ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБНА ЕНЕРГІЯ
Мета: ознайомити учнів з поняттям “енергія”; розвивати логічне мислення, мовлення; сприяти розвитку інтересу до предмета.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
– Сьогодні ми починаємо вивчати нову тему “Сонце – джерело енергії на Землі”. У цій темі ви дізнаєтеся:
– Що таке енергія?
– Які бувають джерела енергії?
– Чому Сонце називають найпотужнішим джерелом енергії?
– Як можна економити енергію в побуті?
– Ви покрокуєте здобувати знання разом із енергійним
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що таке енергія, чому її існує багато видів і як енергія переходить з одного виду в інший.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 62-64)
– Пригадайте! Що таке навколишній світ?
– Що розповів про енергію хлопчик Струм?
– Пригадайте, до якої групи корисних копалин належать природний газ, нафта, кам’яне вугілля. Як твоя сім’я використовує енергію?
– Енергія є в усьому. За допомогою енергії можна приготувати їжу, обігріти житло, змусити працювати побутові прилади,
Поживні речовини, які ми одержуємо з їжею, також містять енергію. Її ми витрачаємо під час ігор, виконання фізичних вправ або певної роботи.
– Поміркуйте! Яку людину ми називаємо енергійною?
– Прочитайте тлумачення слова енергія на с. 62.
– Розгляньте малюнки на с. 62.
– Звідки береться енергія? Куди витрачається енергія?
– Що є основним джерелом енергії на Землі? У якому вигляді сонячна енергія потрапляє на Землю?
– Розгляньте малюнки на с. 63.
– Поміркуйте! З якими видами енергії ви стикаєтеся щодня?
– Що повідомив про види енергії хлопчик Струм?
– У природі є величезні запаси енергії. Її мають сонячне проміння, вітри і води річок. Вона зберігається в деревині, покладах газу, нафти, кам’яного вугілля і вивільняється під час горіння цих речовин. Так, електрика, якою ми користуємося вдома, виробляється внаслідок спалювання вугілля або на гідроелектростанціях.
Робота в парах
– Наведіть приклади використання різних видів енергії в побуті.
– Запам’ятайте! Енергія нікуди не зникає, а тільки переходить з одного виду в інший.
Джерела енергії можна поділити на дві групи. Ті з них, які легко можуть бути поновлені в природі, називають відновлювані. Це енергія вітру, рухомої води, Сонця. Джерела енергії, які неможливо відтворити,- невідновлювані. Це природний газ, нафта, кам’яне вугілля. Адже процес утворення цих корисних копалин доволі тривалий.
– Які незручності виникають, коли в будинку раптово зникає електрична енергія?
– Без енергії неможливо побудувати будинок, завод, місто. За кількістю видобутої і використовуваної енергії можна говорити і про багатство будь-якої країни.
– Пригадайте, які паливні корисні копалини є в Україні.
– У світі є потужні запаси вугілля, але газу і нафти набагато менше.
Багато країн намагаються не використовувати нові родовища корисних копалин, поки не вичерпано старі.
Висновки
– Енергією називають здатність будь-якого тіла виконувати роботу.
– Джерелами енергії є сонячне проміння, вітер, рухома вода. Це відновлювана енергія.
– Поклади газу, нафти, кам’яного вугілля відносять до невідновлюваних джерел енергії.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра “Обери”
– Яке з поданих визначень є найбільш правильним?
– Енергія – властивість живих організмів, що допомагає їм рухатися.
– Енергія – джерело руху, здатність здійснювати роботу.
– Енергія – те, з чого складаються всі речовини.
– Енергія – властиве неживим предметам джерело руху.
2. Гра “Установи відповідність”
А) кінь | 1) спалювання вугілля |
Б) ракета | 2) паливо |
В) хлопчик | 3) трава |
Г) береза | 4) молочна каша |
Д) гаряча вода | 5) сонячне світло |
6) електрика |
3. Робота в парах
– Складіть перелік побутових приладів, для роботи яких потрібна енергія.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 64.
– Що таке енергія?
– Назвіть джерела енергії. На які групи їх розподіляють?
– Чи є у вас удома лічильник електроенергії? Яким є його призначення?
– Розкажіть про значення енергії в побуті та у виробництві.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 8-11.
Проект “Облаштовуємо нашу планету”
– Які види енергії використовуються людьми на нашій планеті?