НАЙБЛИЖЧІ СУСІДИ УКРАЇНИ. ЗАПРОШЕННЯ ДО ПОДОРОЖІ
Урок 26. НАЙБЛИЖЧІ СУСІДИ УКРАЇНИ. ЗАПРОШЕННЯ ДО ПОДОРОЖІ
Мета: розширити уявлення учнів про Україну як одну із країн на карті світу, суверенну державу, про країн и-сусіди; розширювати світогляд; виховувати любов до рідної землі, національну свідомість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Тестування
– Позначте правильні відповіді.
1. Національний символ України – це:
А) Хрещатик;
Б) Дніпро-Славутич;
В) Чорне море.
2. Народний символ України – це:
А) калина;
Б) чорнобривці;
В)
3. Усесвітньо відомі національні пам’ятки-споруди:
А) Софіївський собор;
Б) Києво-Печерська Лавра;
В) Ейфелева вежа.
4. Історичні символи України:
А) Кирило Кожум’яка;
Б) Ярослав Мудрий;
В) Богдан Хмельницький.
5. Народні символи нашого краю:
А) гімн;
Б) вишиванка;
В) прапор.
6. Державними символами України є:
А) Герб:
Б) Гімн;
В) Прапор;
Г) зброя.
7. Державний Прапор України:
А) синьо-жовтий;
Б) жовто-синій;
В) блакитний.
8. Державним Гімном України є пісня:
А) “Ой у лузі червона калина…”;
Б) “Ще не вмерла України…”;
В)
9. Найвизначнішим символом України з-посеред природних об’єктів є:
А) ріка Дніпро;
Б) гора Говерла;
В) острів Хортиця.
– Скільки країн у світі?
– Усього на карті світу 185 країн. Наш урок присвячений одній із них. Звісно, це наша рідна Україна!
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про Україну як одну із країн на карті світу, суверенну державу, про країни-сусіди нашої країни.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя з елементами бесіди
Різні в світі є країни, різні люди є на світі.
Різні гори, полонини, різні трави, різні квіти…
Є з усіх одна країна найрідніша нам усім.
То – прекрасна Україна, нашого народу дім.
– Погляньте, діти, на карту України.
Ось зазначені межі української землі, де з давніх-давен жив і зараз живе наш український народ. Величезні простори займає наша земля. Якби ми задумали пройти пішки із заходу на схід, то для цього знадобилося б близько 100 днів, бо простір цей протягнувся на 1300 км зі сходу на захід, а з півночі на південь – на 900 км.
Нині площа України становить 603,7 тис. км2. Розмірами території вона поступається лише Росії та Казахстану, а в Західній Європі (показати на карті) перевищує площу країн – Франції, Іспанії. Межує з Польщею, Угорщиною, Румунією, Словаччиною, Молдовою, Білоруссю, Росією.
Загальна довжина кордонів – близько 6400 км (тобто більше 1/6 від довжини кола земної кулі по екватору), у тому числі із країнами далекого зарубіжжя – 1250 км. 1050 км кордонів України припадає на моря.
На заході Україна межує з Польщею, Румунією, Словаччиною. На південному заході – з Молдовою, а на півночі – з Білоруссю. На південному та північному сході – з Росією.
Крайнім східним пунктом є селище міського типу Мулеве Луганської області, а крайнім західним пунктом – м. Чоп Закарпатської області. Крайня північна точка – с. Муравії Чернігівської області, а південна – мис Сарич у Криму. На південному сході Українських Карпат знаходиться умовний центр Європи.
Земна поверхня України є різноманітною. Є тут і гори, і рівнини, і долини, і яри. Через землю України на південь несе свої води величавий сивий Дніпро, що впадає в Чорне море. З півдня нашу Вітчизну омиває ще одне море – Азовське. На заході піднімають у небо свої вершини гори Карпати.
На півночі ростуть густі ліси – це Полісся, а далі на південь природні пейзажі поступово змінюються, переходячи у степ.
В Україні є безліч річок, озер, водосховищ, ставків. Лише річок налічується 71 000! На кожний квадратний кілометр території припадає 250 м річок. Найбільшими є Дніпро, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець, Дунай.
Дніпро (довжина 2285 км) – третя після Волги і Дунаю річка Європи. Вона бере початок у Росії і несе свої води до Чорного моря через Росію, Білорусь, Україну. Наші предки називали цю річку Данапріс, що означає “вічна вода”. Друга назва Дніпра – Славутич, від слова Слава. Серед 847 приток є такі великі річки, як Прип’ять і Березина, Сож і Десна.
Понад 95 % території України – рівнина. Височини займають четверту частину рівнин. Гори знаходяться тільки на крайньому заході (Карпати) та півдні (Кримські).
Найбільшими містами України є Київ, Харків, Дніпропетровськ, Донецьк, Одеса, Запоріжжя. Це – міста-мільйонери. Також великими містами є Львів, Миколаїв тощо.
Нам пощастило жити на цій чудовій землі, милуватися її красою, користуватися її дарами.
Чудові заповідні землі, природа сіл, малих та великих міст нині потребують кмітливих і дбайливих господарів. Природа чекає від нас чуйності, доброти й розуму.
Різні в світі є країни,
Гарні є, і є багаті,
Та найкраще в Україні,
Бо найкраще – в рідній хаті.
