МУЗИКА НЕ ЗНАЄ КОРДОНІВ (ВСТУПНИЙ УРОК ДО ТЕМИ)
Урок 17. МУЗИКА НЕ ЗНАЄ КОРДОНІВ (ВСТУПНИЙ УРОК ДО ТЕМИ)
Вступ
Кожен народ має свої національні фольклорні здобутки. Крім того, в музичному мистецтві всіх народів можна знайти спільні й відмінні риси.
Послухайте декілька прикладів музичних творів різних народів. Спробуйте визначити, якому народу належить кожен із них, що між цими творами спільного і чим вони відрізняються.
Слухання музики. Визначення творів
(Звучить український народний танець гопак)
(Звучить білоруська народна пісня-танець “Бульба”)
(Звучить
Аналіз прослуханих творів
Назви творів у тій послідовності, в якій вони звучали: український народний танець гопак, білоруська народна пісня-танець “Бульба”, грузинський народний танець “Лезгинка”.
Ці твори об’єднує те, що вони веселі, їм притаманна танцювальність, однак кожен із них має свої інтонаційні особливості, характерні музиці саме того народу, який вони представляють.
До речі, українська й білоруська музика мають більше спільного, адже ці народи належать до слов’ян і мають мовну та культурно-історичну спорідненість. Можна подивитися,
А ось від їх музики дуже відрізняється музика грузинського народу. Її можна назвати “гарячою”, яким є і сам грузинський народ. У ній важливу роль відіграють ударні інструменти. Хочеться звернути увагу на своєрідну мелодику “Лезгинки” (незвичну для української музики).
Демонстрація української народної пісні “Вийди, вийди, Іванку”
Ми вже знаємо, що українські композитори у своїх творах інколи використовують мелодії українських народних пісень.
Послухайте музичний твір і визначте його жанр і характер.
Розучування. Українська народна пісня “Вийди, вийди, Іванку”
1. Вийди, вийди, Іванку,
Заспівай нам веснянку.
Зимували, не співали,
Весну дожидали.
2. Весна, весна, наша весна,
Та що ж ти нам принесла?
Старим бабам – по кийочку,
А дівчатам по віночку.
3. Звила ж я віночок вчора
Звечора, звечора,
З зеленого барвіночка
Та й повісила на кілочку.
4. Вийди, вийди, Іванку,
Заспівай нам веснянку,
Зимували, не співали,
Весну дожидали.
Караоке. Українська народна пісня “Вийди, вийди, Іванку”
Виконайте цю пісню з супроводом, зверніть увагу на активне звукоутворення і вмілий розподіл дихання.
Важливо не сповільнювати рух мелодії, стежити за тим, щоб вона звучала легко і плавно.
Слухання. П. Чайковський. Перший концерт для фортепіано з оркестром. Фінал (фрагмент)
Послухайте уривок з твору видатного російського композитора Петра Ілліча Чайковського та дайте відповідь на питання:
Яку знайому мелодію ви почули у запропонованому творі?
Які інструменти звучать?
Аналіз прослуханого твору
Багато років тому російський композитор Петро Ілліч Чайковський, перебуваючи в Україні, із захопленням слухав веснянку “Вийди, вийди, Іванку”, що її співали сільські дівчата. Пізніше він включив її до свого твору. Ви, напевне, звернули увагу, що мелодія веснянки звучала у почерговому виконанні то фортепіано, то оркестру. Такі твори називаються концертами.
Саме в заключній частині (фіналі) Першого концерту для фортепіано з оркестром і прозвучала мелодія української веснянки “Вийди, вийди, Іванку”. В інструментальному викладі вона поступово перетворюється з ліричної на стрімку танцювальну тему завдяки змінам темпу, ритму, динаміки та появі гострих акцентів.
Так українська народна пісня знайшла друге життя у творі російського композитора і звучить нині не лише в Україні, а й в усьому світі, тому що немає жодного справжнього піаніста, який би не виконував Першого концерту Чайковського.
Підсумки уроку
Сьогодні ми з’ясували, що в кожного народу є національна музика з власними особливостями. Також сьогодні на прикладі Першого концерту для фортепіано з оркестром Петра Чайковського ми переконалися, що зарубіжні композитори використовували теми українських народних пісень для створення музичних творів.