Оздоблення тканин з натурального шовку
Матеріалознавство швейного виробництва
ОСНОВИ ТЕХНОЛОГІЇ ТЕКСТИЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА
ОЗДОБЛЕННЯ ТКАНИН
Оздоблення тканин з натурального шовку
Шовкові тканини за структурою та способом вироблення поділяються на такі види: крепові, гладдєві, ворсові та жакардові. Цикл оздоблювальних процесів визначається структурою тканини.
І. Попереднє оздоблення:
1. Обпалювання тканин з пряденого шовку і бавовняної пряжі в утоку проводять на газообпалювальних машинах.
2. Відварювання тканин в мильному розчині при температурі 92-95°С
3. Білення перекисом водню в лужному середовищі з наступним промиванням теплою та холодною водою. Основну масу тканин не піддають біленню, тому що вони мають кремовий світлий відтінок, який не перешкоджає фарбуванню в світлі кольори. Підбілюють лише тканини
II. Фарбування шовкових тканин виконують прямими, протравними, кубовими та іншими фарбниками. При фарбуванні можливе виникнення нерівномірності фарбування по ширині, заломи, затік фарби та інші дефекти.
III. Друкування.
Для друкування шовкових тканин використовують такі ж самі способи друкування, що і для друкування бавовняних тканин: пряме, витравне, резервне, трьохкольорове, а також фотофільмдрук та аерографне.
Фотофільмдрук застосовують для друкування крепових тканин – це друкування тканин за допомогою сітчастих шаблонів, яке забезпечує високу чіткість малюнку. Шаблон накладають на тканину, наливають в нього фарбу і раклєю (спеціальною щіткою) протирають її крізь отвори сітки, в результаті чого на тканині утворюється відповідний малюнок. Шаблон переміщують уздовж тканини, і, таким чином, наносять однокольорові візерунки. Для утворення багатокольорових візерунків послідовно накладають декілька шаблонів з відповідними різними візерунками та фарбою. Після друкування тканини підсушують, а потім піддають запарюванню для закріплення фарбника на волокні. Потім тканини промивають з метою видалення з волокна згустків фарби, незакріплених фарбників та клею. В промисловості застосовують машини, які одночасно за допомогою 5-8 шаблонів наносять багатокольорові візерунки. Ці машини мають високу продуктивність та займають невелику виробничу площу. Малюнки, які утворюються на шовкових тканинах при фотофільмодрукуванні, дуже різноманітні, яскраві, рельєфні.
Аерографне друкування – це друкування за допомогою картонних шаблонів та аерозольних пульверизаторів, яке забезпечує плавні переходи відтінків в малюнку.
IV. Заключна обробка.
Заключна обробка тканин різних структур та призначення включає різні процеси.
Крепові тканини для суконь на голкових ширильно-усадочних машинах проходять:
1. Живлення – обробка слабким розчином оцтової кислоти (30%) на протязі 15-20 хвилин для надання мерехтливого блиску та характерного скрипу на дотик.
2. Вирівнювання по ширині.
Гладдєві тканини (полотняні та сатинові) піддають:
1. Насиченню спецапретом.
2. Вирівнюванню по ширині.
3. Прасуванню.
4. М’якчінню для руйнування суцільної плівки апрету на гудзиковому м’якчильному агрегаті, після чого апрет залишається лише на нитках, тканина стає м’якою, еластичною, гладкою.
Ворсові тканини проходять:
1. Очищення.
2. Стрижку ворсу для вирівнюванню по висоті.
3. Повторне очищення.
4. Апретування зі зворотної сторони для закріплення ворсу.
5. Вирівнювання по ширині.
6. М’якчіння.
7. Чистку.
На шовкових тканинах після оздоблення можливе появлення таких дефектів: нерівний ворс, перекіс малюнку і полотна, обірваний пруг, засіки від валів, плюсовок, каландрів.