Листівка до Великодня
УРОК 26. Листівка до Великодня
Мета: учити дітей виготовляти вітальну листівку, гармонійно заповнювати аплікацією площину виробу, естетично оздоблювати виріб; розвивати уяву, фантазію; виховувати старанність, охайність.
Обладнання: ножиці, клей, пензлик.
ХІД УРОКУ
I. Організація уроку
Встало сонечко веселе, розбудило воно села.
Весну-красну у вінку нам принесло гомінку.
Уявіть, що ви – травичка, прокинулась від зими.
Краще – квітка невеличка, тягнетесь до сонця ви.
Умиваєтесь росою, а листочки – до небес.
Адже
“Христос Воскрес! Христос Воскрес!”
О. Придаток
II. Актуалізація і корекція опорних знань, умінь і навичок
– На яке свято ви чуєте слова “Христос Воскрес?” (На Великдень).
Незабаром до нас прийде одне з найбільших свят. Воно завжди припадає на таку прекрасну пору року, як весна. Чому?
Кажуть, що навесні, у це свято все пробуджується від сну.
Довідкове бюро
1. Звичаї та обряди святкування Великодня:
У Великодню ніч не лягали спати і не роздягалися: Бог роздає щастя тільки тим, хто не спить. У церкві відбувався урочистий ритуал – святкова служба, святили
Повернувшись додому зі свяченою пасхою, тричі промовляли: “Свята паска в хату, вся нечисть із хати”.
Їли все свячене, починаючи сніданок з крашанки чи писанки, розрізаної на стільки частин, скільки було членів сім’ї. Із залишками святкової їжі поводились обережно. Бо існує повір’я: якщо миша з’їсть шматочок освяченої пасхи, то в неї виростуть крила і вона перетвориться на кажана.
2. Приказка та прикмети:
– Не дівка, а писанка (учні аналізують приказку).
– Якщо на Великдень ясно світить сонце, то через три дні піде дощ.
– Якщо на Великдень дощ або хмари, буде врожай.
– Якщо на Великдень спить господар, то виляже пшениця, а якщо господиня – льон.
III. Мотивація навчальної діяльності
Великдень – одне з найсвітліших та найрадісніших християнських свят. Цього дня так хочеться порадувати друзів і рідних приємним подарунком. Тож власноруч виготовімо чудову листівку-сюрприз.
IV. Вивчення нового матеріалу
– Сьогодні ми вдосконалюватимемо навички роботи над аплікацією.
Пригадаймо! Що таке аплікація?
Аплікація – це накладання форм різних матеріалів на інший матеріал – основу, тло. Слово “аплікація” в перекладі з латинської мови означає “накладання”. Аплікація буває предметна, сюжетна і декоративна.
Що означає предметна аплікація? Предметна аплікація – це зображення окремих предметів.
Правила безпечної поведінки
Робота в парах
– До нас на урок запрошені Ножиці. Вони хочуть перевірити, чи знаєте ви правила безпечного поводження з ними.
1) Діти, покажіть мені, як потрібно передавати ножиці один одному.
2) Візьміть до рук ножиці і покладіть на парті так, щоб дотриматися правил безпечної поведінки.
3) Один одному поставте запитання щодо дотримання правил безпечної поведінки з ножицями.
Фізкультхвилинка
Як захочу – так підскочу,
Навіть хату перескочу.
Я по колу стриб та стриб
На одній нозі як гриб.
Ще й на другій стрибу, стрибу,
Вже мені немає стриму.
Вже скачу, скачу, скачу,
Наскачуся досхочу.
V. Демонстрування та аналіз зразка
– Недаремно ми стрибали, бо до нашої листівки завітав Зайчик. Дійсно, він найбільший стрибунець, любить стрибати лісами, полями, садками.
Головним атрибутом великодньої листівки є, безперечно, писанка.
Пояснення послідовності виконання роботи
VI. Практична робота за посібником “А. В. Бровченко. Альбом з трудового навчання. 4 клас” (с. 46-48)
Учні виконують роботу за інструктивною карткою альбому самостійно. Учитель за потреби надає допомогу.
VII. Підсумок уроку
– Що на уроці вам сподобалось найбільше?
– Що нового ви дізналися на уроці?
1. Виставка та оцінювання робіт учнів
– Прийміть, діти, від мене найщиріші побажання в цей день.
Щоб з Великоднем прийшло
Щастя в вашу хату,
Щоб у вас завжди було
У родині свято!
Діти запалюють свічки і говорять гарні побажання один одному.
2. Прибирання робочого місця