– Як ви розумієте слова “Україна – суверенна держава”?
– Суверенна означає незалежна. А незалежний – це той, який не залежить від інших, ні від кого, самостійний, вільний. А вільний – означає ніким не гноблений, не поневолений, самостійний. Понад двадцяти років тому народ України здобув свою волю і незалежність, про яку мріяв і за яку самовіддано боровся, та став самостійно управляти своєю державою, своїм господарством. В історії українського народу були такі часи, коли Україна була під владою інших держав і не могла самостійно і вільно розвиватися, тобто була поневолена, залежна від інших, які нав’язували свою волю, свою культуру, погляди на життя. А сьогодні ми – вільні і незалежні, відроджуємо свою мову, історію, культуру, традиції і звичаї, притаманні українцям з споконвіків. Ми живемо на своїй рідній землі, яка зветься Україна, а ми – українці. (За Н. Красоткіною)
2. Робота за підручником (с. 107-110)
Учні виконують завдання рубрики “Повтори те, що знаєш”.
Вправа “Мікрофон”
Учні виконують завдання рубрики “Поділися своїми думками”.
Читають текст рубрики “Я хочу дізнатися”.
Робота в парах
Учні виконують завдання на с. 107.
Опрацьовують матеріали рубрики “Ознайомся з думкою інших людей” та виконують завдання на с. 108-110.
– Що із прочитаного було вам знайоме?
– Що нового ви дізналися?
– Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 110. (Я дізнався, що… Я прагну…)
– Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Читання вірша Н. Красоткіної (виступи підготовлених учнів)
Ми живемо у світлому краю,
У вільній незалежній Україні.
Наснагу тут плекаємо свою,
І небеса над нами сині-сині.
Усе в нас є: озера і ліси,
Степи і гори, ріки і долини,
Моря і море вічної краси,
Усе для щастя і життя людини.
З глибин віків тут мій народ живе –
Співучий, вільний, з доброю душею.
І особлива музика пливе,
А українець нерозривний з нею.
Тут все, до чого поглядом торкнись,
Любов’ю дише, чарами й красою.
Лиш полюби, уважно придивись –
І це навік залишиться з тобою.
Край чарівний і працьовитий люд.
Земля родюча і вода прозора.
Тут визира краса з усіх-усюд
І вільна воля в душах неозора.
Душа покорена ніколи не була.
Завжди до волі прагнуть наші люди.
Ми всім бажаєм миру і тепла,
Та українець завжди вільний буде –
В усі віки, в усі складні часи,
І буде так, допоки сонце грає.
Душа в нас зіткана з любові і краси,
І воля нам ясним промінням сяє.
Ми незалежні, вільні, наче птах.
До всіх народів світу завжди щирі.
І долю власну ми тримаємо в руках,
Живемо з усіма людьми у мирі.
– Так, ми живемо із цілим світом у дружбі та мирі. І в нас, в Україні, живуть не лише самі українці, хоч їх переважна більшість. Поруч із нами вільно і щасливо проживають представники інших національностей: росіяни, білоруси, татари, узбеки, поляки, чехи та багато інших. Та всі вони є народом України, ми живемо у спільному домі. Нам усім вистачає місця, і ніхто не робить різниці між людьми за національними ознаками, тут усі рівні у своїх правах. Кожній людині відкритий простір для праці, навчання, творчості, відпочинку. Живи, трудись, навчайся, займайся улюбленою справою – ти живеш у вільній і незалежній державі, в чарівному куточку планети – в Україні.
2. Робота в групах
– Доберіть якомога більше синонімів до слова Батьківщина.
Наприклад:
Це моя рідна Україна;
Це земля, де я народився і зростаю;
Це моя держава;
Це мій любий рідний край;
Це моя рідна сторона, де живуть мої батьки, де жили діди, прадіди;
Це отча земля;
Це мальовничий куточок.
3. Гра “Займи позицію”
Учитель пропонує учням висловити власну думку і зайняти певну позицію:
Україна незалежна! Україна незалежна?
Відповідь потрібно аргументувати.
4. Робота в парах
Гра “Зберіть прислів’я”
Дерево міцне корінням, своє гніздо знає.
За рідною землею чужа – мачуха.
Всяка пташка що пташка без домівки.
Рідна сторона – мати, людина – родом і народом.
Людина без Батьківщини, і в раю скучно.
5. Гра “Що віддаси рідній землі?”
– У вас на партах – макети долоньок. Зараз ви на них напишете свої імена і відповідь на запитання “Що зробиш задля Батьківщини, коли виростеш?”. Потім прикріпите навколо карти України. І нехай тепло ваших долонь, ваших щирих майбутніх справ зігріє нашу Батьківщину, зробить її сильнішою…
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Покажіть на карті, де розташована Україна.
– Які гори простяглися на території України?
– Які ріки протікають? Яка з них є найбільшою?
– Куди впадають ці річки?
– З якими державами межує Україна? Покажіть їх розташування на карті.
– З якою країною кордон України є найдовшим, а з якою – найкоротшим?
– Які моря омивають територію країни? Покажіть їх.
– Які міста в Україні найбільші?
– Поясніть твердження “Україна – суверенна держава”.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 107-110).