суспільних відносин визначає стан А.: рівень її військово-технічної бази, кількість та якість особового складу, організаційну структуру, рівень розвитку військової теорії та науки.
Сучасна А. – небезпечний інструмент політичних дій, оскільки характеризується масовістю, високою організованістю, боєготовністю, мобільністю, наявністю на озброєнні потужних бойових засобів, зброї масового знищення (ядерної та неядерної), застосування яких може призвести до незворотних наслідків і поставити під загрозу сам факт існування цивілізації.
Большой энциклопедический словарь. – 2-е изд., перераб. и доп. – М., 2002; Політологічний енциклопедичний словник: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл.- К., 2000; Халипов В. Ф. Власть: Кратологический словарь. – М., 1997.
А. Панібудьласка