Приклади правопорушень серед дітей і відповідальність за їх скоєння
Розділ 3. ЛЮДИНА В СУСПІЛЬСТВІ
& 22. Приклади правопорушень серед дітей і відповідальність за їх скоєння
Поміркуй! Чи всі в нашій державі дотримуються законів? Наведи приклади із життя. Що відбувається з людьми, які не поважають законів? Що таке правопорушення?
Якщо ти порушиш якесь правило етикету, то можеш викликати сміх чи осуд у довколишніх. Але є вчинки, що можуть мати дуже сумні наслідки і для тебе, і для твоїх рідних. Наприклад, діти відпочивали на узліссі. Поряд колосилося поле стиглої пшениці. Хлопці розпалили вогнище і пекли
Такі вчинки називають правопорушенням, тому що вони порушують правила життя у суспільстві.
Ще здавна люди розуміли, що діти не повинні відповідати за правопорушення нарівні з дорослими. Російська імператриця Катерина II у 1765 році підписала указ, у якому визнала дітей, які не досягли 10 років, неосудними. їх не можна було карати навіть батогом.
Сьогодні в Україні вік, з якого настає відповідальність за свої вчинки за законом, становить 14 років. До цього часу дитину не мають права ув’язнити. Тому відповідальність за вчинки таких правопорушників несуть батьки.
Вони будуть змушені відшкодувати всі збитки, яких завдала бездумна поведінка їхніх дітей. Але й після досягнення ними чотирнадцятилітнього віку їх можуть заарештувати або спровадити у виправний заклад тільки в крайньому випадку.
Виховна колонія на Рівненщині
Найчастіше неповнолітніх засуджують до виправних робіт або позбавляють права займатися певною діяльністю. Більшість фахівців у галузі права переконані, що дітей-злочинців потрібно не карати, а перевиховувати. Адже перебування у в’язниці не змінить подальшу долю малолітнього правопорушника на краще, а швидше – навпаки.
Правопорушення – порушення прав інших людей; поведінка, наслідки якої завдають шкоди іншим.
Покарання – передбачений законом засіб впливу на того, хто скоїв злочин.
Обговоріть, що може трапитись, якщо:
– прогуляти уроки;
-розбити вуличний ліхтар;
-розмалювати стіни в під’їзді;
– вкрасти в магазині шоколадку;
– підпалити кнопку дзвінка в будинку;
– викликати швидку допомогу на чужу адресу.
Прочитай.
Історія про хулігана
В одному місті була невелика школа. У ній навчався хлопчина, котрий постійно кривдив однокласників, кривлявся на уроках, відволікаючи учнів, і сперечався з учителями. Хто тільки не намагався перевиховати хулігана! Та не вдавалося нікому – ні вчителям, ні директору. Батьки його теж нічого не могли вдіяти, бо він не слухав їхніх порад і не виконував настанов.
Зроблять йому зауваження або в куток поставлять – опустить очі, прикинеться, що жаліє про скоєне, а наступного дня знову за старе: чи штовхне когось, чи цукерку відбере, чи дівчаток за коси смикне.
Ох і набридло це однокласникам! І вирішили вони влаштувати хуліганові бойкот. Не віталися з ним, перестали відповідати на запитання, словом, не звертали на нього уваги. А коли кепкував з учителів, ніхто з дітей не сміявся. Всі мовчки сиділи й робили вигляд, що його в класі немає. Спершу хлопчисько на це не зважав. Потім почав сердитися на однокласників. Але врешті збагнув, що вони налаштовані рішуче. “Невже я їх скривдив? Невже я такий поганий?”, – розмірковував хлопчина. Він обдумав свої вчинки й нарешті зрозумів, що діти мають повне право на нього ображатися, оскільки поводився він ганебно.
Тоді хлопчик твердо вирішив змінити власну поведінку. Наступного дня він більше нікого не кривдив, а навпаки, пропускав дівчаток і вчителів уперед, не гасав коридорами, збиваючи з ніг усіх на своєму шляху, а після уроків за власним бажанням начисто вимив класну дошку. Через кілька днів діти вже не бачили у своєму однокласникові хулігана і згодом потоваришували з ним.
Відтоді в школі учнів цього класу вважають найдружнішими, а спосіб, який вони обрали для перевиховання, – найбільш дієвим.
Які правопорушення вчиняв хлопчик? До чого вони могли призвести? Чого навчає це оповідання?
Чи вважаєш ти правильним те, що дітей до 14 років не можна карати за усією суворістю закону?
Поміркуйте і поясніть вислів: “Обираючи вчинок, ти обираєш і наслідки, до яких він призводить”. Наведіть приклади.
Підсумуй свої знання
– У сучасному світі діти не можуть нести таку ж кримінальну відповідальність за свої вчинки, як і дорослі.
– Вік початку кримінальної відповідальності в Україні – 14 років.
– Хоча неповнолітню дитину і не можуть ув’язнити, це не означає, що вона може спокійно порушувати закон. У законодавстві існують і інші види покарання для малолітніх правопорушників.
Перевір себе
1. Що таке правопорушення?
2. З якого віку настає відповідальність дитини за правопорушення?
3. Яку відповідальність несуть батьки за скоєні дітьми правопорушення?
4. Назви основні правопорушення, поширені серед дітей.
Знайди в художній літературі чи інших джерелах твори про правопорушників. Підготуйся до обговорення у класі поведінки персонажів твору.