ПЕТРО КОНАШЕВИЧ САГАЙДАЧНИЙ, ВИДАТНИЙ ДІЯЧ УКРАЇНИ
ІСТОРІЯ КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ
Розділ ІІІ
Культурні процеси напередодні і в добу козаччини
ПЕТРО КОНАШЕВИЧ-САГАЙДАЧНИЙ – ВИДАТНИЙ ДІЯЧ УКРАЇНИ
Гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний (?-1622) зробив великий внесок у розвиток культури України.
Освіту він здобув в Острозькій академії. Із розрізнених козацьких ватаг створив регулярне військо із суворою дисципліною. Блискучі переможні походи на Молдавію, Лівонію, Москву, Крим та Туреччину принесли йому заслужену славу полководця.
Діяльність П. Сагайдачного не обмежувалася військовими
П. Сагайдачний при підтримці народу включився у боротьбу за утвердження православ’я в Україні. Він вирішив поновити єпархію, у чому його підтримав Єрусалимський патріарх Теофан, який проїздом через Київ у 1620 р. висвятив на митрополита И. Борецького та п’ять єпископів на кафедри в Полоцьку, Луцьку, Володимирі, Перемишлі та Xолмі. Ця акція врятувала православну церкву від небезпеки залишитися без духовенства, а православна церква стала під офіційний захист козацтва та міщанства.
Виконуючи політичну доктрину П. Сагайдачного, козаки посідають чільне місце в суспільстві й виступають як оборонці селян, протектори православної церкви. П. Сагайдачний повертає Києву значення релігійного і культурного центру країни, об’єднує під своїм патронатом кращі наукові й культурні сили з усіх куточків України, чим утверджує й підкреслює її соборність. Він постійно дбав про розвиток освіти як ктитор (опікун) Братського монастиря і школи при ньому, майже всі свої кошти заповів школам Києва, Львова та Луцька.