ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ
Тема З РУКОТВОРНІ СИСТЕМИ
§ 25. ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ
Для виконання будь-якої роботи – своїми зусиллями чи за допомогою машин, механізмів – людині необхідна енергія. Енергія потрібна також для обігрівання житла, приготування їжі.
Використання енергії пов’язане з двома проблемами. По-перше, запаси невідновлюваних джерел енергії – нафти, газу, вугілля, деревини – вичерпуються. По-друге, сучасні способи виробництва енергії завдають непоправної шкоди довкіллю та людині внаслідок шкідливих викидів. Тому необхідно заощаджувати
Привчатися економити енергію потрібно змалку. Звичка кожного з нас економити енергію, якнайменше витрачати її для виконання будь-якої роботи – запорука того, що наша країна буде створювати економічні, екологічно чисті машини і пристрої. Це сприятиме не тільки економії коштів, а й забезпеченню найкращих умов життя громадян. Але поки що нам є над чим працювати.
Так, споживання енергії на одиницю виробленої продукції в Україні у 15 разів більше, ніж у Японії, у 10 разів більше, ніж у Франції, у 5-б разів вище, ніж у США.
Мал. 96. 1 – Київська гідроелектростанція; 2 – Рівненська атомна електростанція
Промисловість, сільське господарство, оселі людей не можуть обійтися без електроенергії. Сучасна людина для своїх потреб переробляє різні види енергії на електричну (мал. 94; 96).
У школі і вашій оселі, на вулиці і виробництві велика кількість машин і пристроїв живиться електроенергією. Спробуйте їх перерахувати: електролампа, електроплита, пилосос, телевізор, електропила, комп’ютер тощо. Збереження електроенергії, уникнення марних витрат теплоти, води в оселі – це не тільки заощадження коштів родини, а й запорука стабільного життя у вашому довкіллі, боротьба проти забруднення біосфери тощо.
Природа досягає великого малими засобами. Вчіться у природи, виконуйте нескладні поради самі і слідкуйте, щоб їх виконували у вас удома. Порадьте рідним користуватися лампами денного світла (мал. 97, 1) замість електроламп розжарювання, оскільки останні перетворюють на енергію світла невеликий відсоток електроенергії. Слідкуйте, щоб для роботи використовувалися настільні лампи, а освітлення вмикалося лише тоді, коли при денному світлі працювати не можна. Виходячи з кімнати, слід вимикати світло чи телевізор.
Зберігайте в оселі тепло: заклеюйте вікна на зиму, утеплюйте двері. Сучасні металопластикові вікна (мал. 97,2) допомагають не тільки заощаджувати тепло. Вони не пропускають пилу, ізолюють оселю від шуму. Слідкуйте, щоб не витрачалася даремно вода, особливо гаряча, яка коштує дорожче за холодну. Вигідніше митися під душем – так витрачається менше води, а її струмені масажують тіло.
Мал. 97. 1 – лампи денного світла; 2 – металопластикове вікно
Порадьте рідним обладнати квартиру пристроєм, що дає змогу знижувати температуру в ній, коли господарів удома немає. Так родина зекономить кошти, держава – енергію, а довкілля буде чистішим. Люди, тварини, рослини менше хворітимуть.
Не засмічуйте довкілля поліетиленовими пакетами і пляшками. Непотрібні у господарстві папір, картон здавайте у пункти прийому макулатури. Це допоможе не тільки зекономити певні кошти, а й зберегти дерева, енергію, чистоту водойм та повітря, адже виробництво паперу супроводиться забрудненням води, повітря, знищенням дерев.
В Україні близько 90 % електроенергії виробляють теплові та атомні електростанції, менше ніж 10 % – гідроелектростанції. Необхідно якнайбільше освоювати відновлювані джерела – енергію води, вітру, сонячну енергію тощо.
Людина постійно потребує енергії, споживання її призводить до втрат невідновлюваних джерел енергії, забруднення довкілля.
Одним із найдешевших способів зменшення забруднення довкілля є економія енергії.
1. Чому необхідно заощаджувати електричну енергію? 2. Назви джерела споживання енергії в оселі, промисловому виробництві, сільському господарстві. 3. Чому при користуванні пральною машиною її потрібно повністю завантажувати? 4. Чому, готуючи їжу, каструлю слід закривати кришкою?
? 1. Наведи приклади Бідновлюваних та невідновлюваних джерел енергії. 2. Вкажи приклади способів економії енергії в оселі.
1. Які екологічно чисті джерела енергії можна використовувати у вашій місцевості? 2. Як можна зменшити витрати енергії та забруднення довкілля транспортними засобами?
Сприяй збереженню невідновлюваних джерел енергії. Міркуй над використанням екологічно чистих її джерел.
Проект
Енергозбереження в оселі
Мета: визначити, скільки коштів можна зекономити у своїй сім’ї завдяки щоденному збереженню електроенергії.
Хід роботи
1. Зафіксувати, скільки родина сплатила за електроенергію за минулий місяць.
2. Слідкувати, щоб запропоновані вами правила енергозбереження члени вашої родини ретельно виконували (вчасно вимикали світло, телевізор, розморожували холодильник тощо). Визначити, скільки сплачено за електроенергію у місяць енергозбереження. Підрахуйте, скільки коштів буде збережено впродовж року.
3. Запропонувати власні проекти збереження енергії, речовин і, таким чином, збереження чистоти довкілля.