Основні види текстильних ниток

Матеріалознавство швейного виробництва

ОСНОВИ ТЕХНОЛОГІЇ ТЕКСТИЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА

ПРЯЖА ТА ТЕКСТИЛЬНІ НИТКИ

Основні види текстильних ниток

За будовою текстильні нитки поділяються на елементарні (моно-) та комплексні.

Елементарні (мононитки) – це довгі одиночні волокна. їх виготовляють з синтетичних волокон і використовують для тонких тканин для суконь та блуз, курток; в технічних цілях (рибальська ліска та інші). У вигляді монониток випускають також металеві та металізовані нитки, які використовують для декоративних

ефектів в оформленні текстильних матеріалів.

Будова комплексних ниток визначається кількістю та порядком розташування в них елементарних ниток, а також способом їх з’єднання між собою. Більшість комплексних ниток – це скручені нитки, які випускають: одно-; двох -; та багато-скрученими. Останні – це нитки, які підлягають повторному скручуванню: звичайному або фасонному.

Скручені нитки поділяють на види за такими ознаками:

1. За ступенем скручування нитки поділяються на 4 групи:

– нитки слабкого (пологого) скручування – Уток – до 230 об/м, використовуються для виготовлення підкладкових

та деяких видів платтєвих тканин, в трикотажному виробництві;

– нитки середнього скручування – Основа, Муслін та інші – 230-900 об/м, використовуються в ткацтві для виготовлення деяких платтєвих тканин;

– нитки підвищеного скручування – Гренадін – 900-1500 об/м, використовуються для виготовлення платтєво-костюмних тканин;

– нитки високого – крепового скручування – Креп – 1500-2500 об/м. Нитки Креп мають щільну структуру, високу пружність та жорсткість, використовуються для виготовлення крепових тканин крепдешин, крепшифон та інших.

2. За способом скручування розрізняють нитки фасонного скручування та москреп.

Нитки фасонного скручування (вузликові, петельні, спіральні та епонж) утворюються при скручуванні 2-х – 4-х ниток, одна – дві з яких – стержневі, одна – нагінна (ефектна) і одна – закріплювальна. Процес виготовлення фасонних ниток подібний процесу виготовлення фасонної пряжі: нагінна та ефектна нитки мають різну довжину і подаються на скручування з різною швидкістю. Співвідношення довжини нагінної та стержневої ниток – 1:1,2; 1:2; 1:3. Використовуються такі нитки при виготовлення платтєво-костюмних тканин з фактурними ефектами на поверхні.

Москреп – це нитка, яка утворюється при скручуванні крепової нитки (з натурального шовку або штучного) з ниткою пологого скручування, яка має протилежний напрямок скручування.

Загальне скручування на 500 об/м здійснюють у напрямку скручування крепової нитки. Внаслідок цього, креп надбає ще більшу жорсткість та пружність, а нитка пологого скручування, яка розкручується, стає більш м’якою та пухкою і обвиває крепову по спіралі. Нитки москрепу мають поверхневу пушистість та м’якість, високу товщину і пружність і використовуються для виготовлення платтєво-костюмних тканин, які зовне нагадують вовняні.

Подвійний москреп утворюється скручуванням ліворуч на 220 об/м двох ниток москрепу лівого та правого скручування. Використовують такі нитки для виготовлення важких м’яких костюмних шовкових тканин.

3. За способом виготовлення розрізняють такі види ниток: текстуровані, комбіновані, профільовані.

Текстуровані нитки – це нитки, структура та якості яких були змінені додатковими обробками. Такі нитки мають високу розтяжність та об’ємність; вони характеризуються також пушистістю, м’якістю, пружністю та звитістю. Вироби з текстурованих ниток мають високу еластичність та формостійкість. їх виготовляють з синтетичних волокон. За структурою (ступенем розтяжності) вони розподіляються на 3 види:

– нитки з високою розтяжністю – 100% та більше – Еластик, Рілон, Акон та інші.

– нитки з підвищеною розтяжністю – до 100% – Мерон, Мелан, Белан та інші.

– нитки зі звичайною розтяжністю – до 30% – Аерон.

Використовують текстуровані нитки переважно у трикотажному виробництві.

Комбіновані нитки – це нитки, які утворюються скручуванням різних текстурованих ниток зі звичайними або з пряжею. Це такі нитки, як Трикон, Такон, Комелан та інші, які використовують в ткацькому та трикотажному виробництвах.

Профільовані нитки формують за допомогою філь’єр з некруглим профілем отворів. Такі нитки мають підвищені: цупкість, гігроскопічність, стійкість до стирання, добрі теплозахисні якості, знижений блиск. Профільованими випускають ацетатні, поліамідні (капронові та анідні), поліефірні (лавсанові) нитки.

За оздобленням та забарвленням нитки випускають: підбіленими, пофарбованими, блискучими або матовими та типу муліне.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Основні види текстильних ниток