Наша космічна адреса
§ 1. Що вивчає астрономія
3. Наша космічна адреса
Ми живемо на Землі – одній із планет, що належать до Сонячної системи. Ці планети рухаються по своїх орбітах навколо Сонця. Більшість планет (крім Венери і Меркурія) мають супутники, які обертаються навколо своєї планети. До Сонячної системи крім Сонця і планет із супутниками входять також сотні тисяч астероїдів, або малих планет, мільйони кометних ядер та метеорна речовина. Щодо Сонця планети розташовуються у такій послідовності: найближча – Меркурій, за ним – Венера, Земля, Марс,
Рис. 1.12. Відносні розміри Сонця і планет Сонячної системи.
Середній радіус Землі – 6370 км
За Нептуном навколо Сонця обертаються ще тисячі малих планет, які майже не освітлюються промінням Сонця.
Відстані в космічному просторі такі великі, що вимірювати їх у звичайних для нас метрах чи кілометрах незручно, тому астрономи вибрали одиницями вимірювання астрономічну одиницю та світловий рік.
За межами Сонячної системи, на відстані більше ніж 100000 а. о., починається зона тяжіння інших зір. Неозброєним оком на небі можна побачити близько
Кількісний склад Сонячної системи: (на 2011 р.)
Сонце (зоря) 1
Планети 8
Планети-карлики 3
Супутн. планет понад 150
Астероїди понад 500000
Комети понад 1 000000
Метеорна речовина
У Всесвіті перебувають мільярди галактик, серед яких є і наша Галактика (пишеться з великої літери), яку називають Молочний, або Чумацький Шлях. На нічному небі ми бачимо її як сріблясту смугу (рис. 1.13). Наша Галактика (з грец.- Молочний Шлях) – це величезна система, у якій обертаються навколо центра 400 млрд зір. Гарячі зорі розміщені у вигляді диска зі спіральними рукавами.
З інших галактик, які можна побачити неозброєним оком, виділяється Туманність Андромеди. Ця зоряна система за розмірами та формою подібна до нашої Галактики, і світло від неї долітає до Землі за 2,3 млн років, тобто відстань до неї – 2,3 млн св. років. Галактики розташовані в скупченнях і формують комірчасту структуру Всесвіту.
Найбільш віддалені космічні об’єкти, які ще можна побачити у сучасні телескопи,- квазари (див. §15). Вони розташовані від нас на відстані 10 млрд св. років.
Рис. 1.13. Галактика Молочний Шлях. Діаметр основної частини диска – 100000 св. років, відстань від Сонця до центра Галактики – 25000 св. Років
Астрономічна одиниця (а. о.) – серед ня відстань від Землі до Сонця, 1 а. о. = 150 – 106км.
Світловий рік (св. рік) – відстань, “ку долає світло за 1 рік, рухаючись зі швидкістю 300000 км/с. 1 се, рік=1013 км.
Інші галактики – зоряні системи, які складаються з мільярдів зір, що обертаються навколо спільного центра.
Висновки
Астрономія – це наука, яка вивчає різноманітні космічні тіла та їхні системи, а також процеси, що відбуваються при взаємодії цих тіл між собою. Протягом останнього тисячоліття уявлення людей про Всесвіт суттєво змінились – від геоцентричної системи світу Птолемея з кришталевими сферами навколо Землі, до сучасної величної картини безмежного космосу. Астрономія тісно пов’язана з іншими природничими науками – фізикою, хімією, математикою, біологією, філософією, бо на Землі й у космосі діють одні й ті самі закони природи. У нашому Всесвіті нічого вічного не існує – утворюються і вибухають зорі та планети, народжуються та гинуть цивілізації… Вічним залишається тільки одне питання: “Чому існує Всесвіт, і чому в цьому дивному світі живемо ми?”.