ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ В ГОСТЯХ. ПРАВИЛА ГОСТИННОСТІ
Урок 11. ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ В ГОСТЯХ. ПРАВИЛА ГОСТИННОСТІ
Мета: продовжити формувати уявлення учнів про показники культури людини, про культуру поведінки у гостях, за столом; учити дарувати подарунки, бути гостинними; розширювати знання дітей з гостинного етикету.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Заслуховуються розповіді учнів “Я – вихована людина”.
– Пригадайте, як Вінні-Пух із П’ятачком ходили на гостину до Кролика. Що вони робили не так? (Прийшли в гості без запрошення, стукали
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про правила поведінки в гостях та правила гостинності.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя з елементами бесіди
– У народі кажуть: “Гість у дім – радість з ним”. Усіх, хто приходить до нас з добром, ми вітаємо хлібом і сіллю на вишитому рушникові. Українські звичаї веліли, щоб гість, зайшовши на подвір’я, обов’язково хоча б на хвилиночку вступив до хати. Гостя садили на найкраще місце, запрошували до столу. Цікаво, що слово гість дуже давнє.
– Як змінилося значення слова гість зараз?
– Як ви вважаєте, для чого зараз люди ходять одне до одного в гості? (Приємно, коли хтось, побачивши тебе, зрадіє, тепло усміхнеться. А ще, коли є з ким поговорити, обмінятися новинами, поділитися радістю, разом провести час.)
– А щоб гостина була приємною для господарів і гостей, потрібно знати і дотримувати певних правил, які народ виробляв упродовж віків.
Давайте згадаємо правила для господарів. Уявіть, що наближається ваш день народження чи якесь інше свято, і ви чекаєте гостей. Запам’ятайте: все слід робити так, щоб гостеві було не гірше, ніж удома. Перш за все, гостеві потрібно допомогти зняти верхній одяг, головний убір. Потім провести його у кімнату. Не забувайте, що першими проходять гості. Потрібно запропонувати гостеві сісти на зручніше місце в кімнаті. Поки ви не сіли за стіл, спробуйте розважити своїх гостей: покажіть найкращі книжки, іграшки, послухайте музику, пограйте в спокійні ігри. До речі, в які ігри можна погратись у кімнаті? (Відповіді учнів.)
– А якщо ви самі прийшли в гості? Яких правил необхідно дотримувати гостеві? (Відповіді учнів.)
– Правильно, перед тим як увійти в дім, слід витерти взуття. Увійшовши, обов’язково з усіма привітатися. Якщо в кімнаті є дівчатка або дорослі, потрібно поступитися місцем.
Діти, ви згадали, що потрібно допомогти гостеві зняти верхній одяг і головний убір. А чи знаєте ви, що потрібно зняти спочатку? (Хлопці спочатку знімають головний убір, а потім – пальто, а дівчата – навпаки).
– Отже, як бачите, діти, бути господарем не так просто. Як зустріти гостя, як прийняти його, як поводитися із ним, як його розважати – не кожен це вміє. Тож слід навчатися бути добрими господарями і ввічливими гостями.
2. Робота за підручником (с. 47-51)
Учні виконують завдання рубрики “Повтори те, що знаєш”.
Вправа “Мікрофон”
Учні виконують завдання рубрики “Поділися своїми думками”.
Потім читають текст рубрики “Я хочу дізнатися”.
Опрацьовують матеріали рубрики “Ознайомся з думкою інших людей”. Учні виконують завдання на с. 48-50.
Вивчають поради “Як бути гарним гостем” і “Як приймати гостей”.
– Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 51. (Я дізнався, що… Я прагну…)
– Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Слухання й обговорення віршів
УВАЖИВ МІСЦЕ
– Сідайте, тітко дорога,-
Уважив місце Костя,
Коли та цього четверга
Прийшла до них у гості.
Убік відсунувши стільця,
Спитала тітка Ліна:
– А ти ж де сядеш, молодець?
– Я… В тітки на колінах.
Д. Чередниченко
– Над чим глузує автор вірша?
НЕКУЛЬТУРНІ ХАЗЯЇ
Із гостини по сніжку
Хлопчики вертались.
А товариш запитав:
– Як вам гостювалось?
– Та нічого, все як слід…
Тільки бачиш, друже,
В тому домі хазяї Некультурні дуже.
Некультурні хазяї,
Просто нехороші,-
У прихожій не зняли З нас вони калоші,
Навіть з наших кожухів Снігу не струсили.
То ми так, як увійшли,
І до столу сіли.
Г. Бойко
– То хто ж був некультурний – хазяїн чи гості? Що їм потрібно було зробити?
– Послухайте вірш ще про одних горе-хазяїв.
БАЗІКА
Будував Базіка дім –
Сім дверей і вікон сім.
