КОЛЬРАБІ
Сад і город (енциклопедія)
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОКРЕМИХ
ГОРОДНІХ КУЛЬТУР
КОЛЬРАБІ
Цей вид капусти ще називають ріпною. Вона була відома давнім римлянам, дуже популярна в Європі, уміст кальцію, солей фосфору та білків у неї вище, ніж у інших різновидів капусти. Кольрабі використовують у дитячому харчуванні й рекомендують вагітним жінкам.
Кольрабі – дворічна рослина родини капустяних. їстівним є стеблоплід округлої чи овальної форми, ясно-зеленого або фіолетового кольору. Використовується в їжу сирим, вареним і тушкованим.
Кольрабі – холодостійка рослина, перший урожай знімають раніше, ніж ранні сорти білокачанної капусти. Кольрабі скоростигла, вегетаційний період триває 60-100 днів. Зі скоростиглих сортів рекомендується Віденська біла 1350, що дозріває за 60-70 днів після появи сходів. Стеблоплід має діаметр 7-10 см і масу 80- 100 г. Пізні сорти кольрабі: Віолета з вегетаційним періодом 100- 110 днів, темно-фіолетовим стеблоплодом, діаметром 6-8 см і масою 80-120 г та Гігант із вегетаційним періодом 110-120 днів, стеблоплодом діаметром 15-20 см і масою 4-6 кг.
Кольрабі
Для одержання розсади насіння висівають за 40-50 днів до висаджування в грунт наприкінці лютого – на початку березня.
Після появи третього справжнього листочка рослину пікірують у горщики завбільшки 8×9 см і дорощують у закритому грунті.
У відкритий грунт розсаду висаджують у середині квітня з розрахунку 1 рослина на ділянку 60×15 см – для ранньоспілих і 80×30 см – для пізньостиглих сортів. Відстань між рослинами 20-25 см, між рядами 30-40 см. Вирощування й догляд такі ж, які за ранньою білокачанною капустою. Потрібно регулярно розпушувати грунт у міжряддях, знищувати бур’яни. З кінця травня по липень стеблоплоди ранньоспілих сортів готові до вживання в їжу. їх збирають у міру досягнення 5-6 см у діаметрі. Не можна перерощувати стеблоплоди, тому що вони грубішають і стають неїстівними. З одного квадратного метра можна одержати 5-6 кг кольрабі.
Можна вирощувати кольрабі безрозсадним способом, висіваючи насіння у відкритий грунт на початку липня. На ділянку завбільшки 60×15 см висівають 4-5 насінин, після появи справжніх листочків проводять проривання, залишаючи в лунці одну найздоровішу й найсильнішу рослину.
Кольрабі можна вирощувати ра30м із томатами, висаджуючи одну рослину томатів і дві рослини кольрабі.
Для одержання насіння на початку травня у відкритий грунт висівають насіння пізньостиглих сортів, на початку липня – насіння ранньоспілих сортів. Стеблоплоди маточників повинні мати масу 1-2 кг. Восени їх викопують, зберігають у підвалі, пересипаючи землею або піском. Навесні стеблоплоди готують до висаджування, витримують на світлі й підрощують. Висаджують їх із розрахунку 1 рослина на ділянку 70×70 см. Насінна рослина формується до середини липня.