ПІДСАДЖЕННЯ МАТОК

ПІДСАДЖЕННЯ МАТОК – необхідні для нормального розвитку бджолосімей. Якщо матка випрацювалася або вирізняється слабкою яйценосністю, то які б ідеальні умови утримання не створювалися сім’ї, вона не зможе забезпечити сім’ю тією кількістю бджіл, яка необхідно для її повноцінної роботи й життєдіяльності.

При утриманні в багатокорпусному вулику організм матки фізіологічно спрацьовується вже до кінця першого року життя. На другий рік відбудеться якісне погіршення сім’ї. Тому, як уже було сказано, матку необхідно заміняти через

кожні рік-два. Тільки особливо цінні матки, завбачливо переведені в нуклеуси, з обмеженою кладкою яєць, можуть використовуватися ще 1-2 роки для одержання плем’я личинок.

Молода матка закінчує яйцекладку пізно восени, на місяць і більше пізніше від матки, яка хоча б раз перезимувала, а навесні, навпаки, береться до відкладання яєць на 2-3 тижні раніше від старої.

Існує кілька способів заміни маток, що грунтуються на видаленні перезимованої матки до П. молодої або до давання зрілого маточника. Видаляти маток навесні нерозумно, тому що сім’я вступає в період активного росту, а торішні матки до весни входять

у період найвищого фізіологічного розквіту.

П. молодих м. часто не приносить успіху, тому що залежить від багатьох умов:

1. Неплодову матку важливо підсаджувати відразу ж після виходу її з маточника.

2. Підсаджують матку при наявності узятку. У безузятковий час сім’ї обов’язково підгодовують цукровим сиропом (1:1) за 1- 2 дні до відбору матки й 3 дні після давання молодої.

3. Проводять П. м. у вечірній час, коли закінчується літання бджіл.

4. Підсаджують молоду матку через 3 дні після відбору старої та знищення закладених бджолами маточників.

5. Роботу проводять у безвітряні, сонячні й теплі дні.

6. При П. м. намагаються менше тривожити бджіл і стежити, щоб дим був не гарячим, а холодним.

7. Маток дають у клітці.

8. Матку в клітці витримують 1-2 доби й випускають через нижній отвір клітки, попередньо замазавши його воском із медом, узятим зі стільника цієї сім’ї.

9. Перед заміною маток рекомендується змінювану матку помістити в клітку на добу, а потім посадити в цю ж клітку, зібравши стару матку, молоду. Клітку залишають на один-два дні на тому ж місці, після чого випускають матку через нижній отвір.

Неплодову матку можна підсадити сім’ї методом “купання”: за 3-4 год до П. м. із гнізда видаляють забраковану матку. У склянку наливають теплу (ЗО °С) воду, опускають у неї матку в клітинці й “купають” її доти, доки вона не втомиться й не припинить “бігати” по воді. Після закінчення літання бджіл мокру матку висаджують на прилітну дошку. Бджоли вже шукають матку й у цей час можуть прийняти чужу спокійну матку. Дим при цьому можна не використовувати. Протягом 3 днів сім’ю не турбують, не оглядають.

Можна обмазати матці крила й ніжки медом або збризкати їх цукровим сиропом, що також робить матку малорухомою.

Найчастіше заміна плодових маток протікає з більшим успіхом, ніж неплодових. Але слід пам’ятати, що давати нову матку треба тоді, коли бджоли вже відчують сирітство, але ще не взялися до відкладання норицевих маточників.

Оптимальний час П. м. – через 1-2 години після видалення старої матки. Бджоли також охочіше приймають тих маток, у яких була коротша перерва в яйцекладці.

При П. плодових маток зазвичай користуються кліткою або ковпачком. Клітку з кормом (канді) для матки поміщають між рамками з розплодом, де є мед. Через 1-2 доби перевіряють, як бджоли поставилися до матки. Якщо вони спокійно сидять на клітці, просовують в отвір хоботки, це ознака дружелюбності. У цьому випадку відкривають нижню частину клітки й отвір змазують воском із медом, узятим зі стільника. Клітку ставлять на місце, і бджоли з’їдають мед, прогризають віск і випускають матку. Якщо ж бджоли неспокійно бігають по клітці, ніби захоплюють ротовими частинами дріт клітки, то матку слід залишити на місці, а гніздо перевірити на наявність маточників. Виявлені маточники знищують.

При використанні ковпачка матку випускають на один зі стільників, на якому є відкритий розплід, вільні бджолині чарунки й мед. Матку з бджолами накривають великим ковпачком. Дуже швидко почнеться яйцекладка, і через день-два ковпачки забирають.

Спосіб П. м. – струшування бджіл й уведення матки. За 1- 2 год до припинення літання бджіл відбирають із вулика стару матку. До прилітної дошки приставляють плоску кришку вулика так, щоб протилежний її край був розташований трохи нижче від покладеного на лоток. Із вулика виймають 2-3 рамки з бджолами й струшують на дах. Як тільки бджоли потягнуться у вулик, у центрі їхньої групи випускають із клітинки матку, і вона разом із бджолами заходить у вулик. Перед струшуванням рекомендується дати 2-3 клуби диму в льоток і трохи на струшених бджіл із маткою.

Можливим є також інший спосіб П. м. Нову плодову матку попередньо саджають у клітинку. Розбирають гніздо вулика й знаходять рамку, на якій працює матка. Її видаляють, а на це ж місце висаджують із клітинки нову матку. Якийсь час спостерігають за ставленням до неї бджіл. Якщо матка спокійно пересувається на стільнику й бджоли її не чіпають, а іноді й годують, це означає, що вони прийняли матку, і рамку ставлять на місце. Через 3 дні потрібно перевірити роботу нової матки.

Можливим є П. м. разом із бджолами нуклеуса. Для цього відбирають із вулика частину рамок і стару матку. Звільняється місце для трьох рамок. До низу вставної дошки прикріплюють кнопками або клеєм смужку газетного паперу й закривають нею прохід під дошкою. Увечері у звільнене місце переставляють усі рамки з нуклеуса разом із бджолами й маткою на них. Рамки з розплодом поміщають у середині вулика, рамки з медом – на краях. Через добу вставну дошку акуратно виймають і через 2 дні оглядають гніздо.

У двокорпусних і багатокорпусних вуликах нуклеуси можна формувати в других корпусах. Знизу корпуса прибивають фанерне дно, усередину ставлять 3-4 рамки зі зрілим розплодом, дають маточник і відкривають запасний льоток у протилежний бік. Матка виходить спаровуватися з трутнями, і нею заміняють стару.

Високопродуктивну цінну матку краще давати у сформовані сильні відводки біля основних сімей з льотком у той самий бік. Молоді бджоли краще приймають матку.

Після того як бджоли відводка прийняли матку й вона вже почала кладку яєць, в основної сім’ї відбирають стару матку й усі рамки з розплодом переносять у відводки без бджіл. Цю роботу проводять в теплий, сонячний день (о 15-16-й год). У сім’ї залишають тільки рамки з медом. Старий вулик забирають, а на його місце ставлять відводок. Залишившись без матки й розплоду, бджоли шукатимуть матку й частково повернуться на колишнє місце. Через 2-3 год вулик із бджолами, які залишилися в ньому, підносять до відводка, ставлять льотком до льотка, відбирають рамки з медом, переставляють їх у відводок, а зайві забирають у приміщення. Оброблені димом бджоли з порожнього вулика переходять у відводок.

П. м. з іншої популяції пройде краще у відводках із молодими бджолами.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ПІДСАДЖЕННЯ МАТОК