Торохтій допомагав:
Язиком дошки тесав.
Метушився Пустомеля:
– Скоро будуть стіни й стеля!
І Патякало не плакав:
– Я усе покрию лаком.
Балакуха щебетала,
Нахвалялась, обіцяла
Для гостей спекти в печі
Пиріжки і калачі.
В дім без вікон і дверей
Талалай скликав гостей.
На гостину гості йшли,
Але… дому не знайшли,
Ані даху, ні стіни…
Ось такі балакуни!
– Трапляється, що гості приходять до ваших батьків. Не всі діти вміють правильно поводитися в такій ситуації. Ось послухайте вірш “А я їм влаштую цирк”.
Вийду я на видне місце,
Може й вилізу на стіл.
І напружу кожен біцепс –
Хай дивуються усі.
Не здивую? Прочитаю
Вірша їм, я ж не маля!
Не здивую? Заспіваю,-
Нехай знають, який я!
2. Аналіз ситуацій
– Чи любите ви отримувати подарунки? А дарувати? Чи вмієте ви це робити?
Адже це не дуже легка справа, як може здатися на перший погляд. Уявіть, що ваш знайомий приніс ось такі подарунки: хлопчикові – набір серветок для вишивання, дівчинці – автомат, а бабусі – водяний пістолет; або знаючи, що у вас живе кіт,- ще одного кота. Як би ви або ваші рідні сприйняли б подібні “подарунки”? Чому?
– Перш за все, ніколи не забувайте такі найпростіші правила: задоволення від подарунка має одержати в першу чергу той, кому його дарують, а не навпаки; подарунок має бути простим і недорогим, він може бути виготовлений власноруч; дарують тільки те, що самому подобається; ніколи не дарують те, що ви самі одержали в дарунок; слід дарувати щось з добрими намірами, самому отримуючи радість від того, що ти несеш радість іншому.
Ситуація 1
До Тетянки на день народження завітали друзі. Вони вітають її, дарують подарунки. Побачивши книгу, дівчина засмучено промовляє: “Така у мене вже є…”. Узявши коробку цукерок, говорить: “Я такі не люблю…”.
Яких помилок припустилася Тетянка?
Ситуація 2. “Шкідливі поради”
Якщо товариш запросив тебе на день народження до себе, залиш подарунок вдома. Він і тобі самому згодиться. Ні з ким не розмовляй, тільки вибирай, що посмачніше, та їж. (За Г. Остером)
Чи прислухаєтеся ви до цих порад?
Ситуація 3
Що подумає господиня, якщо ви відставите тарілку з їжею із словами: “Я таке не їм”?
Ситуація 4
Хлопчик завітав на день народження до своїх знайомих. Але серед гостей дуже мало хлоп’ят, яких він знає. Усім весело, а він почувається ніяково. Дайте поради хлопчикові і господарям.
Ситуація 5
Хлопчик пив каву і випадково перекинув на себе чашку. Кава пролилася йому на брюки і на скатертину. “Так, хлопче…” – сказав осуджуючи хтось з гостей. Підійшов господар: “Як же це ти?”. Хлопчик укінець зніяковів і вибіг з кімнати.
Знайдіть помилки у поведінці господаря будинку і його гостей.
Ситуація 6
А. П. Чехов писав: “Хороше виховання не в тому, що ти не проллєш соусу на скатертину, а в тому, що ти не помітиш, якщо це зробить хто-небудь інший”.
Чому А. П. Чехов так уважав? Як ви розумієте його слова?
3. Повторення правил поведінки за столом
– Одним з найяскравіших показників культури людини, разом із мовленням, є поведінка за столом. Безумовно, ви знаєте, як тримати виделку або користуватися серветкою. Але дехто, знаючи напам’ять усі правила, забуває про них удома. Наприклад, мені знайома персона, яка не сідає за стіл без книжки. Важко уявити що-небудь більш неприємне для присутніх за столом, ніж людина, що вткнулася в книгу або газету. До речі, це шкідливо і для травлення. Вироблених людством за багато століть правил гігієни слід дотримувати всюди.
І у нас, і в більшості зарубіжних країн найбільш поширені, наприклад, такі правила поведінки за столом.
– Гості не сідають, поки господар або господиня не вкажуть їм місце за столом.
– Не слід сідати дуже близько до столу або дуже далеко від нього, а також розставляти лікті і ставити їх на стіл.
– Серветку не затикають за комір і не розкладають на грудях, її кладуть на коліна. Не прийнято серветкою витирати обличчя, можна лише провести нею по губах. Пообідавши і скориставшись серветкою, не складають її, а вільно кладуть на стіл.
– Триматися за столом потрібно за можливості прямо, не згинатися над ним. Не слід пнутися через тарілку іншого, повертатися спиною до одного сусіда, щоб поговорити з іншим.
