БІОСФЕРА ТА ЇЇ МЕЖІ
Тема 4 БІОСФЕРА – НАЙБІЛЬША ЖИВА СИСТЕМА
Усі живі організми входять до складу біосфери. Ті цілісність і стабільність обумовлена взаємозв’язками між організмами та середовищем їх життя. Намагайся досліджувати і не порушувати ці зв’язки – сприяй збереженню біосфери!
§ 27. БІОСФЕРА ТА ЇЇ МЕЖІ
Біосфера. Замисліться, як багато живих організмів на Землі! Вони живуть у різних середовищах: у повітрі і воді, у тілі інших організмів і грунті. Організми разом із середовищем їх існування складають біосферу – найбільшу екосистему.
Біосфера
Учення про біосферу розробив видатний природодослідник, українець за походженням В. І. Вернадський (1863-1945). Він вважав, що біосфера є продуктом взаємодії живої і неживої природи.
Зв’язок біосфери з іншими оболонками Землі здійснюється через її безперервну життєдіяльність, у процесі якої відбувається
На сучасному етапі розвитку біосфера набуває якісно нового стану, що визначається розвитком людської думки. Біосфера перетворюється на ноосферу – оболонку Землі, де відбувається взаємодія природи і людського суспільства.
Межі біосфери. Життя виникло у водах Світового океану. Воно поступово поширювалося, нині незаселеними залишилися лише території зледенінь та кратери діючих вулканів.
Життя може існувати на значних висотах при низькому тиску; в глибинах океану, навіть тоді, коли тиск перевищує тисячу атмосфер. А деякі бактерії витримують тиск у межах 12 тисяч атмосфер.
Дрібні тварини, насіння та спори рослин у стані глибокого спокою зберігають життєздатність у безповітряному просторі. Деякі одноклітинні й окремі багатоклітинні організми пристосувалися до середовища життя без кисню.
Життя у біосфері розподіляється нерівномірно. Зокрема, воно слабо розвинуте у пустелі, тундрі, глибинах океану, високо в горах, тоді як в інших частинах біосфери надзвичайно багате й різноманітне. Найбільш густо заселена поверхня суші й океан. У цих місцях найсприятливіші умови для життя – достатньо вологи, кисню, прийнятна температура тощо.
Мал. 99. Різноманітність рослин у біосфері: 1 – латаття біле; 2 – росичка;
З – секвойя; 4 – конвалія
Межі життя визначаються не тільки температурою, вологістю, наявністю кисню та хімічних елементів, необхідних для життя. Одним із обмежуючих факторів є сила земного тяжіння. Адже чим вище піднімається птах, тим більшу енергію він витрачає.
Основна маса організмів зосереджена до висоти 1-5 км над рівнем моря, проте і на висоті 25-27 км можна зустріти спори бактерій та грибів. На цій висоті знаходиться озоновий шар, поза яким організми існувати не можуть. Там на них діятиме згубне ультрафіолетове проміння.
11 км. Поширення життя в глибинах літосфери обмежується високою температурою гірських порід.
Таким чином, “плівка” життя досить тонка – всього лише близько 40 км. Живі організми населяють атмосферу до озонового шару, тонкий шар літосфери і всю гідросферу. Вони об’єднують усі оболонки Землі.
Чому у біосфері так багато видів? Уявіть, що на полях росте лише 2-3 види рослин (наприклад, пшениця і картопля). Раптом у жнива пішли дощі, пшениця полягла і згнила, картопля вимокла… Що робити людям, тваринам? Якщо у межах місцевості є різноманітні види рослин, то за несприятливих умов деякі з них виживуть, а також виживуть і тварини. Чим більша різноманітність живих організмів, тим більша стабільність біосфери та її здатність до виживання різноманітних видів. Тому у біосфері необхідні всі її мешканці: зміняться умови існування, стане дуже холодно або спекотно, ті чи інші організми виживуть і життя на планеті не зникне.
Мал. 100. Різноманітність тварин у біосфері: 1 – дельфін; 2 – жук-носоріг;
З – гадюка; 4 – маля морського котика
Жива оболонка Землі являє собою систему, що складається із природних і штучних екосистем різних розмірів, взаємопов’язаних між собою. В екосистемах і між ними, у біосфері загалом постійно відбувається обмін речовин, енергії, інформації. Ці процеси підлягають загальним закономірностям природи.
Біосфера – найбільша жива система на Землі, її оболонка, заселена живими організмами. Біосфера займає частину літосфери, атмосфери і гідросферу. Цілісність біосфери обумовлена взаємозв’язками між організмами та середовищем їх життя.
1. Що таке біосфера? 2. Назви складові елементи біосфери як системи. 3. Вкажи межі біосфери. 4. Яка роль рослин і тварин у біосфері?
? 1. Наведи приклади 5-6 видів рослин і тварин як представників біосфери у своїй місцевості. 2. Вкажи зв’язки названих видів живих організмів у біосфері.
1. Чим обумовлені межі біосфери? 2. Чим обумовлена стабільність біосфери? 3. Доведіть, що біосфера – цілісна система.