Драпірування – Механічні властивості тканин

Матеріалознавство швейного виробництва

СКЛАД, БУДОВА ТА ВЛАСТИВОСТІ ТКАНИН

ВЛАСТИВОСТІ ТКАНИН

Механічні властивості тканин

Драпірування

Драпірування – це здібність тканин у підвішеному стані створювати м’які, рухомі круглі складки.

Ступень драпірування тканин залежить від їх маси та м’якості. Найкраще драпірування мають важкі м’які тканини типу оксамитів. М’якість тканин буде більшою при використанні тонких м’яких волокон; тонкої слабо скрученої пряжі; переплетень з довгими перекриттями; при зменшенні

щільності та товщини тканини та змісту крохмалю в апреті.

Для оцінки ступеня драпірування тканин використовують коефіцієнти драпірування, які визначають трьома методами: аналітичним, дисковим та методом голки.

Аналітичний (розрахунковий) метод базується на залежності драпірування тканини від параметра її жорсткості Л. Коефіцієнт драпірування Кд розраховують за формулою: Кд = а*Л + b + с * 100 (% ) де: a, b, с – постійні коефіцієнти, величини яких залежать від значення параметру жорсткості Я. Параметр жорсткості тканини визначають за формулою:

Л= А/I3

Де: А – функція відносного прогинання кінців

зразка тканини

Fo;

1 – довжина кінців зразка, см.

При значенні параметру жорсткості Л> 0,23: а = 0,595, b = 0,041, с = 0,203; при значенні Л < 0,23: а = 1, b = 0,013, с = 0,1.

Дисковий метод (рис.11) характеризує драпірування тканин незалежно від напрямку ниток основи та утоку. Зразок тканини круглої форми розміщують на диску меншого діаметру, потім диск піднімають на штативі, краї зразка, які втратили опору, звішуються, створюючи драпіровку різної форми навколо диску. Зверху на диск подають пучок світла. Під диском на папері викреслюють проекцію драпіровки зразка і за допомогою планіметру вимірюють її площу. Коефіцієнт драпірування розраховують за формулою:

Кд= So-Sn/So *100(%)

Де: Sо – площа зразка тканини, Sn – площа проекції зразка тканини.

Тканини, які мають високий коефіцієнт драпірування, створюють складний симетричний візерунок проекції, який нагадує стилізовану квітку (рис. 12).
Драпірування   Механічні властивості тканин

Метод голки. Зразок тканини прямокутної форми (400×200 мм) по верхньому краю збирають на голку приладу, та потім зсовують по голці, зближуючи кінці. При цьому зразок драпірується, зменшується відстань між його нижніми кінцями – А (мм), яку вимірюють за допомогою лінійки, розташованої на нижній грані приладу. Коефіцієнт драпірування розраховують за формулою.

Драпірування є дуже важливою властивістю для тканин для суконь та блуз, від нього залежить вибір моделі сукні та вибір методів обробки виробу та окремих його деталей.

В таблиці 11 приведені значення коефіцієнтів драпірування різних тканин.

Таблиця 11. Коефіцієнти драпірування тканин, %

Тканини Драпірування

Добре, більш, ніж задовільне погане, менш, ніж

Бавовняні 65 45-65 45

Вовняні:

Для суконь 80 68-80 68

Костюмні 65 50-65 50

Пальтові 65 42-65 42

Шовкові для суконь 85 75-85 75


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Драпірування – Механічні властивості тканин