– Суп не їдять з кінця ложки. Нею не їдять те, що можна їсти виделкою. На виделку беруть стільки їжі, скільки може поміститися. Не слід їсти з ножа і підносити його до рота.
– Хліб беруть рукою, ламають, а не відкушують від цілої скибки.
– Вилку, ніж, ложку прагнуть не упускати, а якщо таке траплялося, не надають цьому значення, а спокійно просять іншу. Чайну ложку, розмішавши цукор у чашці, кладуть на блюдце.
– Не розмовляють з повним ротом і взагалі не наповнюють рот великою кількістю їжі. Не слід їсти дуже швидко. Господар не припиняє їсти певну страву першим, чекає, поки поїдять гості. Особливо – останнє блюдо.
– Не прийнято критикувати подані блюда або пояснювати, що вони шкідливі для тебе. Краще відмовитися без яких-небудь пояснень.
– Склянку або келих не піднімають дуже високо.
– Не слід випльовувати фруктові кісточки і подібне на стіл. Зазвичай їх за допомогою ложечки кладуть на тарілку.
– Трапляється, чогось не знаєш, не вмієш – слід подивитися, як це роблять інші. Необхідно прагнути залишатися за столом спокійним, не привертати до себе уваги різкими жестами, гучним сміхом, дуже жвавою бесідою. Це може дратувати інших.
4. Робота над прислів’ями в групах
– Складіть прислів’я із розсипаних слів та поясніть їх значення.
– Веселий, дому, -, гість, радість. (Веселий гість – дому радість.)
– люби, гостей, бувати, ж, Любиш, у, гостях, і, приймати. (Любиш у гостей бувати, люби і гостей приймати.)
– за, частування, дорожчі, вітання, щирого, Слова. (Слова щирого вітання дорожчі за частування.)
– господаря, дім, Не, господар, -, а, дім, красить. (Не дім господаря красить, а господар – дім.)
5. Робота в групах. Гра “Що не так?”
– Галинка взяла тістечко, відкусила величезний шматок і намагалася сказати Оленці, яке воно смачне.
– Сидячи за святковим столом, Даринка помітила, що улюблений салат стоїть далеко від неї. Нахилившись над тарілками, вона намагалася дотягнутися до нього.
– У кімнаті стояв веселий сміх. На м’якому ослінчику, у самому куточку сиділи Данилко і Микита – однокласники – і про щось таємниче перешіптувались.
6. Гра “Так чи ні?”
– Якщо твердження правильне, плескайте у долоні, якщо ні – тупотіть ногами.
– Сиджу за столом, поклавши лікті на стіл.
– Їм поспіхом, голосно плямкаючи, ковтаю великі шматки.
– Після їжі дякую за обід.
– За столом у їдальні сміюся, штовхаючи сусіда.
– П’ю обережно, не розливаючи напій.
– Лізу руками в склянку, щоб дістати фрукти з компоту.
7. Цікаво знати!
– Український народ славиться своєю гостинністю. У будь-якій домівці завжди раділи гостеві, приймали щиро, готували смачний обід, обов’язково пекли свіжий хліб або пиріг. Господарі намагалися пригощати гостей найкращим, вітали словами “ласкаво просимо”. Та й на гостину прийнято було йти не з порожніми руками, а нести гостинець. Так називали і подарунок, і велику дорогу, якою могли проїхати добрі люди, тобто гості. Стаючи на поріг, гості промовляли до господарів: “Доброго здоров’я вам у вашій хаті!”.
8. Пояснення прислів’я
Хто на поріг, тому пиріг, а хто від порога, тому щаслива дорога.
9. Тестування “Правила поведінки в гостях”
– Позначте правила, які ви виконуєте в гостях.
– Приходь вчасно.
– Не входь у будинок, не постукавши.
– Якщо прийшов не один, не проходь першим, пропусти вперед дорослого, дівчинку.
– Привітайся.
– Не чекай, щоб тебе розважали, прагни веселити інших.
– Не демонструй іншим свій поганий настрій.
– Будь акуратно одягненим, причесаним.
– Які правила вам треба ще вивчити і навчитися виконувати?
10. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чи полюбляють запрошувати та приймати гостей у твоїй родині?
– Чи любиш ти гостювати?
– Яким має бути будинок, щоб його можна було назвати гостинним?
– Розкажіть про який-небудь гостинний будинок, у якому ви побували.
– Що ви можете зробити, щоб ваш будинок або квартира стали гостиннішими?
Учитель пропонує учням прикрасити клас і провести свято гостинності для сусіднього класу.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 47-51).
Скласти сценку-діалог між гостинним господарем і гостем.
Придумати три найголовніші правила поведінки в гостях.