ФОРМУВАННЯ ГНІЗД НА ЗИМУ
ФОРМУВАННЯ ГНІЗД НА ЗИМУ – необхідне для благополучної зимівлі бджіл. На початку вересня беруться до Ф. г. н. з. Необхідно зменшити кількість рамок у гнізді настільки, щоб бджоли їх густо обсиджували, у середину гнізда підбирають високоякісні стільники для зимової й весняної яйцекладки матки, розміщають у гнізді мед і пергу.
Наявність у гнізді повновагих медяних рамок спрощує складання гнізда, залишається тільки забезпечити бджіл пергою, що її ставлять другою або третьою рамкою від краю, інакше вона може запліснявіти.
У стандартних
Неповні рамки ставлять на край біля вставної дошки, тому що при утворенні клубу бджіл може виявитися, що гніздо було залишене широке, тому крайні рамки заберуться.
Якщо поряд із повновагими рамками (2,5-3,0 кг меду) є й рамки з 1,5 кг меду й менше, треба кожну з них поставити між повновагими, що врівноважить кількість меду в кожній вуличці.
Слід простежити, щоб на рамках, віддалених від центру гнізда, було якнайменше відкритого меду, тому що взимку бджоли щільно стиснуться в клуб і ці
При наявності великої кількості маломедних рамок у гнізді виникне необхідність догодовувати бджіл цукровим сиропом. Тому маломедні рамки розміщають у середині гнізда, а важкі – на краях. У такому випадку підгодівля буде складена в центральній частині гнізда, у маломедних рамках, краще перероблена, запечатана. Обов’язково потрібно правильно розмістити льоток у вулику. Залежно від розташування гнізда у вулику робиться також льоток. Якщо гніздо зібране ближче до південної стінки вулика, що нагрівається сонцем, то льоток слід влаштувати ближче до вставної дошки з протилежного боку гнізда, тому що бджоли найчастіше організують клуб між стінкою вулика, яка прогрівається, й льотком. Якщо ж стінка вулика, де зібране гніздо, не прогрівається, то вставну дошку утеплюють матами й подушками, а льоток розташовують ближче до стінки вулика.
Бджіл, які містяться в багатокорпусних вуликах, залишають зимувати у вулику з ЗО кг кормових запасів у корпусі. Усі зайві корпуси забирають. У міру споживання меду стільники пересувають знизу вгору.
Підгодівлю бджіл починають відразу ж після складання гнізд, щоб бджоли встигли його добре переробити й запечатати. Незапечатаний мед швидко кристалізується або закисає у вогкому приміщенні.
Цукрову підгодівлю на зиму складають із 3 частин цукру й 2 частин гарячої кип’яченої води за вагою.
Підгодовувати бджіл можна й медом, але його не слід розбавляти окропом, тому що в меді зруйнуються ферменти й інші речовини. До старого зсілого меду додають 1/4 частину води, до відцентрового й незакристалізованого – частину води. Видають підгодівлю великими порціями в годівницях. За раз дають по 3-4 кг, а коли бджоли розберуть більшу її частину, додають по 0,5 кг. Такі порції підгодівлі підтримують у бджолах енергію з переробки й запечатування меду.