БДЖОЛИНЕ ЗЛОДІЙСТВО
БДЖОЛИНЕ ЗЛОДІЙСТВО – спостерігається серед усіх порід бджіл, особливо в кавказьких. Найчастіше у виникненні Б. з. винен сам пасічник. Характерними ознаками Б. з. є нерівномірне літання бджіл, літання у вечірній час і скупчення бджіл на прилітну дошку. Б. з. легше запобігти, ніж із ним боротися.
У безузятковий час бджоли відшукують корм, це може бути розлитий на території пасіки сироп, забута пасічником рамка тощо. Вони ретельно досліджують ті місця, звідки доноситься запах меду. У такий спосіб вони проникають також у вулики, що погано охороняються.
Якщо ж огляд бджолосімей необхідний, то його проводять із крайньою обережністю, особливо в безузятковий час, щоб не викликати Б. з. Бджоли-злодійки намагаються проникнути у вулик не тільки через льоток, але й через будь-яку щілину, що з’явилася, тому потрібно вжити всіх запобіжних заходів. Варто розвідницям бджіл-злодійок
Із появою безматкових або слабких сімей вживають необхідних заходів для їхнього посилення. Залежно від сили сім’ї, скорочують льотки до 2-6 см і зашпаровують у вулику всі наявні щілини. Підгодовувати бджіл найкраще після припинення літання у вечірній час, уважно стежити, щоб корм не проливався на землю й стінки вулика. Рамки з медом і матеріали, що мають запах меду, необхідно зберігати в недоступному для бджіл місці. При необхідності огляду бджолиних сімей під час активного медозбору використовують марлеві або сітчасті намети, у які розміщають призначені для огляду сім’ї.
Якщо виявлене Б. з., то в обкраденій сім’ї зменшують льоток до таких розмірів, щоб у вулик могли одночасно входити тільки 1-2 бджоли. Якщо це не допоможе, обкрадений вулик забирають на 1-2 дні в прохолодне приміщення, а на його місце ставлять порожній. За цей час бджоли-злодійки віднадяться прилітати сюди за кормом, і вулик із бджолами повертають на місце.
Б. з. починається з раннього ранку й закінчується пізно ввечері, навіть у похмурі й холодні дні. Бджоли-злодійки квапливо виходять із вуликів обкрадених сімей, важко піднімаються в повітря. Якщо взяти вихідну з вулика бджолу й здавити її черевце, то із зобка виділиться крапля меду – це бджола-злодійка.
Якщо при огляді гнізда бджоляра вжалила бджола, вулик не можна залишати відкритим, роботу потрібно завершити.
Як правило, під час активного медозбору бджолосім’ї спокійні, робочими бджолами виставлена нечисленна охорона біля вуликів. Ближче до осені, коли узяток слабшає, на вулики частішають зазіхання бджіл-злодійок, ос тощо.
Бджіл-злодійок “сторожі” розпізнають за невпевненим польотом перед входом у вулик. Як тільки злодійка опускається на прилітну дошку, сторожова бджола без огляду намагається її зажалити на смерть. Бджола-злодійка намагається втекти, але якщо такої можливості немає, вступає в бій. Суперниці крутяться як колесо, намагаючись вжалити одна одну. Ужалена бджола гине через кілька хвилин.
Якщо ж бджола-злодійка пройшла “сторожовий пост” і проникла у вулик, то й на стільниках вона може зустріти відсіч і зазнати нападу. Її калічать і витягають із вулика. Якщо ж бджолі-злодійці вдалося затриматися у вулику як мінімум на пару годин, то її перестають оглядати й вона приймається до складу сім’ї. Такі “прийняті” бджоли вже через добу можуть охороняти на прилітній дошці вхід у вулик від бджіл зі своєї колишньої сім’ї.
Щоб уникнути виникнення на пасіці Б. з., необхідно забезпечити сім’ї бджіл доброю та безперервною кормовою базою, а також утримувати пасіку в порядку. Всі бджолосім’ї повинні бути сильними, а вулики – без тріщин і щілин.