Кульмінація в музичному творі. Увертюра. Ісаак Дунаєвський, увертюра до фільму Діти капітана Гранта
Музика – це розум, втілений у прекрасних звуках.
Іван Тургенев
Мета. Повторити основні поняття і терміни; поглибити знання вивчених тем; удосконалювати навички правильного дихання, співу, вміння відтворювати гами зі слуху, створювати правильний ритмічний рисунок вправ, відтворювати ритмічні вправи; виховувати любов до музики, її історії.
Методично-дидактичне забезпечення уроку. Музичний інструмент (за наявності – фортепіано, баян, акордеон), музично-темброві інструменти, програвач СЭ, “Хрестоматія” та “Фонохрестоматія”
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи, швидше в клас!
Біля парти станем чемно,
Хай мине час недаремно.
1. Вхід до класу під звучання пісні (за вибором учителя).
2. Музичне привітання.
2. Узагальнення раніше вивченого матеріалу.
У стародавні часи люди думали, що наша планета Земля – це велика кругла тарілка, схожа на гігантський плоский щит, котрий тримається на трьох китах, які плавають в океані.
Саме про цих “трьох китів” ми сьогодні поговоримо, адже вони тісно пов’язані з музичним
Далі вчитель грає марш, учні повинні визначити характер, тип цієї музики, до якої галузі вона належить. Тобто, це – Марш. Це перший кит.
Потім звучить полька, вальс, гопак. Що це звучало? Танці. Танець – це другий кит.
І, нарешті, звучить музичний уривок пісенної мелодії без супроводу. Пісня – це третій кит.
В музичному творі можуть бути поєднані різні типи музики (пісня, танець, марш). Пісня, танець, марш – є Основою всіх жанрів (видів) вокальної та інструментальної музики.
Звісно, немає на землі, та й ніколи не було людини, яка б не заспівала за своє життя хоча б однієї пісні, не станцювала хоча б одного танцю, не брала участі хоча б раз у якійсь маршовій процесії. А пригадаймо нас, маленьких. Хіба ми ще задовго до школи не співали якихось простих пісеньок, не танцювали танців чи не крокували під музику маршу?
Отже, зробимо висновок: без “трьох китів” жодна людина – ні доросла, ні маленька – просто не зможе обійтися.
3. Музична гра Василя Верховинця.
Ведмедик і лісові звірята
Дійові особи Ведмедик (В)
Лісові звірята (Лз)-усі діти.
Реквізит:
Стільчик для Ведмедя,
Маски для Лісових звірят (за бажанням).
Опис гри
Діти – Лісові звірята – утворюють замкнене коло і умовно поділяють його на два півкола: перше та друге. Посередині на стільчику (під дубком) спить Ведмедик (рис. 1). Починається пісня:
Хто то спить під дубком,
Ще й накрився кожухом?
Цс-с-с!
В першому куплеті Лісові звірята обережно ходять у колі зальотним рухом, ніби підкрадаються до того, хто заснув там під “дубком”, а на “Цс-с-с!” присідають до землі.
Тихо, тихо, не будіть,
То, напевно, спить ведмідь.
Цс-с-с!
В другому куплеті Лісові звірята першого півкола обережно наближаються до центру і на “Цс-с-с!” присідають біля стільчика (рис. 2).
Стережіться, бо той гість
Як устане, всіх поїсть.
Цс-с-с!
В третьому куплеті до першого півкола приєднується й друге, адже Лісовим звірятам дуже цікаво знати, хто ж то все-таки заснув (рис. 3).
Хоч Звірята добре стереглися, проте розбудили Ведмедика, впізнали його та й кричать:
Ой рятуйтесь від біди,
Утікайте, хто куди!
Лісові звірята кидаються врозтіч. Ведмедик за ними. Кого він спіймає, той сідає замість нього на стільчику (під дубком), і гра починається спочатку.
Мета гри. Розвивати у дітей спритність. Розважити вихованців.
Ведмедик і лісові звірята
Слова і музика В. Верховинця
Повільно
Хто то спить під дубком,
Ще й накрився кожухом?
Цс-с-с!
Тихо, тихо, не будіть,
То, напевно, спить ведмідь.
Цс-с-с!
Стережіться, бо той гість
Як устане, всіх поїсть.
Цс-с-с!
Ой рятуйтесь від біди,
Утікайте, хто куди!
V. Слухання музики.
Ісаак Дунаєвський, увертюра до фільму “Діти капітана Гранта”.
1. Загальні відомості про композитора.
Ісаак Осипович Дунаєвський народився ЗО січня 1900 року в Лохвиці (нині Полтавська обл.) у сім’ї заможного службов – ця-єврея Цалі Дунаєвського. Закінчив Харківську консерваторію (1919) по класу скрипки І. Ю. Ахрона; композицією займався в С. С. Богатирьова. Працював як композитор і диригент у харківських драматичних театрах. З 1924 року жив у Москві, де керував музичною частиною Театру сатири.
І. Дунаєвський – один із творців радянської оперети, автор 12 творів у цьому жанрі. Не відкидаючи традицій нео – віденської оперети, композитор прокладав нові шляхи. Маестро увів у свої твори великі ансамблі, розгорнуті фінали, оркестрові епізоди.
Найяскравіше виявився талант Дунаєвського у музиці до фільмів “Веселі хлоп’ята” (1934), “Три товариші” (1935), “Воротар” (1936), “Цирк” (1936 Сталінська премія, 1941), “Діти капітана Гранта” (1936), “Волга-Волга” (1938 Сталінська премія, 1941),”Світлий шлях” (1940), “Весна” (1947), “Кубанські козаки” (1950; Сталінська премія, 1951). Композитор став чільним творцем радянської музичної кінокомедії, зробивши музику одним з головних компонентів драматургії фільму.
Стиль Дунаєвського склався на основі міської пісенної та інструментальної побутової музики, а також тісно пов’язаний з оперетою і джазом.
Помер композитор 25 липня 1955 року в Москві.
2. Обговорення прослухованого твору.
VI. Фізкультхвилинка.
Хто ж там, хто вже так втомився
І наліво нахилився?
Треба дружно всім нам встати – (вийти із-за парт)
Фізкультпаузу почати.
Сонце спить, небо спить, (очі закриті долонями)
Навіть вітер не шумить, (присісти)
Рано-вранці сонце встало, (відкрити очі, встати, підняти голови,
Всіх промінням привітало, піднятися на носки, руки підвести угору, розвести в сторони, підвести угору, помахати руками)
Хмарка сонечко закрила,
Слізки срібнії зронила, (закрити обличчя руками)
Ми ті слізки пошукаємо,
У травичці позбираємо, (присідання)
VII. Вивчення пісні.
Слова А. Житкевича, музика Л. Стельмащук “Заквітчали зорі обрій” – розучування.
1. Слухання пісні у виконанні вчителя чи фонограми +.
2. Робота над піснею.
VIII. Пізнавальний екскурс в минуле.
1. Аналіз почутого.
2. Цікаві розповіді.
3. Робота в зошиті.
IX. Підсумок уроку. Релаксація.